TVN24 Biznes | Pieniądze

Inflacja w Polsce najwyższa od 20 lat. Dane GUS

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Mateusz Walczak o inflacji w Polsce
Mateusz Walczak o inflacji w PolsceTVN24
wideo 2/11
TVN24Mateusz Walczak o inflacji w Polsce

Inflacja w sierpniu 2021 roku w Polsce wyniosła 5,4 procent rok do roku. W ujęciu miesięcznym ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,2 procent - wynika z szybkiego szacunku przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Ostatni raz inflacja była wyższa w czerwcu 2001 roku, gdy wynosiła 6,2 procent. W lipcu 2001 wzrost cen w Polsce był na poziomie 5,2 procent.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w sierpniu wzrosły rdr o 5,2 proc., a mdm wzrosły o 0,1 proc.

Wzrost cen w Polsce - inflacja

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2021 roku wzrosły o 5,0 procent rok do roku, a miesiąc do miesiąca - 0,4 procent.

Z danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat wynika, że wzrost cen w lipcu w Polsce był jednym z najwyższych w całej Unii Europejskiej. Nasz kraj wyprzedziła tylko Estonia.

Inflacja w Polsce - sierpień 2021PAP

Inflacja w Polsce w sierpniu 2021 - komentarze

"Skąd to się wzięło?" – zapytali na Twitterze ekonomiści mBanku. Po czym wyjaśnili, że "przede wszystkim z niewielkiego spadku cen żywności (tylko -0,3 proc. mdm) w połączeniu z podwyżką cen gazu (energia +0,8 proc. mdm) i paliw (+1,8 proc. mdm)". Dodali, że "inflacja bazowa przyspieszyła z 3,7 procent do 3,9 procent".

Analitycy ING Banku Śląskiego zwrócili uwagę, że wzrost inflacji CPI w sierpniu 2021 roku to "max od 20 lat". "Niektóre pomysły polityki gospodarczej to jak gaszenie pożaru benzyną - waloryzacja świadczeń socjalnych, aby gonić inflację, gdy właśnie struktura PKB oparta na konsumpcji (świadczeniach) i słabych inwestycjach dała wysoki CPI już przed pandemią" - napisali na Twitterze ekonomiści.

"Kolejne inflacyjne Bum!!" - napisali ekonomiści Banku Pekao. Również podkreślili, że "inflacja CPI w sierpniu przyspieszyła do 5,4 proc. rdr (najwyżej od dwóch dekad)".

"Powodem drożejąca żywność i energia (podwyżka cen gazu). Wzrosła także inflacja bazowa (wg szacunków do 3,9 proc. rdr z 3,7 proc.). Do końca roku widzimy inflację wyraźnie powyżej 5 proc. rdr" - stwierdzili.

"Kolejny zaskakująco mocny wzrost inflacji CPI nasila oczekiwania na podwyżki stóp procentowych NBP i umacnia złotego" - zauważył główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak. Dodał, że "EUR/PLN dziś ponad 2 figury w dół i jest najniżej od początku lipca. HUF/PLN prawie figurę w dół i najniżej od blisko 2 tygodni".

Inflacja a stopy procentowe - co może zrobić RPP?

Jednym z działań, jakie może podjąć Rada Polityki Pieniężnej w związku z szybkim wzrostem cen, jest podwyżka stóp procentowych. W Polsce stopy procentowe są obecnie na najniższym poziomie w historii.

W ubiegłym roku Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżała stopy procentowe: 17 marca, 8 kwietnia i 28 maja. Natomiast ostatni raz, gdy RPP podniosła stopy procentowe, zdarzyło się 10 maja 2012 roku.

Nierozsądne byłoby podniesienie stóp procentowych, zanim sytuacja pandemiczna się nie wyjaśni - powiedział niedawno w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Stopy procentowe w PolscePAP/Maciej Zieliński

Autor:kris/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: konkret24

Pozostałe wiadomości