Propozycja podwyżek dla lekarzy na stażach. "Nie sądzę, żeby taka płaca była adekwatna"

Pieniądze

"Nie sądzę, żeby taka płaca była adekwatna"tvn24
wideo 2/3

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia regulującego wzrost wynagrodzeń lekarzy stażystów w najbliższych latach.

Projekt przewiduje, że lekarze i lekarze dentyści odbywający staż otrzymają od 1 lipca 2017 r. zasadnicze wynagrodzenie miesięczne w wysokości 2100 zł brutto (1550 zł netto). Od 2018 r. wyniesie ono 2 249 zł brutto (około 1640 złotych netto), a od 2019 r. - 2 369 zł brutto (około 1720 złotych netto).

Obecnie lekarze, którzy odbywają staż podyplomowy, otrzymują zasadnicze wynagrodzenie miesięczne w wysokości 2007 zł brutto (1450 zł netto). Staż lekarza trwa 13 miesięcy, natomiast dentysty – 12 miesięcy. Nowa wysokość wynagrodzenia stażystów jest wyznaczona zgodnie z obowiązującą od sierpnia ustawą o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne. W projekcie rozporządzenia do tej ustawy ustalono nowe stawki na lata 2017-2019, gdyż - jak wyjaśniono - "zgodnie z ustawą na razie jedynie w tym horyzoncie czasowym znane są wszystkie parametry niezbędne do ich określenia".

Odpowiedzialność

- Nie sądzę, żeby taka płaca była adekwatna do nakładu pracy lekarza stażysty, do długich i trudnych studiów, a potem do odpowiedzialności. Lekarz stażysta w tej chwili otrzymuje prawo wykonywania zawodu na czas wykonywania stażu podyplomowego, a więc ma też pełną odpowiedzialność. I za tą odpowiedzialność za zdrowie Polaków lekarz stażysta otrzymuje 2100 zł brutto. Jest to przedstawiane jako wielki sukces, wątpimy, czy spotka się to z aktywnym wsparciem lekarzy stażystów - powiedział Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów OZZL. - Natomiast to dobrze, że ministerstwo zdrowia w ogóle pochyliło się nad tym, że dotychczasowa płaca lekarza stażysty w wysokości 2007 złotych brutto była bliska minimalnej płacy w Polsce - dodał.

Inne zmiany

W projekcie określono też, że lekarz w trakcie stażu pełni 2 dyżury w tygodniu w wymiarze nie większym niż 5 godzin. "Zmiana ta stanowiła przedmiot postulatu środowiska młodych lekarzy" - zaznaczają autorzy projektu. Projekt przewiduje też zmianę ramowych programów stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty - zwiększono nacisk na nauczanie treści związanych z medycyną rodzinną przy jednoczesnym wyłączeniu z kształcenia na stażu podyplomowym umiejętności z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii. Staż medycyny rodzinnej będzie odbywał się w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej. Staż obejmie też dodatkowo szkolenie z profilaktyki onkologicznej i leczenia bólu.

ZOBACZ PROJEKT ROZPORZĄDZENIA

Staż a rezydentura

Podyplomowy staż lekarski to etap poprzedzający rezydenturę. Lekarz stażysta ma już pełne prawo wykonywania zawodu (w ramach stażu), ale musi zdać egzamin lekarski. Następnie - jeśli chce zrobić specjalizację - czeka go jeszcze nawet sześć lat nauki połączonej z pracą.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: