"Zamieszanie" w PIT, fiskus wysyła listy do podatników

Źródło:
TVN24 Biznes
PIT za 2022 rok. Małgorzata Samborska o uldze dla klasy średniej
PIT za 2022 rok. Małgorzata Samborska o uldze dla klasy średniejTVN24
wideo 2/8
PIT za 2022 rok. Małgorzata Samborska o uldze dla klasy średniejTVN24

Dostałeś list od urzędu skarbowego w sprawie wyliczenia podatku? Wyjątkowo w tym roku pismo od fiskusa po zamknięciu okresu rozliczeń PIT nie musi oznaczać kłopotów i konieczności naprawiania podatkowych błędów. W 2022 roku, ze względu na obliczanie podatku w przypadku części osób na dwa sposoby, może nam przysługiwać prawo do dodatkowego zwrotu, o czym urząd informuje w listach.

W 2022 roku rząd PiS wprowadził w podatkach tak zwany Polski Ład. Dosyć szybko okazało się, że regulacje wprowadziły dużo zamieszania i skomplikowały system podatkowy zamiast go uprościć. Problematyczna okazała się m.in. ulga dla klasy średniej.

Dlatego po pół roku od wprowadzenia Polskiego Ładu rząd przedstawił projekt Polskiego Ład 2.0, który ulgę tę zlikwidował, a zamiast tego przyjęto niższą stawkę podatku PIT na poziomie 12 proc. zamiast dotychczasowych 17 proc.

Czytaj także: "Cud podatkowy" rządu. Oto, co się stało

Tegoroczny podatek skarbówka wylicza dwa razy

Jednocześnie urząd skarbowy o uldze pamięta i bierze ją pod uwagę przy obliczeniach podatku za 2022 r. Wyjątkowo podatek za 2022 rok obliczany jest dwa razy. Raz zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, co było podstawą przy rozliczeniu podatku za 2022 r. Drugi raz z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej.

- Zamieszanie związane z tym, że niektórzy podatnicy otrzymują listy dotyczące zwrotu podatku za 2022 rok, wynika przede wszystkim z zasady, że zmiany podatkowe dokonywane w trakcie roku nie mogą szkodzić podatnikowi, a jak wiadomo, w trakcie roku zlikwidowano tak zwaną ulgę dla klasy średniej i zmieniono mechanizm rozliczania osób fizycznych – wskazuje Jakub Owczarek, manager i radca prawny z kancelarii Filipiak Babicz Tax.

- Tym samym, w przypadku niektórych podatników mogło dojść do sytuacji, w której korzystniejsze dla nich okazałoby się rozliczenie PIT dla całego 2022 roku z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej – dodaje.

Owczarek zauważa, że biorąc pod uwagę wspomnianą zasadę "nieszkodzenia" Ministerstwo Finansów zdecydowało się na wdrożenie mechanizmu, który nazwano "hipotetycznym podatkiem zależnym".

- Zgodnie z nim urzędy skarbowe po otrzymaniu zeznania od podatnika dokonują wyliczenia podatku na dwa sposoby – z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej dla całego roku i wyższą stawką podatkową dla pierwszego progu skali oraz bez uwzględnienia ulgi, ale za to z niższą stawką podatkową. Ostatecznie, taka kalkulacja może spowodować, że podatnik otrzyma zwrot podatku – podkreśla ekspert zauważając, że po dokonaniu kalkulacji urząd jest zobowiązany do wyboru za podatnika korzystniejszej formy rozliczeń.

– Ten mechanizm ma zabezpieczyć podatników przed ewentualnymi negatywnymi skutkami zmian podatkowych zrealizowanych w trakcie roku – podsumowuje.

List dostaje "jedna osoba na tysiąc"

Wysyłanie listów do podatników przez urzędy skarbowe potwierdza Ministerstwo Finansów, które wskazuje, że otrzymują je tylko te osoby, u których przeliczenie hipotetycznego podatku należnego (HPN) wykazało dodatkowy zwrot.

Jak poinformowało nas biuro prasowe resortu finansów taka sytuacja do częstych nie należy i "szacunkowo może to dotyczyć jednej osoby na tysiąc". Podkreślono przy tym, że "żadna z tych osób nie straciła na wprowadzonych zmianach podatkowych".

Ministerstwo Finansów zapewnia, że obliczenie hipotetycznego podatku nie wymaga od podatników żadnej dodatkowej aktywności. To po stronie naczelnika urzędu skarbowego leży obowiązek sprawdzenia, które rozwiązanie będzie korzystniejsze dla podatnika.

Wskazano, że urząd skarbowy automatycznie oblicza ten podatek na podstawie danych zawartych w zeznaniach złożonych przez podatników. Zeznania PIT-36, PIT-36S, PIT-37, złożone zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej, są automatycznie pobierane do systemu obliczającego hipotetyczny podatek należny, jeśli:

- wykazane w zeznaniu przychody wynosiły od 68 412,00 zł do 133 692,00 zł, - podatnik złożył zeznanie na aktualnym wariancie formularza, z wyborem sposobu rozliczenia (indywidualnie, wspólne z małżonkiem, w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci), - przychody zostały osiągnięte ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak wygląda sam proces?

Ministerstwo Finansów poinformowało nas, że jeśli podatek hipotetyczny okazał się niższy niż podatek należny wykazany przez podatnika w złożonym przez niego zeznaniu, to urząd skarbowy informuje o tym podatnika. Taka informacja trafia do niego w ciągu 21 dni od złożenia zeznania.

Następnie urząd skarbowy wysyła pismo pocztą albo przez e-Urząd Skarbowy – jeżeli podatnik zgodził się na taką formę korespondencji. Otrzymane pismo jest tylko informacją, zatem podatnik nie musi nic z tą wiedzą robić. Urząd skarbowy informuje tylko tych podatników, u których faktycznie wystąpiła różnica podatku.

Resort finansów pytany o to, czy wiadomo ilu osób to dotyczy, odpowiedziało, że "nie posiada szczegółowych danych, ilu podatnikom urzędy skarbowe wysłały tego typu informacje". 

Czy zwrot na pewno trafi do podatnika?

Co do zasady, jeśli różnica wynikająca z wyliczenia hipotetycznego podatku spowoduje pojawienie się nadpłaty, to podatnik ją otrzyma. Jednak resort wskazał, że tak się nie stanie, jeśli są zaległości lub niedopłaty.

- Wtedy zostanie ona zaliczona na ich poczet. Dodatkowe Zwroty z HPN są wysyłane przez urzędy skarbowe na bieżąco, najczęściej wraz ze zwrotami wynikającymi z rozliczeń podatkowych. Jeśli podatnik rozliczył się z PIT elektronicznie dostanie zwrot maksymalnie w ciągu 45 dni, a jeśli zrobił to papierowo w ciągu 3 miesięcy – podsumowuje biuro prasowe MF.

Autorka/Autor:JW/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP