Markety z nowym podatkiem. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

Pieniądze

TVN24 Biznes i Świat"Biznes dla ludzi", cz.1

Superpodatek od marketów: będą trzy stawki od obrotów i kwota wolna. Tłumaczymy, kto będzie objęty podatkiem i ile dokładnie będzie musiał zapłacić. Na razie nie znamy jednak dokładnego terminu wejścia nowej daniny.

1.Stawka podatku. Stawka 0,7 proc. ma obciążać przychód nieprzekraczający w danym miesiącu kwoty 300 mln złotych. Stawka 1,3 proc. ma być płacona od nadwyżki przychodu ponad 300 mln złotych w tym miesiącu.

Najwyższa stawka na poziomie 1,9 proc. ma obowiązywać od przychodów ze sprzedaży detalicznej prowadzonej w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy (to ostatnie kryterium odnosić się będzie do tych sprzedawców detalicznych, którzy na mocy przepisów będą prowadzili sprzedaż w takie dni).

2. Kwota wolna. Podatek będzie obowiązywał dopiero od momentu, kiedy miesięczna sprzedaż przekroczy 1,5 mln złotych netto. Jeżeli sprzedaż jest poniżej 1,5 mln złotych, to wówczas ten podatek nie będzie naliczany.

Zgodnie bowiem z komunikatem ministerstwa finansów, kwota wolna od opodatkowania to 1,5 mln zł netto miesięcznie.

3. Wykluczeni z ustawy. Podatek nie będzie obowiązywał jednak wszystkich prowadzących działalność. Pod nową daninę nie będą podlegać przychody z tytułu sprzedaży leków i wyrobów medycznych refundowanych.

Definicją towaru nie zostaną również objęte posiłki przygotowywane przez zbywcę, gaz ziemny, woda, ciepło systemowe oraz energia elektryczna.

4. Ile zarobi państwo? Podatek od marketów ma być jednym z dodatkowych źródeł dochodów, z których sfinansowany ma być sztandarowa obietnica Prawa i Sprawiedliwości dotycząca programu Rodzina 500 plus.

W myśl projektu budżetu na 2016 rok dochody z podatku od marketów powinny wynieść ok. 2 mld zł rocznie.

5. Od kiedy? Projekt już został skierowany przez ministerstwo finansów do kancelarii premiera. A ustawa miałaby wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Na razie nie znamy jednak dokładnego terminu wejścia nowej daniny.

Program "Biznes dla Ludzi" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 18.20.

Autor: ToL,mb/gry / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: