Ranking najbogatszych i najbiedniejszych gmin w Polsce

Pieniądze

Osiem najbogatszych osób świata ma razem tyle pieniędzy co połowa ludzkościTVN24 BiS
wideo 2/4

Z kwotą wpływów podatkowych na poziomie blisko 32 tysiące zł na jednego mieszkańca, Kleszczów w województwie łódzkim pozostaje najbogatszą gminą w Polsce - wynika z danych Ministerstwa Finansów. Na drugim biegunie znalazła się podlaska gmina Przytuły, w której wpływy z podatków były ponad 80-krotnie niższe - 390,29 zł per capita.

Chodzi między innymi o dochody z tytułu podatku od nieruchomości i opłat (np. eksploatacyjnej), a także udziały we wpływach z CIT i PIT.

Najbogatsze gminy

Ministerstwo Finansów opublikowało w czwartek wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla gmin na 2018 rok. Podstawę tych prognoz, służących do obliczenia tak zwanego janosikowego, stanowią dane o dochodach podatkowych gmin za 2016 rok (według stanu na 30 czerwca 2017 roku). Rekordzistą pod względem dochodów podatkowych per capita jest gmina wiejska Kleszczów. Na jednego mieszkańca przypada tam 31962,75 zł, co jest efektem wysokich wpływów z podatku od nieruchomości i opłaty eksploatacyjnej. Na terenie gminy zlokalizowane są bowiem: Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów oraz największa w Polsce i Europie elektrownia opalana węglem brunatnym - Elektrownia Bełchatów. Na drugim miejscu wśród najzamożniejszych gmin uplasowała się Rząśnia (województwo łódzkie). Wpływy z podatków dały jednostce 8634,17 zł per capita. W pierwszej trójce znalazła się ponadto gmina Kobierzyce (województwo dolnośląskie) z dochodem w wysokości 5808,52 zł na jednego mieszkańca. Kolejne miejsca na liście najbogatszych zajęły: Mielnik w województwie podlaskim (5 793,09 zł), Jerzmanowa w województwie dolnośląskim (5753,53 zł) i Rewal w województwie zachodniopomorskim (5741,33 zł).

Dziesięć najbogatszych gmin w Polsce na podstawie danych Ministerstwa FinansówPAP

Najbiedniejszą gminą okazały się Przytuły w województwie podlaskim, gdzie podatki przyniosły 390,29 zł na głowę mieszkańca.

Wśród gmin o najniższych dochodach znalazły się ponadto: Potok Górny w województwie lubelskim (417,18 zł), Turośl w województwie podlaskim (453,88 zł) oraz Rościszewo w województwie mazowieckim (463,32 zł).

Dziesięć najbiedniejszych gmin w Polsce na podstawie danych Ministerstwa FinansówPAP

Zestawienie GUS

W sumie w dziewięciu gminach dochody z podatków nie przekroczyły 500 zł na osobę (cztery lata wcześniej było ich 64). Wpływy z podatków i opłat oraz udziały w PIT i CIT stanowią jedynie część dochodów gmin. Ponadto zaliczają się do nich dochody ze sprzedaży majątku, subwencja ogólna, dotacje celowe z budżetu państwa, a także środki unijne. Główny Urząd Statystyczny, który w swoim zestawieniu uwzględnia łączną sumę dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wyliczył, że w Kleszczowie w 2016 roku wyniosły one 47709 zł. Na drugim miejscu, w zestawieniu GUS, znalazła się gmina Rewal, gdzie do samorządowej kasy wpłynęło łącznie 20082 zł per capita. W czołówce są również: Krynica Morska w województwie pomorskim (17849 zł) oraz Rząśnia (11374 zł). Najniższe dochody ogółem GUS odnotował w Komprachcicach w województwie opolskim (2821,59 zł), Pszowie w województwie dolnośląskim (2836,67 zł) oraz w świętokrzyskich Bejscach (2879,21 zł).

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24