Ograniczanie zapędów konsumpcyjnych widać nie tylko w przypadku elektroniki i ubrań, ale nawet żywności - informuje w środę "Rzeczpospolita". Gazeta dodaje, że "Polacy łapią się za kieszenie" i w związku z tym "zaczęło się już ostre oszczędzanie na zakupach".
Jak czytamy, w przeciągu roku, do maja 2022 r., wartość rynku produktów spożywczych i chemicznych urosła o ponad 7 proc., ale głównie w efekcie podwyżek cen - wynika z danych NielsenIQ, które pierwsza poznała "Rzeczpospolita". Jeśli wziąć pod uwagę ilość towaru, to sprzedaż urosła tylko o 0,3 proc., w tym żywności o 0,1 proc., mimo że z Ukrainy wjechało 4,39 mln uchodźców.
Hamowanie wydatków w Polsce
- Jeśli wziąć pod uwagę ilość towaru, to sprzedaż urosła tylko o 0,3 procent, w tym żywności o 0,1 procent, mimo że z Ukrainy wjechało 4,39 miliona uchodźców. Spada sprzedaż detaliczna w Polsce w ujęciu realnym, choć konsumpcja jest znacznie powyżej poziomów z pandemii. Skończyło się odbicie odłożonego popytu - stwierdziła cytowana przez gazetę Anna Czarczyńska z Akademii Leona Koźmińskiego.
Według dziennika spowolnienie widzą też sprzedawcy elektroniki, materiałów budowlanych i ubrań.
- Blisko połowa społeczeństwa istotnie ograniczyła oszczędzanie lub nie może sobie na nie w ogóle pozwolić. 63 procent Polaków deklaruje ograniczenie częstotliwości korzystania z gastronomii. Redukcja wydatków dotyczy także rozrywki, elektroniki czy remontów (te ostatnie zamierza zmniejszyć 46 procent ankietowanych). Polacy zaczęli oszczędzać też na wydatkach podstawowych, jak żywność, której wzrost cen, według badań, dostrzegło już blisko 80 procent - podkreśla w "Rz" Maciej Kroenke, partner Strategy&Polska.
Inflacja i stopy procentowe
Liczony przez GUS wskaźnik CPI w maju w Polsce wyniósł 13,9 proc. rdr i 1,7 proc. mdm. Z kolei liczona przez Eurostat inflacja HICP była w Polsce na poziomie 12,8 proc. rdr (6. miejsce w UE). Najwyższy wzrost odnotowano w Estonii (20,1 proc. rdr), na Litwie (18,5 proc. rdr) oraz Łotwie (16,8 proc. rdr).
Źródło: PAP, Rzeczpospolita
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock