Obligacje indeksowane inflacją — na czym polegają i jak w nie zainwestować?

Autor:
red.
Źródło:
TVN24 Biznes, obligacjeskarbowe.pl
Henryka Bochniarz: w tej chwili najbezpieczniej inwestować w obligacje
Henryka Bochniarz: w tej chwili najbezpieczniej inwestować w obligacje
wideo 2/4
Henryka Bochniarz: w tej chwili najbezpieczniej inwestować w obligacje

Obligacje indeksowane inflacją to papiery wartościowe Skarbu Państwa o zmiennym oprocentowaniu i czasie oszczędzania. Ministerstwo Finansów ma w ofercie cztery rodzaje takich obligacji. Wyjaśniamy, czym się od siebie różnią i czy warto w nie inwestować.

Obligacje Skarbu Państwa indeksowane inflacją mają zmienne oprocentowanie i różny czas oszczędzania.Obecnie dostępne są cztery rodzaje obligacji indeksowanych inflacją: obligacje cztero- i dziesięcioletnie, a dla beneficjentów programu Rodzina 500 plus także sześcio- i dwunastoletnie.Obligacje indeksowane inflacją są stuprocentowo bezpieczne dla oszczędności, a w czasach wysokiej inflacji wydają się być dobrym wyborem, jeśli możemy zamrozić swój kapitał na dłuższy czas.

Obligacje indeksowane inflacją

Obligacje indeksowane inflacją są jednym ze sposobów na inwestowanie pieniędzy. Obecnie w ofercie Ministerstwa Finansów dla osób indywidualnych znajdują się 4- oraz 10-letnie obligacje indeksowane inflacją. Osoby pobierające świadczenie 500 plus mogą natomiast wybrać tzw. obligacje rodzinne: 6- i 12-letnie. Mają wyższe oprocentowanie od obligacji 4- i 10-letnich. Efekt inwestycji w obligacje zależy więc od wyboru rodzaju obligacji indeksowanej inflacją. 

Cechy obligacji indeksowanych inflacją:

– dostępne w ciągłej sprzedaży, – zmienne oprocentowanie gwarantujące zysk powyżej inflacji, – kapitalizacja odsetek, – odsetki wypłacane są przy wykupie po zakończeniu czasu oszczędzania, – stała cena sprzedaży: 100 zł.

Obligacje skarbowe 4-letnie indeksowane inflacją 

Oprocentowanie 4-letnich obligacji Skarbu Państwa jest zmienne - wynosi 1,8 proc. w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, w kolejnych latach oprocentowanie to suma inflacji i 1 proc. marży odsetkowej, która gwarantuje zysk powyżej inflacji. W przypadku 4-letnich obligacji odsetki wypłacane są co roku.

Czteroletnie indeksowane oszczędnościowe obligacje skarbowe (COI) można kupować co miesiąc, ponieważ są w stałej sprzedaży. Na każdej obligacji znajduje się unikalny symbol, który określa rodzaj obligacji, miesiąc i rok wykupu. Dla przykładu: obligacje czteroletnie sprzedawane w lutym 2022 r. mają symbol COI0226.

Po 4 latach od dnia zakupu otrzymasz kwotę równą 100 zł za każdą kupioną obligację wraz z odsetkami za ostatni okres odsetkowy. Pieniądze wpłyną na twoje konto bankowe lub odbierzesz je z rachunku rejestrowego. 

Obligacje skarbowe 10-letnie indeksowane inflacją 

10-letnie obligacje Skarbu Państwa indeksowane inflacją mają zmienne oprocentowanie: 2,20 proc. w pierwszym roku (naliczane od 100 zł, czyli ceny, jaką trzeba zapłacić za jedną obligację), a w kolejnych rocznych okresach odsetkowych oblicza się je jako sumę marży odsetkowej (1,25 proc.) i inflacji wraz z roczną kapitalizacją odsetek. Po 10 latach od dnia zakupu właściciel obligacji otrzymuje 100 zł i należne odsetki za każdą wykupioną obligację.

Emerytalne dziesięcioletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe (EDO), podobnie jak pozostałe obligacje indeksowane inflacją można kupować co miesiąc.

6-letnie Rodzinne Obligacje Skarbowe

6-letnie Rodzinne Obligacje Skarbowe (ROS) to propozycja dla osób pobierających świadczenie z programu Rodzina 500 plus. Można nabywać je w każdym miesiącu kalendarzowym, składając oświadczenie dotyczące udzielonego świadczenia wychowawczego, a koszt jednej sześcioletniej rodzinnej obligacji skarbowej to 100 zł. W tym przypadku oprocentowanie również jest zmienne. 2,00 proc. w pierwszym roku, suma inflancji i marży odsetkowej (1,50 proc.) w kolejnych latach

12-letnie Rodzinne Obligacje Skarbowe

12-letnie Rodzinne Obligacje Skarbowe (ROD) to kolejna oferta dla beneficjentów programu Rodzina 500 plus. W tym przypadku okres oszczędzania wynosi 12 lat, a zmienne oprocentowanie przedstawia się następująco: 2,50 proc. w pierwszym roku odsetkowym, suma inflacji oraz 1,75 proc. marży wraz z kapitalizacją odsetek w kolejnych latach. 

Obligacje indeksowane inflacją: czy warto w nie inwestować? 

2021 rok zakończyliśmy inflacją na poziomie 8,6 proc. Początek roku nie przyniósł dobrych wiadomości, wg danych Głównego Urzędu Statystycznego styczniowa inflacja wyniosła 9,2 proc. To o 1,9 proc. więcej niż w grudniu, co sprawia, że mamy najwyższą inflację od 24 lat. W tej sytuacji inwestycja w obligacje indeksowane inflacją wydaje się coraz bardziej kuszącym sposobem na oszczędzanie, ale czy rzeczywiście jest to dobre rozwiązanie? 

O komentarz poprosiliśmy Jakuba Rybackiego, analityka zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem obligacje zabezpieczone przed wzrostem inflacji mogą stanowić atrakcyjną ofertę dla osób, które mogą pozwolić sobie, aby przez dłuższy okres zamrozić kapitał: - W pierwszym roku obligacje wygenerują odsetki, które będą zbyt niskie, aby zrekompensować wzrost cen - wyjaśnia ekonomista. - Dla tego okresu oferta zakłada stałe oprocentowanie w wysokości 1,8–2,5 proc., w zależności od tego, na ile lat powierzamy pieniądze ministerstwu. To znacznie mniej niż wynosi obecna inflacja. 

- Jednak już w kolejnych latach wyniki będą chronione przed wzrostem cen – mówi analityk. - Podstawą do obliczenia wyniku jest współczynnik CPI (inflacji - przyp. red.) powiększony o niewielką marżę. Spodziewamy się, że inflacja będzie stopniowo hamować w nadchodzących kwartałach. W takich warunkach obligacje zabezpieczone przed inflacją powinny przynosić większe oszczędności w stosunku do standardowych odpowiedników - mówi Jakub Rybacki.

Jak inwestować w obligacje indeksowane inflacją?

Obrót obligacjami wiąże się z mniejszym ryzykiem niż inwestowanie na giełdzie, ponieważ obligacje gwarantują ich właścicielowi wypłatę ustalonej w umowie kwoty wraz z odsetkami. Istotne w przypadku inwestowania w obligacje Skarbu Państwa jest to, że jest ono w pełni bezpieczne dla naszych oszczędności. Nawet jeśli zdecydujemy się na wcześniejszy wykup, czyli na zakończenie oszczędzania przed czasem, możemy wycofać swoje pieniądze bez utraty odsetek, na warunkach określonych w umowie i uzależnionych od rodzaju wykupionych obligacji.

Decydując się na inwestowanie w obligacje indeksowane inflacją, warto też sprawdzić dostępne w internecie kalkulatory obligacji, by obliczyć szacowany zysk.

Gdzie kupuje się obligacje indeksowane inflacją?

Obligacje Skarbu Państwa indeksowane inflacją mogą kupić osoby fizyczne, fundacje wpisane do rejestru sądowego oraz stowarzyszenia i inne organizacje społeczne i zawodowe. Obligacje indeksowane inflacją można kupić:

– w oddziałach PKO Banku Polskiego, – w Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO BP, – przez telefon od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-17.00 pod numerami: 801 310 210 lub 81 535 66 55, – przez internet pod adresem: zakup.obligacjeskarbowe.pl,  – przez konto Inteligo.

Punkty sprzedaży obligacji można sprawdzić na stronie obligacjeskarbowe.pl. Co ważne, późniejsza obsługa obligacji jest odmiejscowiona, czyli wszystkich operacji z nimi związanych można dokonać w dowolnym oddziale PKO BP lub Punkcie Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO BP, a nie tylko w tym, w którym zostały zakupione. 

Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes, obligacjeskarbowe.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości