Pieniądze

Mobius: sektor bankowy w Polsce będzie miał problemy

Pieniądze

TVN24 BiSZnany inwestor ostrzega: sektor bankowy w Polsce będzie miał problemy

Sektor bankowy w Polsce będzie miał problemy w najbliższym czasie - prognozuje w rozmowie z TVN24 BiS Mark Mobius, prezes Templeton Emerging Markets Groups. - Wszystko z powodu nowych podatków nakładanych na banki oraz zamieszania wokół kredytów we frankach szwajcarskich - tłumaczy jeden z najbardziej wpływowych inwestorów na świecie.

Zdaniem Marka Mobiusa, obecnie sektor bankowy "to niezbyt atrakcyjne miejsce na lokowanie kapitału".

Pomoc frankowicze

Jak wskazuje, problemy sektora bankowego w najbliższym czasie może wywołać nowy podatek, który wszedł w życie 1 lutego br. Jego stawka wynosi 0,44 proc. od wartości aktywów banku. Drugim powodem są frankowicze.

Przypomnijmy, że pomoc dla zadłużonych w tej walucie była jedną z głównych obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy. Mimo, że od jego wygranej minęło kilka miesięcy, to zadłużeni we frankach nadal czekają jednak na konkretne propozycje.

Mark Mobius nie ma wątpliwości, że "straty powinny być zrekompensowane". - Już wiele lat temu mówiliśmy bankom, że udzielanie takich kredytów to zły pomysł, ponieważ ludzie, którzy zaciągają takie pożyczki nie znają ryzyka. Nie wiedzą co się stanie z ich finansami, gdy waluta zmieni kurs - mówi w rozmowie z TVN24 BiS prezes Templeton Emerging Markets Groups.

- Banki powinny za to zapłacić, gdy pół miliona Polaków otrzyma odszkodowania będzie to gigantyczny zastrzyk dla polskiej ekonomii - podkreśla.

Wcześniejsze emerytury

Z drugiej strony Mark Mobius, podkreśla, że "wśród konsumentów pojawiły się ciekawe możliwości". - Rząd przeznacza coraz więcej środków dla ludzi ze średnim i niskim dochodem. Teraz ci ludzie nagle mają nadprogramowe pieniądze do wydania. Firmy czerpiące zyski z konsumentów są dobrym pomysłem na inwestycje - podkreśla.

Nie zabrakło także pytań o reformę emerytalną. Przypomnijmy, że Rada Ministrów we wtorek pozytywnie oceniła prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Rząd rekomenduje, by nowe przepisy obowiązywały od 1 października 2017 roku.

Jak jednak podkreśla Mobius "na całym świecie wiek przejścia na takie świadczenia powoli wzrasta". - Można zauważyć, że społeczeństwo się starzeje nie tylko w Polsce. Wspieranie starszych stanie się coraz większym problemem dla gospodarki - ocenia jeden z najbardziej wpływowych inwestorów.

- Nie widzę powodu dla którego zdrowy człowiek powinien przestać pracować w pewnym wieku. Powinniśmy się temu dokładnie przyjrzeć - zaznacza Mark Mobius.

Autor: mb//ms / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Raporty:
Pozostałe wiadomości