Coraz większą popularnością cieszy się inwestowanie na rynkach kapitałowych. Każdy inwestor liczy, że w ten sposób łatwo osiągnie zyski. Atrakcyjnym rozwiązaniem wydają się w tym przypadku kontrakty CFD, dzięki którym inwestując nawet niewielkie kwoty możliwe jest osiąganie wysokich zysków lub jeszcze wyższych strat. Czym są kontrakty CFD i jak działają? Jak ryzykowne jest inwestowanie w CFD?
● Kontrakty CFD to instrumenty finansowe polegające na spekulowaniu wartością wybranych aktywów, np. akcji, walut, lub surowców. ● CFD umożliwiają osiąganie większych zysków lub strat niż inne rodzaje inwestycji. ● Kontrakty CFD uważa się za bardzo ryzykowne, a obrót nimi jest ograniczany. ● W Unii Europejskiej od 74 do 89 proc. inwestorów indywidualnych traci na CFD.
CFDs
CFD (Contract For Difference) to instrumenty finansowe nazywane po polsku kontraktami na różnicę kursową. Umożliwiają one zarabianie na zmianach wartości określonych aktywów w określonym czasie bez konieczności ich posiadania (instrumenty pochodne). Dwie strony umowy dotyczącej CFD uzgadniają, że w określony sposób rozliczą pomiędzy sobą różnicę między ceną wybranych aktywów w dniu otwarcia kontraktu a ceną w dniu jego zamknięcia.
Inwestowanie w CFD polega więc na spekulowaniu na temat nadchodzących zmian wartości m.in. akcji, obligacji, walut, kryptowalut, towarów lub surowców. Umożliwiają przy tym odnoszenie zysków zarówno na wzrostach, jak i spadkach cen wybranych aktywów – najważniejsze, by właściwie przewidzieć tę zmianę.
CFD - co to jest?
Aby zainwestować w kontrakty CFD, konieczne jest otwarcie rachunku inwestycyjnego i wniesienie depozytu zabezpieczającego. Jest to kwota pieniędzy, która będzie inwestowana w wybrane aktywa. Następnie zastosowanie znajduje tzw. dźwignia finansowa. Mechanizm ten pozwala na zwielokrotnienie efektu swojej inwestycji, ponieważ realnie inwestowana kwota jest kilkukrotnie wyższa niż wartość wniesionego depozytu.
W rezultacie kontrakty CFD umożliwiają osiąganie szybko dużych zysków nawet przez małych inwestorów – pod warunkiem że dobrze zainwestuje się swoje pieniądze. W przeciwnym razie równie szybko osiąga się duże straty, dźwignia finansowa potęguje bowiem efekty zarówno dobrych, jak i złych wyborów inwestycyjnych.
Krótka sprzedaż
Obstawienie, że np. kurs euro wzrośnie, nazywa się zajęciem „pozycji długiej”. W tej sytuacji zarabia się na swojej inwestycji za każdym razem, gdy kurs euro rzeczywiście rośnie. Obstawienie, że kurs euro będzie spadał, oznacza natomiast „pozycję krótką” – wówczas zarabia się za każdym razem, gdy kurs euro spada.
Wartość zysków lub strat zależna jest od kwoty inwestycji i wielkości zmian, jest jednak znacznie większa niż przy zwykłych inwestycjach w kupowanie danych aktywów, np. euro.
Kontrakty CFD są przy tym mocno zróżnicowane pomiędzy sobą, co oznacza, że zasady inwestowania w nie mogą się mocno różnić pomiędzy sobą. Taka sama pozostaje jednak zasada ich działania.
Kontrakty CFD
Choć decydując się na inwestowanie na rynkach kapitałowych myśli się głównie o potencjalnych zyskach, w przypadku kontraktów CFD najczęściej odnosi się jednak straty. A z powodu dźwigni finansowej straty te bardzo szybko mogą nie tylko pochłonąć cały wniesiony depozyt, ale także okazać się znacznie od niego wyższe. W związku z tym CFD uznaje się za ryzykowne instrumenty finansowe i przestrzega się przed pochopnym inwestowaniem w nie.
Według Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) od 74 do nawet 89 proc. inwestorów indywidualnych traci na inwestycjach w kontrakty CFD. Z tego powodu w wielu państwach wprowadzane są znaczące ograniczenia inwestowania w kontrakty CFD.
Również w Polsce w 2019 roku Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła istotne ograniczenia w zakresie obrotu kontraktami CFD. W ich ramach zobowiązano brokerów CFD m.in. do chronienia depozytu włożonego przez inwestorów indywidualnych i uniemożliwienie im poniesienie strat przewyższających jego wartość.
Kontrakty typu CFD - podstawa prawna
Kontrakty typu CFD zostały opisane i zdefiniowane w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, zaś nadzór nad ich obrotem funkcjonuje w oparciu o ustawę z dnia 29 lipca 2005 r. o nadzorze nad rynkiem kapitałowym.
Inwestowanie w CFD podlega jednocześnie ograniczeniom na mocy decyzji Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 1 sierpnia 2019 r. w sprawie ustanowienia ograniczeń w zakresie wprowadzania do obrotu, dystrybucji oraz sprzedaży klientom detalicznym kontraktów na różnicę (CFD).
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock