Gdy szukasz pracy, tych ogłoszeń lepiej unikaj. Cztery zasady

Pieniądze

"Podwyżka" w kilku językach. Ich znajomość przekłada się na zarobkiTVN24 BiS
wideo 2/4

Osoby poszukujące pracy mają coraz więcej ofert do wyboru. Jednak wśród ogłoszeń trafiają się takie, na które nie warto tracić czasu. Których z nich unikać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas szukania pracy.

1. Opis stanowiska

Przeglądając oferty pracy powinniśmy zwrócić uwagę na opis stanowiska, na które aplikujemy. Jeśli pracodawca nie napisał, czego konkretnie wymaga i czym będzie zajmować się dana osoba w pracy, to całkiem prawdopodobne, że chce pozyskać pracownika, na którego zarzuci liczne obowiązki. Taki pracownik nie będzie mógł też odmówić wykonania zadania, bo przecież jego umowa nie będzie zakładała listy tego, co ma robić, a czego już nie musi. W efekcie może się okazać, że jest "od wszystkiego". Zatem w dobrej ofercie pracy znajdziemy nie tylko dokładny opis stanowiska i zakres obowiązków, ale również informację o tym, czy jest to praca na cały, bądź część etatu, czy odbywa się ona w systemie zmianowym, w weekendy, gdzie mieści się siedziba firmy i gdzie będzie wykonywana praca.

2. Brak wymagań

To niepokojący sygnał mówiący o tym, że z ogłoszeniem coś jest nie tak. Jeśli w ofercie pracy nie ma konkretnych wymagań, to możemy spodziewać się, że pracodawca chce przyciągnąć na rozmowę jak największą liczbę kandydatów i sprawić, aby między sobą rywalizowali. Duża konkurencja oznacza, że będzie mógł zaoferować niskie wynagrodzenie i niekorzystne warunki, np. umowę cywilnoprawną. Zatem szukając oferty lepiej wybrać taką, gdzie wymagania są konkretnie sprecyzowane i obejmują doświadczenie, kwalifikacje, certyfikaty czy konieczne studia. Ponadto ogłoszeniodawca powinien jasno przedstawić etapy rekrutacji i termin nadsyłania zgłoszeń. Jeśli spełniamy szczegółowe wymogi, istnieje duża szansa, że dostaniemy pracę, a unikniemy sytuacji konkurowania jak najniższą stawką.

3. Co oferuje firma?

Jeśli pracodawca w ogłoszeniu o pracę kusi kandydata wynagrodzeniem bez podawania szczegółów, "możliwością rozwoju" w "prestiżowej firmie" oraz "miłą atmosferą", to możemy spodziewać się, że nie ma do zaoferowania nic innego. Nie powinniśmy zatem spodziewać się umowy o pracę na dobrych warunkach.

Lepiej więc szukać ogłoszeń, gdzie pracodawca zadał sobie odrobinę trudu i oferuje coś więcej niż minimum. Mowa tutaj np. o pakietach medycznych, kursach językowych, programie szkoleniowym.

4. Uwaga na oszustów

Przed wysłaniem CV warto również sprawdzić firmę w spisie CEIDG bądź KRS, szczególnie, gdy odpowiedź na ogłoszenie wysyłana jest na prywatny e-mail lub adres umieszczony na darmowej skrzynce pocztowej. Zdarza się bowiem, że oszuści w ten sposób chcą wyłudzić nasze dane osobowe z CV. Pozyskane w ten sposób informacje mogą zostać dalej sprzedane, a czasem są wręcz wykorzystywane do przestępstw, np. stworzenia wirtualnych profili i zaciągnięcia pożyczki.

Polska goni zachód. Średnie miesięczne zarobki w Europie. Zobacz materiał wideo:

Polska goni zachód. Średnie miesięczne zarobki w EuropieTVN24 BiS

Autor: msz/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: pexels.com