Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt uchwały w sprawie wsparcia dla gmin górskich. Program zakłada refinansowanie 80 procent umorzenia podatku od nieruchomości oraz wypłatę środków na inwestycje.
"Rząd pomoże ponad 200 gminom położonym na terenach górskich. Będą one mogły skorzystać z dwóch rodzajów wsparcia: wynikającego z ich wydatków na inwestycje w latach 2016-2020 oraz z 80-proc. rekompensaty za zwolnienie przedsiębiorców z podatku od nieruchomości. Program pomocy wynosi 1 mld zł i ruszy w pierwszym kwartale 2021 roku" – napisano w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.
"Celem projektu jest udzielenie wsparcia jednostkom samorządu terytorialnego, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji w związku z nowymi obostrzeniami nakładanymi z powodu z COVID-19. Wprowadzenie dalszych, szczególnych rozwiązań ma na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom gospodarczym i społecznym na terenach górskich" – czytamy w informacji zamieszczonej na rządowych stronach.
Zgodnie z decyzją rządu po 17 stycznia nadal nie będą czynne hotele oraz stoki narciarskie. Restrykcje mają obowiązywać do końca stycznia.
Całkowita kwota wsparcia ma wynieść 1 miliard złotych. Uruchomienie programu na poniedziałkowej konferencji prasowej zapowiedzieli wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.
Wsparcie dla gmin górskich
Podstawą wyliczenia wysokości wsparcia będą wydatki, które dana gmina poniosła na inwestycje w latach 2016-2020. Dofinansowanie z programu wyniesie 40 proc. średniorocznej wartości wydatków na inwestycje w latach 2016-2020, jednak nie więcej niż 8 mln zł na jedną gminę. Gminy będą mogły ubiegać się również o dopłaty dotyczące utraconych w pierwszym kwartale 2021 r. dochodów z podatku od nieruchomości. Chodzi o zwolnienia z tej daniny gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej dotyczącej usług hotelarskich i infrastruktury turystycznej (np. kolejki linowe i wyciągi). W tym przypadku dofinansowanie dla jednej gminy wyniesie 80 proc. utraconych przez nią dochodów. Pieniądze z obu rodzajów wsparcia można będzie przeznaczyć na finansowanie lub dofinansowanie ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej, a także infrastruktury komunalnej związanej z usługami turystycznymi. Chodzi w szczególności o budowę, rozbudowę, przebudowę lub modernizację szlaków turystycznych, placów, deptaków, promenad, parków, punktów widokowych, parkingów i wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego, skansenów, muzeów, obiektów kultury regionalnej i innych atrakcji turystycznych, czy infrastruktury komunalnej koniecznej do rozwoju usług turystycznych, np. dróg, chodników, oczyszczalni ścieków.
Kryteria
Wsparciem objęte zostaną gminy, które spełniają jedno z kryteriów: w całości leżą w obrębie makroregionów: Sudety Wschodnie, Sudety Zachodnie, Sudety Środkowe, Beskidy Zachodnie, Obniżenie Orawsko-Podhalańskie, Łańcuch Tatrzański, Beskidy Środkowe, Beskidy Lesiste, lub takie, które przecinają się z granicą wymienionych makroregionów i jednocześnie w ich obrębie znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m. Na wsparcie mogą też liczyć gminy położone w obrębie mezoregionów: Masyw Ślęży i Góry Świętokrzyskie, w obrębie których znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m., przecinają się z granicą wymienionych makroregionów, ale w ich obrębie nie znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m., przynajmniej część znajduje się w odległości do 10 km od granicy wymienionych makroregionów i jednocześnie w ich obrębie znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m. O wsparcie mogą się też ubiegać gminy miejskie: Świdnica i Dzierżoniów oraz gmina wiejska Besko. Uchwała zacznie obowiązywać z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Wszystkie gminy będą mogły wnioskować do wojewodów o wsparcie w ciągu miesiąca od dnia wejścia uchwały w życie. Prezes Rady Ministrów będzie miał miesiąc na wypłatę pieniędzy.
"Troszeczkę optymizmu"
Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej określił program mianem strumyczka w stosunku do faktycznych potrzeb.
- Co do szerokości wolelibyśmy, aby była to szerokość Wisły, a nie jakiegoś strumyczka, czy potoku górskiego. Dobrze, że ten potok w ogóle ruszył, cieszymy się jako branża turystyczna, że przynajmniej na horyzoncie jest zwolnienie nas z podatku od nieruchomości, natomiast w reszcie tego wsparcia nie będziemy partycypowali – powiedział gość TVN24.
Jego zdaniem rządowy program "jedynie co na ten moment może wygenerować to troszeczkę optymizmu (...), bo aktualnie w sobie tego optymizmu nie mamy".
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock