TVN24 Biznes | Pieniądze

Miliard złotych pożyczki dla spółki węglowej. "Środki pozwolą przejść bezpiecznie przez kryzys"

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL/kwoj
Źródło:
PAP
Były premier Jerzy Buzek o restrukturyzacji górnictwa i rewitalizacji budynków kopalni
Były premier Jerzy Buzek o restrukturyzacji górnictwa i rewitalizacji budynków kopalni TVN24
wideo 2/5
TVN24Były premier Jerzy Buzek o restrukturyzacji górnictwa i rewitalizacji budynków kopalni

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) otrzyma miliard złotych pożyczki płynnościowej w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. "Środki pozwolą spółce przejść bezpiecznie przez kryzys wywołany pandemią COVID-19" - wskazał prezes PFR Paweł Borys. Spółka węglowa nadal czeka na odpowiedź w sprawie wniosku o pożyczkę preferencyjną na kwotę 750 milionów złotych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Wnioski o wsparcie w ramach Tarczy Finansowej dla dużych firm JSW złożyła do PFR w połowie lipca.

We wtorek jastrzębska spółka poinformowała w komunikacie, że jej wniosek o 1 mld zł pożyczki płynnościowej został zaakceptowany. Potwierdził to również we wpisie na Twitterze prezes PFR Paweł Borys.

"Grupa PFR udzieliła JSW pożyczki płynnościowej w ramach Tarczy Finansowej PFR w kwocie 1 mld zł. Środki pozwolą spółce przejść bezpiecznie przez kryzys wywołany pandemią COVID-19. Dziękuję JSW, stronie społecznej i bankom za wspólną pracę tym pakietem finansowym" - czytamy we wpisie. Ponad 55 procent akcji JSW należy do Skarbu Państwa.

Jak wcześniej informowano, chodzi o środki na finansowanie bieżącej działalności operacyjnej, w tym wynagrodzeń oraz zobowiązań wobec kontrahentów. Spółka ma otrzymać pieniądze jeszcze w tym roku, a spłata pożyczki powinna nastąpić nie później niż 30 września 2024 roku.

Podpisanie umowy pożyczkowej z PFR "powinno nastąpić niezwłocznie po uzgodnieniu jej treści". Uruchomienie przyznanej pożyczki płynnościowej ma nastąpić po podpisaniu umowy z PFR oraz spełnieniu przez JSW warunków zawieszających - m.in. podpisania umowy pomiędzy spółką, PFR oraz wierzycielami finansowymi JSW. Zabezpieczeniem pożyczki będą poręczenia dwóch spółek z grupy kapitałowej JSW: Jastrzębskich Zakładów Remontowych oraz JSW Koks.

Drugi wniosek JSW, o 750 mln zł pożyczki preferencyjnej na pokrycie skutków COVID-19, jest nadal rozpatrywany. "Decyzja PFR w zakresie wsparcia w postaci pożyczki preferencyjnej nie została jeszcze podjęta" - podała jastrzębska spółka we wtorkowym komunikacie.

Wpływ koronawirusa

Zgodnie z aktualnym projektem umowy pożyczkowej, w okresie wsparcia ze strony PFR, zarząd JSW nie będzie rekomendował wypłat dywidendy, zaliczki na poczet dywidend lub wypłaty jakiegokolwiek innego wynagrodzenia. Istotne działania - np. potencjalny podział, fuzja, konsolidacja czy restrukturyzacja JSW - wymagać będą w okresie pożyczkowym akceptacji PFR.

O wsparcie w ramach Tarczy wnioskowała do PFR także spółka zależna JSW - JSW Koks. Ta skupiająca aktywa koksownicze Grupy JSW firma wnioskuje o finansowanie preferencyjne w wysokości 96,1 mln zł oraz pożyczkę płynnościową w wysokości 115 mln zł.

Jak informowali w sierpniu br. przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej, pandemia COVID-19 oraz utrzymujące się niskie ceny węgla koksowego mocno wpłynęły na półroczne wyniki grupy kapitałowej JSW. Podsumowując wyniki osiągnięte w pierwszym półroczu br., zarząd spółki wskazywał, że liczy, iż jesienią firma otrzyma wnioskowane pożyczki z PFR w ramach Tarczy Finansowej. Wiceprezes JSW ds. technicznych i operacyjnych Artur Dyczko oceniał wówczas, że decyzja PFR w sprawie wsparcia dla spółki jest dla JSW "kluczowa".

W pierwszym półroczu br. Grupa JSW odnotowała 973,8 mln zł straty netto wobec 547,5 mln zł zysku rok wcześniej. Koszty poniesione w tym czasie na walkę z pandemią wyniosły 72,7 mln zł, z czego 65,8 mln zł to koszty pracy.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej od początku pandemii do wtorku koronawirusem zaraziło się łącznie 4414 osób, a wyzdrowiało 4319 górników. W kwarantannie nadal jest 258 pracowników, o 58 mniej niż dobę wcześniej.

Jak możemy przeczytać na stronie spółki, grupa kapitałowa JSW jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego hard w Unii Europejskiej i jednym z wiodących producentów koksu używanego do wytopu stali.

Autor:mb/ToL/kwoj

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: JSW/Agnieszka Materna

Pozostałe wiadomości