Część mieszkańców nie jest "w stanie utrzymać swoich rodzin"

Źródło:
TVN24 Biznes
Karol Wagner o rządowej pomocy dla gmin górskich
Karol Wagner o rządowej pomocy dla gmin górskichTVN24
wideo 2/6
Karol Wagner o rządowej pomocy dla gmin górskichTVN24

Około 60 procent przedsiębiorców zaczyna planować zamknięcia, masowo zwalniać - przyznał w TVN24 Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Jak dodał, panuje przekonanie, że sezon zimowy może całkowicie umknąć. Wagner przyznał, że sytuacja jest jeszcze gorsza dla przeciętnego mieszkańca Podhala. - Dla niego w tym momencie, patrząc na tę tragedię (...), już nie jest istotne, co będzie działo się za 2, za 5, czy 8 tygodni, istotne jest, że na dziś, na ten moment nie jesteśmy faktycznie w stanie utrzymać swoich rodzin - powiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W poniedziałek rząd zapowiedział wprowadzenie pomocy dla gmin górskich, na łączną kwotę blisko 1 miliarda złotych. Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej określił program mianem strumyczka w stosunku do faktycznych potrzeb.

- Co do szerokości wolelibyśmy, aby była to szerokość Wisły, a nie jakiegoś strumyczka, czy potoku górskiego. Dobrze, że ten potok w ogóle ruszył, cieszymy się jako branża turystyczna, że przynajmniej na horyzoncie jest zwolnienie nas z podatku od nieruchomości, natomiast w reszcie tego wsparcia nie będziemy partycypowali - powiedział.

Jego zdaniem rządowy program "jedynie co na ten moment może wygenerować to troszeczkę optymizmu (...), bo aktualnie w sobie tego optymizmu nie mamy".

Wagner wskazał, że Zakopane o tej porze, w szczycie sezonu feryjnego, powinno tętnić życiem. - W obiektach powinny być śniadania, w których dzieci zmęczone, sfrustrowane tym okresem pandemicznym, powinny dojadać ostatnią paróweczkę i ruszać na stoki. To wszystko jest puste, to wszystko jest frustrujące i dołujące - przyznał.

- Wsparcie, które jest kierowane do gmin, ono jest oczywiście zasadne i ono cieszy, ale ono nie pomoże nam, mieszkańcom Podhala jako takim - dodał gość TVN24.

Góralskie Veto

Przedstawiciele Góralskiego Veta już zapowiedzieli uruchomienie biznesów od 18 stycznia. Inicjatywa zrzeszyła kilkuset przedsiębiorców m.in. z branży turystycznej i gastronomicznej.

- Stawiałbym, że to weto wypowiedziane dość radykalnie w ostatnich dniach może faktycznie wybrzmieć. Natomiast z punktu widzenia logiki, etyki i chłodnej optyki stoimy jednak na stanowisku - w dużej części przedsiębiorców turystycznych, gastronomicznych i branż powiązanych - aby nie kalać własnego gniazda, aby jeszcze jednak nie wszystkie miecze ostrzyć, ponieważ im wcześniej wymusimy otwarcie ruchu turystycznego, tym transmisja wirusa - sprowokowana tym - spowoduje dłużej obowiązujące obostrzenia, w okresie wiosennym - stwierdził Wagner.

Jednocześnie przyznał jednak, że obserwując decyzje podejmowane przez rząd, ma rozdarte serce. - Prywatnie moje serce jest rozdarte między tymi z nas, pracownikami liniowymi sektora turystycznego, gastronomicznego, którzy faktycznie już nie mają co włożyć do garnków swoich dzieci, ale za chwilę nie będą mieli jak ogrzać domów. I to nie jest niestety przenośnia. Rozumiem, że budżety budowane w 80 procentach z dochodów zimowych, nie tylko nie są w stanie utrzymać tych rodzin, ale w ogóle doprowadzić do okresu wiosennego - wyjaśnił.

- Natomiast, z drugiej strony jako pracownik tego sektora, jako przedsiębiorca, patrzący długofalowo i starający się zaplanować działania, po konsultacjach zarówno z członkami Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, jak i przyjaciółmi, kolegami, sąsiadami z branży, twierdzimy, że jednakowoż powinniśmy chyba dotrwać kolejne dwa tygodnie - dodał Karol Wagner.

Zgodnie z decyzją rządu po 17 stycznia nadal nie będą czynne hotele oraz stoki narciarskie. Restrykcje mają obowiązywać do końca stycznia.

Wagner zaznaczył, że spodziewa się przedłużenia obostrzeń nawet o kolejny miesiąc. - Czyli sezon zimowy kompletnie umknie. Natomiast nie ma alternatywy. Będziemy powtarzali, chyba dość radykalnie, że podważenie - czy niesprawiedliwych, to jest zupełnie inny temat - aktualnie obowiązujących przepisów ze względów logicznych (...) będzie niestety niezasadne i uderzy nas zwrotnie prawdopodobnie dużo mocniej - wskazał.

Nastroje wśród przedsiębiorców

Karol Wagner przyznał, że obecna sytuacja wpływa na pogorszenie nastrojów wśród przedsiębiorców. - W ramach rozpoznanego nam rynku ponad połowa, czyli spokojnie 60 procent przedsiębiorców ma już w tej chwili bardzo pesymistyczne nastawienie do tego, co się dzieje, zaczyna planować zamknięcia, zaczyna masowo zwalniać, wysyłać pracowników na jedne czwarte, jedne ósme etatów, zaczyna absolutnie odcinać wszelkie możliwości do inwestowania swoich przedsiębiorstw, co finalnie celuje w liniowych pracowników sektora - wyjaśniał członek zarządu Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Wagner przyznał, że niezwykle ważna jest długoterminowa przewidywalność, która pozwala przedsiębiorcom na "odłożenie, zbuforowanie środków na przetrwanie".

- Natomiast w tych kategoriach myślą przedsiębiorcy. Przeciętny mieszkaniec Podhala, czy przeciętny mieszkaniec ziem górskich, dla niego w tym momencie, patrząc na tę tragedię (...), już nie jest istotne, co będzie działo się za 2, za 5, czy 8 tygodni, istotne jest, że na dziś, na ten moment nie jesteśmy faktycznie w stanie utrzymać swoich rodzin - podkreślił gość TVN24.

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Jawność wynagrodzeń, zwiększenie ochrony przed mobbingiem, a także zaliczenie umowy zlecenia i działalności gospodarczej do stażu pracy - to priorytety resortu, które wskazała szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Ważna zmiana w sprawie pensji. "Absurd, który cały czas funkcjonuje"

Ważna zmiana w sprawie pensji. "Absurd, który cały czas funkcjonuje"

Źródło:
PAP

Polacy są zachwyceni, że Ameryka wróciła i że reszta Europy może odejść od rosyjskiej energii - powiedział sekretarz energii USA Chris Wright, relacjonując swoją wizytę w Polsce. Zapewniał też, że powstająca w Polsce elektrownia atomowa oparta na amerykańskiej technologii będzie "jedną z wielu".

Sekretarz energii USA po wizycie w Polsce. "Oni są zachwyceni"

Sekretarz energii USA po wizycie w Polsce. "Oni są zachwyceni"

Źródło:
PAP

TikTok szykuje się do wybudowania w Finlandii dużego centrum przetwarzania danych. Inwestycja ma kosztować blisko miliard euro – podała agencja Reutera.

Wielka inwestycja TikToka w Europie

Wielka inwestycja TikToka w Europie

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały umowę o dostępie do zasobów naturalnych Ukrainy - poinformowała w środę wieczorem agencja Reutera. Departament skarbu USA przekazał, że Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały dokument o partnerstwie ekonomicznym i utworzeniu Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy.

Jest umowa Ukraina-USA

Jest umowa Ukraina-USA

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Brytyjska sieć Marks & Spencer padła ofiarą ataku hakerskiego. Wstrzymano wszelkie zamówienia internetowe, a pracownicy głównego magazynu w Wielkiej Brytanii zostali odesłani do domów.

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Źródło:
tvn24.pl

Kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat popiera obniżenie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Z kolei kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia uważa, że takie rozwiązanie skutkowałoby niższymi świadczeniami; proponuje więc nagradzać tych, którzy zdecydują się pracować dłużej.

Biejat o zmianie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Hołownia odpowiada

Biejat o zmianie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Hołownia odpowiada

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Walka z drożyzną czasów PiS przynosi efekty. Najwyższy czas na obniżenie stóp procentowych - napisał w środę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Apel skierował do prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tusk: najwyższy czas, ludzie czekają

Tusk: najwyższy czas, ludzie czekają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump obwinił swojego poprzednika Joe Bidena o spadek PKB w pierwszym kwartale 2025 roku. Według Trumpa gorsze wyniki nie są efektem wprowadzenia ceł, a na obiecany przez niego gospodarczy "boom" trzeba będzie jeszcze poczekać.

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Źródło:
PAP, CNBC

Po upływie pięciu lat od ostatniej transakcji klienta, banki będą miały obowiązek sprawdzić, czy klient żyje - wynika z projektu nowelizacji Prawa bankowego, który został opublikowany w środę. Celem tej zmiany jest umożliwienie spadkobiercom szybszego uzyskiwania informacji o środkach zgromadzonych w bankach.

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

Źródło:
PAP

Fabryki w Chinach odnotowały największy spadek aktywności od 16 miesięcy - podała Agencja Reutera. Analitycy podkreślają, że choć pesymistyczne nastroje mogą wyolbrzymiać wpływ ceł Donalda Trumpa, to i tak Chiny znajdują się pod rosnącą presją gospodarczą.

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Źródło:
Reuters, PAP

Większość potencjalnych nabywców uważa, że ceny mieszkań wzrosną, choć w ostatnich miesiącach odsetek ten spada - wynika z raportu Otodom. Podwyżek najczęściej spodziewają się osoby młode.

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów poinformowało o złożeniu przez Polskę wniosku o unijną klauzulę wyjścia. Chodzi o wydatki na obronność. Klauzula pozwala na zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Źródło:
PAP

Przed południem hakerzy zaatakowali System Rejestrów Państwowych, ale atak został odparty - podał RMF FM. Nadal mogą występować trudności z działaniem mObywatela, rozliczaniem podatków czy rejestracją samochodów. Resort cyfryzacji poinformował o "przejściowych trudnościach z dostępem do niektórych usług publicznych".

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Akcje spółek Rafako i Rafamet kontynuują w środę gwałtowne wzrosty. Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek udzielenie firmom ponad 700 milionów złotych wsparcia poprzez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Źródło:
PAP

Inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 procent.

Nowe dane o inflacji

Nowe dane o inflacji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje uznawane za drogie stały się bardziej atrakcyjne dla polskich turystów. Na preferencje i wybór kierunku na wakacje wpłynęło to jednak nieznacznie - wskazał "Puls Biznesu".

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Malta naruszyła unijne prawo, oferując obywatelstwo za inwestycje. Zdaniem TSUE nabycie obywatelstwa nie może być elementem transakcji handlowej.

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Źródło:
PAP

Firma UPS poinformowała, że planuje zwolnić 20 tysięcy pracowników i zamknąć 70 oddziałów - przekazała w oświadczeniu dyrektorka generalna UPS Carol Tome. Powodem ma być ograniczenie liczby przesyłek, jakie dostarczała z firmy Amazon.

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP, Reuters

W rok liczba osób w wieku produkcyjnym zmalała o 151 tysięcy - podał Główny Urząd Statystyczny (GSU). Przyczyną tego zjawiska jest starzenie się społeczeństwa oraz mniejsza liczba młodych zasilających wiek produkcyjny.

Niepokojący raport GUS

Niepokojący raport GUS

Źródło:
PAP

W 2024 roku prawie 42 tysiące ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. To 11-krotnie więcej niż w 2022 roku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji skrytykował politykę handlową USA podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z państw BRICS. Zaapelował też o sprzeciw wobec "protekcjonizmu" Stanów Zjednoczonych.

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

Źródło:
PAP, China Daily

Ponad 700 milionów złotych zostanie przekazanych do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która wykorzysta te środki, by pomóc spółkom Rafako i Rafamet - przekazał premier Donald Tusk.

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Źródło:
PAP

Partia Liberalna Kanady (LPC) wygrała wybory parlamentarne. Lider ugrupowania i urzędujący premier Mark Carney podkreślił, że Kanada musi ambitnie podejść do kryzysu i stawić czoło groźbom prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na prąd. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen energii po wygaśnięciu ceny maksymalnej.

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Nową prezeską Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA została Marta Ewa Wachowicz - przekazał resort rozwoju. Wachowicz ma wykształcenie w obszarze badań kosmicznych. Uzyskała stopień doktora nauk fizycznych w dziedzinie fizyki kosmicznej.

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl