Pieniądze

Pekao wraca do legendarnego symbolu. W nowej odsłonie

Pieniądze

PZU i Polski Fundusz Rozwoju kupiły pakiet akcji Banku PekaoTVN24 BiS
wideo 2/4

Bank Pekao SA zaprezentował nowy logotyp. Zmienia się ono, ponieważ bank po wielu latach znów należy do polskiej firmy. W środę sfinalizowano umowę pomiędzy włoską grupą UniCredit a Grupą PZU.

Dominującym elementem nowego logotypu jest napis "Bank Pekao", a po lewej stronie umieszczony jest czerwony żubr. Wykorzystanie tego symbolu do powrót do historycznego logotypu banku.

Żubr o podobnym kształcie, ale w innej kolorystyce był symbolem banku od 1998 roku, do 2012 roku.

Pekao SA to jedna z legendarnych polskich marek na tym rynku i działa od 1929 roku.

Nowe logo Pekao SABank Pekao SA zaprezentował nowy logotyp. Zmienia się ono, ponieważ bank po wielu latach znów należy do polskiej firmy.

Repolonizacja

Przejęcie przez PZU pakietu akcji Pekao SA od włoskiego Unicredit to jeden z elementów zapowiadanej przez rząd "repolonizacji" sektora bankowego.

PZU i Polski Fundusz Rozwoju sfinalizowały w środę zapowiadany od dawna zakup 32,8 proc. akcji Banku Pekao SA za łączną kwotę 10,6 mld zł. Cena nabycia jednej akcji wynosi 123 zł.

Jak zaznaczyło PZU w komunikacie, "to jedna z największych transakcji w sektorze bankowym w Europie w ostatnich latach". "Dzięki tej strategicznej inwestycji, PZU staje się największą grupą finansową w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej" - czytamy.

"To oznacza, że udział rodzimego kapitału w sektorze bankowym zwiększy się do ponad 50 proc., co jest istotne z punktu widzenia stabilności sektora bankowego oraz zrównoważonego rozwoju gospodarczego" - mówi cytowany w komunikacie prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

W czwartek Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Banku Pekao SA dokonało w czwartek zmian w składzie rady nadzorczej banku.

Transakcja

Nabycie akcji Pekao, jak dodano w komunikacie, jest także zgodne ze strategią PZU do 2020 roku, która "zakłada stworzenie grupy bankowej posiadającej aktywa w wysokości co najmniej 140 mld złotych oraz osiągnięcie 50 mld zł aktywów w zarządzaniu na rzecz osób trzecich". Umowa nabycia 32,8 proc. akcji Pekao S.A. za łączną kwotę 10,6 mld zł została zawarta pomiędzy PZU oraz PFR a Unicredit S.p.A. 8 grudnia 2016 r. Komisja Nadzoru Finansowego wydała zgodę na zakup akcji Banku Pekao 4 maja 2017 r. Struktura transakcji obejmuje nabycie bezpośrednio przez PZU 20 proc. akcji Pekao za 6,5 mld zł. Jednocześnie PFR nabywa bezpośrednio od Unicredit 12,8 proc. akcji Pekao za 4,1 mld zł. Cena nabycia - jak zaznaczono - jest o 2,4 proc. niższa w porównaniu do ceny sprzedaży pakietu 10 proc. akcji Pekao przez Unicredit w lipcu 2016 roku. PZU poinformował ponadto, że w wyniku realizacji tej strategicznej inwestycji spółka staje się największą grupą oferującą kompleksowe usługi finansowe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, o łącznej sumie bilansowej ok. 360 mld zł (aktywa PZU SA, Pekao SA oraz Alior Banku).

"Połączona Grupa PZU będzie oferować w Polsce pełen wachlarz: usług ubezpieczeniowych w ramach największego ubezpieczyciela - PZU, produktów bankowych w ramach drugiego największego banku - Pekao oraz Alior Bank, a także zarządzania aktywami w ramach największego podmiotu w tym sektorze - TFI PZU, TFI Pioneer, PTE PZU i PTE Pioneer. Połączenie rozszerzy również istniejącą sieć dystrybucji do 1 356 placówek, co ułatwi klientom dostęp do świadczonych usług" - czytamy w komunikacie.

Pekao SA jest wiodącym polskim bankiem prowadzącym działalność w sektorze bankowości korporacyjnej, MŚP i bankowości detalicznej oraz zarządzania aktywami. W roku obrotowym 2016 Pekao posiadało 14,0 proc. udział w rynku kredytów hipotecznych oraz 17,0 proc. udział w rynku kredytów dla przedsiębiorstw.

Autor: gry / Źródło: PAP