Sądny miesiąc dla frankowiczów i banków. Stawką są miliardy złotych

Źródło:
TVN24 Biznes
Mateusz Morawiecki o frankowiczach
Mateusz Morawiecki o frankowiczachTVN24
wideo 2/7
Mateusz Morawiecki o frankowiczachTVN24

Kwiecień może się okazać przełomowym miesiącem dla frankowiczów i banków. Najpierw sześcioma pytaniami dotyczącymi kredytów walutowych, zadanymi przez pierwszą prezes Sądu Najwyższego, ma się zająć Izba Cywilna SN. Dwa dni później temat frankowy wróci w rozstrzygnięciu Sądu Najwyższego w składzie siedmioosobowym. Na koniec kwietnia zaplanowane jest ponadto ogłoszenie kolejnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 

Frankowicze ze Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu butelki szampana otwierali już jesienią 2019 roku, po głośnym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tamto orzeczenie – oceniane jako korzystne dla kredytobiorców - spowodowało wzrost liczby pozwów składanych do sądów przez frankowiczów, nie wyjaśniło jednak wszystkich wątpliwości.

- Zdarzają się wyroki negatywne dla kredytobiorców, a wśród wyroków korzystnych jedne sądy opowiadają się za tak zwanym odfrankowieniem umów (kredyty w złotych, ale przy pozostawieniu oprocentowania opartego o LIBOR – red.), a inne, obecnie w większości, stwierdzają ich nieważność – mówi, reprezentujący frankowiczów, radca prawny Radosław Górski. Jak dodaje, rozbieżności dotyczą również sposobu rozliczenia nieważnej umowy, czy też kwestii przedawnienia roszczenia banku o zwrot wypłaconego kredytobiorcy kapitału.

- Uchwała Sądu Najwyższego jest potrzebna przede wszystkim po to, aby te rozbieżności wyeliminować i aby wskazać wszystkim sądom w Polsce kierunek, w którym powinny one orzekać – wyjaśnia.

CHF/PLN

Sześć pytań

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego w skierowanym do Izby Cywilnej wniosku zapytała, czy w razie uznania, że w umowie kredytu indeksowanego lub denominowanego znajduje się niedozwolone postanowienie umowne i nie wiąże konsumenta, możliwe jest przyjęcie innego sposobu określenia kursu waluty obcej wynikającego z przepisów prawa lub zwyczajów.

W razie przeczącej odpowiedzi na to pytanie Izba Cywilna będzie musiała zająć się kwestią, czy w razie niemożliwości ustalenia wiążącego strony kursu waluty obcej umowa może wiązać strony w pozostałym zakresie. Osobno rozpatrywana będzie kwestia kredytu indeksowanego, a osobno kredytu denominowanego.

Kolejne trzy pytania odnoszą się do sytuacji, w której stwierdzona zostałaby nieważność lub bezskuteczność umowy. Pierwsze z nich dotyczy tego, czy w przypadku konieczności zwrotu świadczeń należy stosować tzw. teorię salda, według której obowiązek zwrotu obciąża tylko tę stronę, która uzyskała większą korzyść, czy też teorię dwóch kondykcji, zgodnie z którą zwroty dokonywane są niezależnie przez dwie strony.

I prezes SN zapytała również, czy termin przedawnienia się roszczeń banku, który udzielił kredytu, biegnie od momentu, w którym ten dokonał wypłaty. Ostatnia kwestia dotyczy tego, czy w przypadku zwrotu nienależnych świadczeń jedna ze stron może domagać się tzw. wynagrodzenia za korzystanie ze środków pieniężnych, z których druga strona korzystała w czasie, kiedy umowa nie była jeszcze kwestionowana.

Posiedzenie Izby Cywilnej SN w sprawie tych sześciu pytań ma się odbyć 13 kwietnia, choć nie jest wykluczone przesunięcie tego terminu.

Co z dodatkowym wynagrodzeniem?

- Jeżeli z uchwały wynikać będzie jednoznacznie, że z powodu wadliwości klauzul przeliczeniowych umowy kredytów indeksowanych/denominowanych powinny zostać uznane za nieważne, to uchwała Sądu Najwyższego będzie mogła być traktowana jako szczególnie istotna, ponieważ rozstrzygając ten spór równocześnie bardzo znacząco ułatwi kredytobiorcom procesy sądowe – mówi Radosław Górski.

Jak dodaje, jeśli SN opowie się za "odfrankowieniem" umów, to takie – nadal korzystne dla kredytobiorców - rozstrzygnięcie oznaczać będzie dłuższe i bardziej skomplikowane procesy sądowe.

- Bardzo ważna dla wielu frankowiczów jest też odpowiedź na pytanie o to, czy w związku z nieważnością umowy kredytu stronom przysługuje roszczenie o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału – dodaje.

W sprawie państwa Dziubaków, w której TSUE odpowiadał w 2019 roku na pytania prejudycjalne, Raiffeisen Bank – po stwierdzeniu przez sąd nieważności umowy kredytowej – zdecydował się wystąpić o zwrotu zwaloryzowanego o inflację pożyczonego kapitału przy uwzględnieniu dodatkowo poniesionych przez bank kosztów obsługiwania kredytów. Kredyt opiewał na 400 tysięcy złotych, według serwisu prawo.pl bank domaga się dwa razy tyle.

"Oba roszczenia są bezzasadne"

- W przypadku pierwszego pytania, jeśli Sąd Najwyższy będzie się kierował innym ważnym orzeczeniem TSUE w sprawie Kasler C-26/13, to nie powinien mieć wątpliwości, że żadne uzupełnienie umowy kursem na podstawie przepisów dyspozytywnych nie będzie korzystniejsze niż stwierdzenie nieważności umowy, a zatem Sąd Najwyższy powinien odrzucić taką możliwość – uważa mecenas Barbara Garlacz. Jak dodaje, w przypadku czwartego pytania kwestia teorii salda/dwóch kondykcji została już wyjaśniona w lutowej uchwale SN. Wówczas – 16 lutego – sędziowie opowiedzieli się za teorią dwóch kondykcji.

- Co do wynagrodzenia, to zdanie wiążące w tym zakresie będzie miał nie Sąd Najwyższy, ale TSUE, gdy odpowie na pytania Sądu Okręgowego w Gdańsku w sprawie C-19/20, w której reprezentujemy kredytobiorców – mówi Barbara Garlacz. W tym przypadku decyzja ma zostać ogłoszona 29 kwietnia.

Na potrzebę rozstrzygnięcia kwestii roszczeń dotyczących ewentualnej wypłaty wynagrodzenia za korzystanie z kapitału zwraca uwagę także Arkadiusz Szcześniak, prezesa Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu. 

- Klienci, którzy płacą raty bez podstawy prawnej (efekt stwierdzenia przez sąd nieważności umowy), zaczynają wysuwać roszczenia o zapłatę za bezprawnie pobrane raty, zajętą hipotekę, a czasem i działania windykacyjne. Banki za to próbują wzywać do zapłaty za korzystanie z pierwotnie wypłaconego kapitału. W naszej ocenie oba roszczenia są bezzasadne. Co ciekawe na to samo pytanie (z inicjatywy Rzecznika Finansowego - red.) ma odpowiedzieć Sąd Najwyższy 15 kwietnia w formie uchwały w składzie 7-osobowym – mówi.

Zdaniem Szcześniaka rozstrzygnięcie, które 13 kwietnia ma zapaść przed SN, nic nie zmieni dla osób, które nie podjęły żadnych kroków na drodze sądowej. - Jeden z banków realnie rozważa zawarcie ugód z klientami. Pozostałe czekają na to, czy klient złoży pozew – mówi.

Banki chcą utrzymania umów

Same banki przekonują, że z punktu widzenia całej gospodarki, stabilności obrotu gospodarczego, a nie tylko z punktu widzenia instytucji finansowych, najbardziej optymalny kierunek wykładni przepisów prawa to taki, który pozwoli na utrzymanie w mocy umów kredytowych.

Dr Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich, wyjaśnia, że takim rozwiązaniem byłaby możliwość zastosowania kursu średniego Narodowego Banku Polskiego w miejsce kursu tabelowego banku uznanego za abuzywny. Inną możliwością byłoby uznanie kredytu za złotowy, ale w oparciu o stawkę WIBOR, a nie stawkę LIBOR.

- Tylko takie rozwiązanie, które nie uprzywilejowuje kredytobiorców walutowych względem złotowych, ma charakter proporcjonalny i sprawiedliwy - przekonuje.

O tym, że frankowicze w efekcie decyzji sądów mogą zostać potraktowani lepiej niż osoby, które w podobnym czasie zaciągnęły kredyty w złotych, pisał kilka dni temu w opublikowanym w "Rzeczpospolitej" komentarzu były wicepremier, minister finansów oraz były szef Narodowego Banku Polskiego prof. Leszek Balcerowicz. Jego zdaniem niezgodne z poczuciem sprawiedliwości byłoby też generalne zwolnienie frankowiczów od odpowiedzialności za podjęte ryzyko kursowe.

- Niestety to jest kolejna wypowiedź specjalisty od ekonomii na temat prawa. Mam wrażenie, iż zachęca ona do zaprzestania egzekucji prawa wobec tylko jednej kategorii przedsiębiorców, czyli banków – mówi Arkadiusz Szcześniak.

- To mocny i potrzebny głos zwłaszcza w czasie silnej presji środowisk kredytobiorców w kierunku jednak unieważniania umów kredytów walutowych – odpowiada Tadeusz Białek z ZBP.

Jego zdaniem część spośród możliwych scenariuszy, w tym unieważnienie kredytu z jednoczesnym przedawnieniem roszczeń banków, unieważnienie kredytu bez możliwości dochodzenia przez banki zwrotu świadczenia, polegającego na umożliwieniu kredytobiorcy korzystania z wypłaconego mu kapitału, czy przewalutowanie kredytu po kursie z dnia udzielenia i utrzymanie oprocentowania według stawki CHF LIBOR, dają kredytobiorcom korzyści przewyższające rzeczywisty wpływ zmiany kursu walutowego na zaciągnięty przez nich kredyt i są niesprawiedliwe w stosunku do innych kredytobiorców.

Tomasz Białek, pytany o kwestię proponowania przez banki ugód kredytobiorcom, odpowiada: - Każdy z banków uczestniczących w procesie indywidualnie podejmuje decyzje. (...) Ewentualna odpowiedź Izby Cywilnej SN może mieć wpływ na realizację procesu oferowania ewentualnie wypracowanych rozwiązań ugodowych, być może będzie wymagać dostosowania. 

KNF liczy straty

Pod koniec 2020 roku przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski zaproponował bankom, by przedstawiły klientom atrakcyjne dla nich warunki ugód, które byłyby realną alternatywą do ścieżki sądowej. Według sugestii szefa KNF klienci banków mogliby się rozliczać z bankami tak, jak gdyby ich kredyty od początku były kredytami złotowymi, oprocentowanymi według odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej o marżę.

W odpowiedzi na propozycję przewodniczącego KNF powstał międzybankowy zespół z udziałem UKNF i większości banków, które posiadają w portfelu walutowe kredyty mieszkaniowe, i przy zaangażowaniu Związku Banków Polskich.

Zgodnie z szacunkami Departamentu Analiz i Strategii Komisji Nadzoru Finansowego utrzymanie umowy w wariancie PLN+LIBOR to koszt dla sektora finansowego na poziomie 78,5 mld zł; utrzymanie umowy w wariancie PLN+WIBOR (propozycja KNF) - 34,5 mld zł; unieważnienie umowy - 234 mld zł; unieważnienie umowy (przy zwrocie kapitału) - 101,5 mld zł; unieważnienie umowy (przy zwrocie: kapitału oraz kosztu kapitału) - 70,5 mld zł.

BANKI SZACUJĄ KOSZT UGÓD Z FARNKOWICZAMI - CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Wstępne szacunki kosztów dla bankówUKNF

Według danych Biura Informacji Kredytowej udostępnionych "Rzeczpospolitej" na koniec 2020 r. Polacy mieli do spłaty niecałe 428 tys. mieszkaniowych kredytów we frankach szwajcarskich.

Kredyty te ma około 745 tys. Polaków (to głównie małżeństwa), a ich wartość sięgnęła 101,8 mld zł.

Autorka/Autor:Daniel Pawluczuk

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na wniosek Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wydało decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną spółki Torgservis PL oraz jej udziałowców, Siergieja i Andrieja Sznejderów. Objęta sankcjami spółka prowadzi na polskim rynku sieć dyskontów MyPrice.

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Źródło:
PAP

Według raportu Instytutu Gallupa tylko 10 procent Polaków uważa, że angażuje się w swoją pracę. Raport analizuje emocje pracowników na całym świecie w 2024 roku. Polska zajęła 32. miejsce na 38 krajów europejskich, co jest jednym z najniższych wyników w Europie.

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Źródło:
PAP

Od kilku miesięcy obowiązują przepisy wprowadzające obowiązek raportowania do fiskusa transakcji sprzedających na platformach internetowych. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, osoby, które dokonują wielu transakcji na kilku internetowych platformach handlu, mogą nie podlegać raportowaniu do Krajowej Administracji Skarbowej, mimo przekroczenia ustawowych limitów.

Sprzedajesz w internecie, dane mogą trafić do fiskusa. Resort wyjaśnia

Sprzedajesz w internecie, dane mogą trafić do fiskusa. Resort wyjaśnia

Źródło:
PAP

W sobotę w głównym losowaniu Lotto padły aż dwie szóstki. Padła też jedna szóstka w grze Lotto Plus. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 26 kwietnia 2025 roku.

Dwie szóstki w Lotto, jedna w Lotto Plus

Dwie szóstki w Lotto, jedna w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) odnotował w całej Polsce 25,5 miliona zaświadczeń lekarskich dotyczących czasowej niezdolności do pracy, co przełożyło się na łącznie 253,5 miliona dni absencji chorobowej. Z danych ZUS wynika, że nastąpił wyraźny wzrost zachorowań na krztusiec.

Miliony dni na L4. Jedna choroba zanotowała ostry wzrost

Miliony dni na L4. Jedna choroba zanotowała ostry wzrost

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają wiadomości, w których nakłaniają do zaktualizowania danych z powodu podejrzanej aktywności na "koncie Blik" - informuje spółka Polski Standard Płatności (PSP), operator Blika, w swoich mediach społecznościowych. Jak przekazano, to próba kradzieży danych i środków finansowych.

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Źródło:
tvn24.pl

Według badania Polskiej Organizacji Turystycznej 43 procent Polaków planuje w tym roku wyjazd na majówkę. Spośród nich 21 procent zamierza spędzić ten czas w kraju, 7 procent za granicą, a reszta jeszcze nie podjęła decyzji.

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Źródło:
PAP

Unijny komisarz do spraw gospodarki Valdis Dombrovskis po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem skarbu Scottem Bessentem powiedział, że rozmowy z USA "nie są jeszcze w zbyt dojrzałej fazie". - Wciąż potrzeba wiele pracy, by dojść do porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi i uniknąć wzajemnych ceł - podkreślał. Dombrovskis zabrał głos także w sprawie działań Chin.

Unijny komisarz o rozmowach z USA. Ostrzega Chiny

Unijny komisarz o rozmowach z USA. Ostrzega Chiny

Źródło:
PAP

Premier Australii Anthony Albanese zapowiada, że jeśli jego partia wygra nadchodzące wybory, to doprowadzi do zainwestowania 1,2 miliarda dolarów w metale ziem rzadkich. Stacja BBC zastanawia się, czy blokada Chin na eksport tych metali jest szansą dla Canberry.

Blokada Chin szansą dla Australii

Blokada Chin szansą dla Australii

Źródło:
BBC

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane w wysokości około miliona złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot i liczby, które padły 25 kwietnia 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Zespół CSIRT KNF ostrzega przed rosnącym zagrożeniem "płynącym z grupowych wiadomości SMS od cyberprzestępców". Podkreśla także, że działania oszustów są "coraz bardziej niebezpieczne".

"Ich działania są nie tylko coraz bardziej niebezpieczne". Ostrzeżenie

"Ich działania są nie tylko coraz bardziej niebezpieczne". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Chin rozważa zwolnienie części towarów z USA z ceł w wysokości 125 procent - podały źródła Reutersa. Chiński resort spraw zagranicznych nie potwierdził tych informacji.

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump przekazał w rozmowie z magazynem "Time", że umowy handlowe są oczekiwane za trzy do czterech tygodni. Zaznaczył, że USA prowadzą rozmowy z Chinami na temat umowy celnej, choć Pekin zaprzecza.

Donald Trump: uważam to za stratę

Donald Trump: uważam to za stratę

Źródło:
PAP

Unia Europejska przyjęła środki, które mają zniechęcać firmy żeglugowe z krajów członkowskich do sprzedaży starych statków na rzecz rosyjskiej "floty cieni" - poinformował Olof Gill, rzecznik Komisji Europejskiej.

Walka z "flotą cieni". Przyjęte środki

Walka z "flotą cieni". Przyjęte środki

Źródło:
PAP

Od maja turyści w Salzburgu będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Warunkiem jest zameldowanie się w obiekcie turystycznym. Bilet Mobilności Gościnnej ma promować ekologiczne środki transportu.

Komunikacja miejska za darmo. Jest jeden warunek

Komunikacja miejska za darmo. Jest jeden warunek

Źródło:
PAP

Rata kredytu z oprocentowaniem zmiennym na 500 tysięcy złotych może spaść nawet o ponad 700 złotych. Dlaczego? Instytucje finansowe spodziewają się, że wskaźnik WIBOR 3M za dziewięć miesięcy może wynieść tylko 3,64 procent. Wszystko przez gołębie głosy płynące z Rady Polityki Pieniężnej i banku centralnego. Pierwsze spadki rat mają się jednak pojawić już w przyszłym miesiącu - wynika z analizy Rankomat.pl. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem stałym na spadek raty często trzeba będzie poczekać kilka lat.

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Źródło:
tvn24.pl

W lutym 2025 roku Polacy byli drugą najliczniejszą grupą turystów z Unii Europejskiej na Maderze - podają lokalne władze. Rosnąca popularność wyspy sprawiła, że po raz pierwszy w historii Polacy zagłosują tam w wyborach prezydenckich.

Polacy pokochali tę wyspę. Zapadła ważna decyzja

Polacy pokochali tę wyspę. Zapadła ważna decyzja

Źródło:
PAP

Agencja Rozwoju Przemysłu chce przejąć spółkę Skarbu Państwa - Fabrykę Przewodów Energetycznych z siedzibą w Będzinie. Taką informację podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Jest chętny na przejęcie fabryki, która "mocno podupadła"

Jest chętny na przejęcie fabryki, która "mocno podupadła"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał na terenie całego kraju obrót produktem leczniczym o nazwie Clatra. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Wszystkie serie leku wstrzymane w obrocie

Wszystkie serie leku wstrzymane w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Choć sama kara Komisji Europejskiej dla Apple i Mety nie jest zaskoczeniem, to jej relatywnie niska wysokość wydaje się być związana z napięciami w relacjach transatlantyckich - oceniła Aleksandra Wójtowicz, analityczka do spraw cyfrowych Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).

"Symboliczna" kara w wysokości pół miliarda euro

"Symboliczna" kara w wysokości pół miliarda euro

Źródło:
PAP

Rząd na posiedzeniu 6 maja zajmie się ułatwieniem procedury rozwodowej - przekazał w czwartek premier Donald Tusk podczas spotkania ze stroną społeczną w sprawie deregulacji. Według propozycji małżeństwo mógłby rozwiązać, po spełnieniu określonych warunków, urzędnik stanu cywilnego lub notariusz.

Szykują się zmiany w rozwodach

Szykują się zmiany w rozwodach

Źródło:
PAP

Kalifornia została czwartą co do wielkości gospodarką na świecie - oświadczył gubernator tego amerykańskiego stanu Gavin Newsom, cytowany w piątek przez stację BBC. W 2024 roku kalifornijski PKB wyniósł 4,10 bln dolarów. To więcej niż PKB Japonii, które wynosiło 4,01 bln dolarów.

Kalifornia wyprzedziła Japonię

Kalifornia wyprzedziła Japonię

Źródło:
PAP

To na pewno nie jest czas na takie zmiany - mówi prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk, odnosząc się do pomysłu wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. - Przyjmując takie przepisy zakładamy po prostu, że firmy muszą pogodzić z się ze spadkiem efektywności produkcyjnej, czyli mniejszymi przychodami lub muszą zatrudnić dodatkowe osoby - dodała.

Mocna krytyka czterodniowego tygodnia pracy

Mocna krytyka czterodniowego tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl

Koncern Apple planuje przenieść montaż wszystkich iPhone'ów sprzedawanych w USA z Chin do Indii już w 2026 roku - informuje gazeta "Financial Times". Decyzja ta wynika z zaostrzenia wojny handlowej między Pekinem a Waszyngtonem.

Chcą przenieść produkcję do innego kraju. Wszystko przez cła Trumpa

Chcą przenieść produkcję do innego kraju. Wszystko przez cła Trumpa

Źródło:
PAP

Za rządów PiS stadnina w Janowie Podlaskim straciła najlepsze konie i zasoby genetyczne - stwierdził wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak. Dodał, że odbudowa hodowli koni arabskich jest procesem, który zajmie kilka lat.

"Zamilknijcie na ten temat, bo ja nie wytrzymam takiej bezczelności"

"Zamilknijcie na ten temat, bo ja nie wytrzymam takiej bezczelności"

Źródło:
PAP