TVN24 Biznes | Pieniądze

Nowe restrykcje, kolejna tarcza. Dziesięć działań dla firm zapowiadanych przez rząd

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24
Mateusz Morawiecki o pomocy dla firm
Mateusz Morawiecki o pomocy dla firmTVN24
wideo 2/6
TVN24Mateusz Morawiecki o pomocy dla firm

Chcemy pomóc przedsiębiorcom, bo to oni się znajdą w trudnej sytuacji, po to, żeby znowu, jak wiosną, ratować i uratować jak największą liczbę miejsc pracy - zapewnił premier Mateusz Morawiecki. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zapowiedział, że "w związku z restrykcjami sanitarnymi, wdrożona zostanie Tarcza Antykryzysowa 2.0".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie nowych obostrzeń. Jednocześnie szef rządu poinformował, że rząd będzie starał się zaprezentować nowe propozycje pomocowe dla branż najbardziej dotkniętych pandemią, m.in. turystyki, hotelarstwa, siłowni i całego sektora fitness, jak również będzie kontynuował dotychczasowe formy pomocy, takie jak "postojowe, ZUS, pokrywanie części kosztów zgodnie z zasadami obowiązującymi w Unii Europejskiej".

KPRM

Pomoc dla branż

- My teraz znowu bombardujemy Unię Europejską, żeby szybciej wydała zgodę na te zasady - poinformował premier.

- Chcemy pomóc przedsiębiorcom, bo to oni się znajdą w trudnej sytuacji, po to, żeby znowu, jak wiosną, ratować i uratować jak największą liczbę miejsc pracy - podkreślił szef rządu.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że "wiosną i latem potrafiliśmy to zrobić". - Teraz też będziemy potrafili to zrobić, dlatego wzywam dzisiaj do zaakceptować, do przestrzegania tych wszystkich zasad, tych wszystkich obostrzeń, które wdrażamy, udzielajmy sobie siły nawzajem - zaapelował premier.

Do tych zapowiedzi odniósł się prezes PFR Paweł Borys. "W związku z restrykcjami sanitarnymi, wdrożona zostanie Tarcza Antykryzysowa 2.0 - 10 działań celem ochrony miejsc i przedsiębiorstw. Zespół Grupa_PFR ponownie zrobi wszystko, aby pomóc firmom i pracownikom możliwie bezpiecznie przejść przez kolejną falę pandemii" - napisał Borys na Twitterze.

10 działań antykryzysowych dla firm

1. Dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami.

Chodzi o subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wysokości do 70 proc. niepokrytych przychodami kosztów stałych pod warunkiem spadku przychodów o 30 proc. względem tego samego okresu 2019 r.

Rozwiązanie to będzie adresowane dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.

2. Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR.

"Umorzenie subwencji finansowych z PFR dla MŚP dla sektorów objętych restrykcjami sanitarnymi pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30 proc." - napisano w komunikacie.

3. Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla dużych firm.

Wnioski składać można do 31.03.2021 r., a wypłaty mają być realizowane do 31.06.2021 r.

Zostanie też zmieniona zasada liczenia szkody z powodu COVID-19 w pożyczkach preferencyjnych z obecnego marzec – sierpień 2020 r. na marzec 2020 r. – marzec 2021 r., zgodnie z pierwotnym kształtem programu.

Zapowiedziano wdrożenie szybkiej ścieżki dla dużych MŚP. To rozwiązanie jest adresowane do dużych firm, dużych MŚP i dotyczy wszystkich branż.

4. Pożyczki długoterminowe z gwarancją dla wszystkich branż.

Także tych objętych restrykcjami sanitarnymi.

"Kontynuacja gwarancji de minimis dla MŚP oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm. Konsultacje z Komisją Europejską możliwości w dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na okres 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjami" - wyjaśniono.

5. Dofinansowanie zatrudnienia we wszystkich branżach.

Kontynuacja dopłat do miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy.

6. Przedłużenie postojowego.

Dotyczy branż objętych restrykcjami sanitarnymi.

7. Zwolnienie ze składek ZUS.

Także dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.

8. Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach dotacji na biznes.

W tym przypadku rośnie m.in. kwota dotacji z 6 do 8-krotności średniego wynagrodzenia.

Rozwiązanie to adresowane jest do branż objętych restrykcjami sanitarnymi.

9. Dofinansowanie przez ARP kosztów związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw.

Przewidziane jest dla przedsiębiorstwa w restrukturyzacji.

10. Dofinansowanie leasingu dla branży transportowej.

W tym przypadku ma nastąpić pokrycie kosztów leasingu przez ARP. 

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości