Niepokojące wyniki badania. "Ważne, że zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic"

Źródło:
tvn24.pl
Jak wygląda bezpieczeństwo najmłodszych w internecie? Wnioski są niepokojące
Jak wygląda bezpieczeństwo najmłodszych w internecie? Wnioski są niepokojąceTVN24
wideo 2/7
Jak wygląda bezpieczeństwo najmłodszych w Internecie? Wnioski są niepokojąceTVN24

Ponad połowa ankietowanych internautek i internautów uważa, że spędza "raczej dużo" lub "bardzo dużo" czasu, korzystając z urządzeń z ekranami. Zdecydowana większość badanych (ponad 90 procent) przyznawała się do długiego używania telefonów lub tabletów w bezruchu, czyli siedząc lub leżąc. To wnioski z drugiego Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej Dorosłych.

Pobudka, wyłączamy budzik w telefonie i od razu zaczynamy przeglądać, co nowego w internecie. Strumień informacji, wpisów od znajomych i nieznajomych, reklamy, krótkie filmiki - to wszystko wprowadza nas w nowy dzień.

Kolejne sesje z telefonem odbywamy przy śniadaniu, w drodze do pracy, nawet w toalecie. Ekran dezynfekujemy, kiedy nam się przypomni. Smsujemy prowadząc samochód albo przechodząc przez zebrę. Dzień kończymy wpatrzeni w świecący na niebiesko ekran, a kolejne posty kołyszą nas do snu. Z jakiegoś powodu ciężko nam zasnąć.

Higiena cyfrowa

Brzmi znajomo? Jeśli tak, prawdopodobnie powinniśmy zainteresować się terminem: higiena cyfrowa. To takie zachowania, związane z korzystaniem z technologii informacyjno-komunikacyjnych, które mają pomóc nam zadbać o nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

Właśnie opublikowano wyniki drugiego Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej Polaków i wyniki nie napawają optymizmem.

Ponad połowa internautek i internautów uważa, że spędza za dużo czasu korzystając z urządzeń z ekranami. Niemal 40 proc. - że "nadużywa telefonu". Prawie trzy czwarte badanych dezynfekowało telefon "czasem", "rzadko" albo "nigdy bądź prawie nigdy". Zdecydowana większość (92,2 proc.) przyznawała się do długiego używania urządzeń ekranowych w bezruchu, czyli siedząc lub leżąc.

Badanie przeprowadzono w grudniu na reprezentatywnej grupie tysiąca osób w wieku 18-81 lat, które w dniu badania deklarowały korzystanie z urządzeń ekranowych i internetu. Raport jest częścią projektu realizowanego przez Fundację Instytut Cyfrowego Obywatelstwa i Fundację Orange.

Shutterstock

Szklanka i pusta, i pełna

Połowa badanych chciałaby poprawy swojej higieny cyfrowej. Załóżmy, że należymy do tej grupy internautów. Jak należy się za to zabrać?

Twórcy badania wskazują na cztery obszary, na których warto się skupić. Po pierwsze: stawianie granic i kontrola używania narzędzi elektronicznych, czyli np. niekorzystanie z telefonu po 22, ale też skupienie na tej czynności, którą wykonujemy, bez sprawdzania powiadomień. Po drugie bezpieczne używanie. W tym obszarze chodzi o zadbanie o swoje dane osobowe i ochronę przed złośliwym oprogramowaniem. Nasza "cyfrowa dieta', czyli to, co publikujemy i konsumujemy w internecie, to obszar trzeci - tworzenie i odkrywanie treści.

A czwarty obszar, ostatni, jest też najszerszy - obejmuje inne prozdrowotne zachowania. To zarówno dbałość o jakość snu (czyli niekorzystanie z ekranów bezpośrednio przed położeniem się spać), jedzenie bez scrollowania, robienie przerw na ruch, ale także przestrzeganie przepisów drogowych. Ważne jest także dezynfekowanie ekranów - naukowcy twierdzą, że na telefonach komórkowych może być nawet pięć razy więcej bakterii i wirusów niż na desce klozetowej, w tym m.in. wirusy powodujące grypę i przeziębienie, paciorkowce, gronkowce czy pałeczki okrężnicy (E.coli) powodujące ostre zatrucia pokarmowe.

Dorośli użytkownicy urządzeń ekranowych zbyt rzadko zwracają na te elementy uwagę - "grupy osób, które przestrzegają zasad higieny cyfrowej z pożądaną częstością, tj. 'zawsze lub prawie zawsze', są zbyt małe" - czytamy w raporcie. Niewiele z nas wie o tym, że warto zadbać o swój dobrostan przy korzystaniu z urządzeń, 51,9 proc. respondentów nigdy nie słyszało o higienie cyfrowej.

- To dobry i zły wynik. Szklanka może być do połowy pusta i do połowy pełna - mówiła podczas prezentacji wyników Magda Bigaj, prezeska Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. - Cieszę się, że już prawie połowa osób o higienie cyfrowej słyszała. I że ten odsetek jest wyższy, niż w przypadku pierwszej edycji badania.

Jednocześnie twórcy raportu zwracają uwagę na to, że dorośli potrzebują edukacji w temacie higieny cyfrowej. "Jest to ważne zwłaszcza w sytuacji, gdy urządzenia ekranowe i internet stały się naturalnym elementem środowiska życia współczesnego człowieka i w przyszłości będą się nadal rozwijać" - czytamy.

Przykład dla młodszych

Wyniki tego badania ukazują się kilka tygodni po publikacji innego raportu - "Internet dzieci" - monitorującego zachowania dzieci i młodzieży w internecie. Dowiedzieliśmy się z niego, że ponad połowa respondentów w wieku 7-12 lat aktywnie korzysta z mediów społecznościowych bądź komunikatorów dozwolonych od 13. roku życia.

Wśród dziesięciu najchętniej odwiedzanych przez osoby od 7 do 14 roku życia stron znalazł się serwis pornograficzny. W grudniu odwiedziło go co trzecie dziecko w tym wieku.

Dziecko z telefonem (zdj. ilustracyjne)audiznam260921/Shutterstock

Jaki ma to związek z badaniem tego, jak z internetu korzystają dorośli? Całkiem spory. Twórcy raportów (w przygotowaniu obydwu brała udział fundacja Instytut Cyfrowego Obywatelstwa) podkreślają, że trudno oczekiwać od dzieci, że będą odpowiedzialnie i z namysłem sięgać np. po telefony, jeśli nie widzą tego samego u dorosłych.

- Badanie dorosłych użytkowników sprawia, że możemy spojrzeć w lustro - stwierdziła Magdalena Bigaj.

Podkreśliła, że technologie informacyjno-komunikacyjne są częścią naszego życia i musimy nauczyć się z nich korzystać w taki sposób, by nie wpływały na nas negatywnie. - Żyjemy w środowisku smogu informacyjnego. Ważne, że w ogóle zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic w korzystaniu z urządzeń ekranowych - dodała.

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Izba Reprezentantów przegłosowała "jedną wielką piękną ustawę" Donalda Trumpa, w której połączono cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i zwiększeniem wydatków na deportacje migrantów. Projekt, który ma powiększyć dług USA o niemal cztery biliony dolarów, trafi na biurko prezydenta.

"Pierwsze duże zwycięstwo legislacyjne w drugiej kadencji Donalda Trumpa"

"Pierwsze duże zwycięstwo legislacyjne w drugiej kadencji Donalda Trumpa"

Źródło:
PAP

Branża przewozowa wyraziła obawy w związku z przywróceniem czasowych kontroli na granicach z Litwą oraz Niemcami. Jak podkreślono, kolejna bariera może sprawić, że wielu przewoźników podejmie decyzję o "zaprzestaniu tej niedochodowej dziś działalności".

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Źródło:
PAP

"Ty masz zdjęcie z Panteonem, oni twój portfel" - przestrzega Ambasada RP we Włoszech polskich turystów. To hasło jest elementem kampanii mającej zwrócić uwagę na problem kieszonkowców, którzy są "stałym problemem" w Italii. W jej ramach wskazano też, na co szczególnie uważać.

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Źródło:
PAP

Nie oszukujmy się, ta wczorajsza obniżka, to jest raczej symboliczna. Wciąż mamy wiele niewiadomych - tak decyzję w sprawie stóp procentowych skomentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 ekonomista, profesor Witold Orłowski. Dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik stwierdził, że inflacja "jeszcze nie jest pokonana".

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

Źródło:
TVN24

W kolejnych kwartałach inflacja może nieco wzrosnąć z powodu odmrożenia cen energii - stwierdził prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał jednak, że przy sprzyjających danych obniżka stóp procentowych we wrześniu jest możliwa.

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Źródło:
PAP

Aż 933 loty zostały odwołane we Francji po rozpoczęciu strajku kontrolerów lotów. Agencja AFP podała, że w piątek można spodziewać się jeszcze większego chaosu. Strajkujący domagają się poprawy warunków i organizacji pracy, ale francuski minister transportu nie chce słyszeć o rozmowach i określił żądania jako "nie do zaakceptowania".

Chaos na lotniskach. Odwołano prawie tysiąc lotów

Chaos na lotniskach. Odwołano prawie tysiąc lotów

Źródło:
PAP

Chiny, Włochy, Grecja i Hiszpania to kraje, których gospodarki mogą ucierpieć najbardziej ze względu na panujące tam upały - wynika z analizy Allianz Trade. Ekstremalne temperatury negatywnie wpływają także na wydajność pracy.

Upał uderza w wielkie gospodarki

Upał uderza w wielkie gospodarki

Źródło:
PAP

Cła nałożone przez Donalda Trumpa na Unię Europejską mają wejść w życie już 9 lipca. Kanclerz Niemiec Friedrich Merz wezwał Unię Europejską do tego, by jak najszybciej doszła do porozumienia z USA w tej sprawie.

Kanclerz Niemiec wzywa Brukselę. "Musimy osiągnąć szybki rezultat"

Kanclerz Niemiec wzywa Brukselę. "Musimy osiągnąć szybki rezultat"

Źródło:
PAP

Miała być prawdziwa rewolucja w Kodeksie pracy, ale w praktyce - przynajmniej w najbliższym czasie - niewiele może się zmienić. Pracodawcy dostali kilka furtek, dzięki którym nie będą musieli publikować informacji o wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Więcej narzędzi do walki z nierównościami ma dać pełna implementacja unijnej dyrektywy o jawności płac. Na zmiany czekają pracownicy otrzymujący niższe pensje, w tym nie tylko kobiety. Nie wszyscy jednak na nich zyskają.

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

Źródło:
TVN24+

Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Magdalena Jaworska-Maćkowiak wycofała rezygnację, którą w ostatni piątek złożyła w Ministerstwie Infrastruktury - poinformował rzecznik PAŻP Marcin Hadaj.

Prezes PAŻP wycofała rezygnację

Prezes PAŻP wycofała rezygnację

Źródło:
PAP

Magdalena Jaworska-Maćkowiak nadal pełni funkcję prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz ma pełne wsparcie Ministerstwa Infrastruktury - poinformował wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek. Jak stwierdził, przeprowadził w tej sprawie konstruktywne rozmowy z szefową PAŻP.

Wiceminister o prezes PAŻP. "Ma pełne wsparcie"

Wiceminister o prezes PAŻP. "Ma pełne wsparcie"

Źródło:
PAP

Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła w czerwcu o 47,1 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w czerwcu 2025 roku 477 tysięcy złotych i była najwyższa w historii.

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

Źródło:
PAP

Microsoft ogłosił zwolnienie do dziewięciu tysięcy pracowników w kolejnym etapie redukcji etatów. Nieoficjalnie mówi się, że cięcia dotkną między innymi dział Xbox - podał portal stacji BBC. Firma niedawno zapowiedziała, że przeznaczy 80 miliardów dolarów na centra danych do trenowania AI.

Gigant zwolni tysiące osób

Gigant zwolni tysiące osób

Źródło:
BBC

Sprzedawcy odzieży, obuwia lub galanterii skórzanej z Azji podszywają się pod polskie marki, kusząc promocjami - poinformował w czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Produkt może odbiegać od tego na zdjęciach, a z przedsiębiorcą nie można się skontaktować - dodał.

Podszywają się pod polskie marki, kuszą promocjami. Urząd ostrzega

Podszywają się pod polskie marki, kuszą promocjami. Urząd ostrzega

Źródło:
PAP

W argentyńskim Kongresie pojawił się projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie nowej waluty o nazwie argentum. Nowy środek płatniczy miałby zastąpić obecne peso, którego wartość znacznie spadła w wyniku wieloletniej inflacji.

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Źródło:
PAP

Planowany strajk kontrolerów ruchu lotniczego we Francji spowoduje poważne zakłócenia na wielu lotniskach w całym kraju. Protesty zaplanowano na czwartek i piątek, tuż przed rozpoczęciem letnich wakacji szkolnych, które ruszają w sobotę.

Poważne zakłócenia dla podróżnych. Strajk we Francji

Poważne zakłócenia dla podróżnych. Strajk we Francji

Źródło:
PAP

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że sąd upadłościowy może badać nieuczciwość umowy kredytu we frankach szwajcarskich konsumentów w stanie upadłości. Pytania prejudycjalne dotyczące tej sprawy skierował do TSUE Sąd Rejonowy w Łodzi.

TSUE orzekł w sprawie frankowiczów

TSUE orzekł w sprawie frankowiczów

Źródło:
PAP

- Pracownik versus duża organizacja, czy nawet mała organizacja, naprawdę nie ma szans - stwierdza w rozmowie z tvn24.pl Adriana Rychter, zajmująca się HR-em, jedna z autorek ogólnopolskiego badania o mobbingu "Pracować po ludzku". - To jest bardzo trudne zjawisko, bo z konsekwencjami trzeba potem bardzo długo pracować - dodaje psycholożka Joanna Kolenda, druga autorka raportu.

"Widać, że system nie działa". Alarmujący raport

"Widać, że system nie działa". Alarmujący raport

Źródło:
tvn24.pl

Korea Południowa może stracić nawet 85 procent populacji w ciągu 100 lat - ostrzegają demografowie z think tanku Korean Peninsula Population Institute. W najczarniejszym scenariuszu do 2125 roku kraj będzie zamieszkiwać 7,5 miliona osób, czyli mniej niż obecnie liczy Seul.

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o ustanowieniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Nie będzie to jednak dzień ustawowo wolny od pracy.

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP