Pieniądze

Zawrotna kariera kryptowaluty. Zobacz, ile wart jest bitcoin

Pieniądze

[object Object]
Ile warte są bitcoiny?tvn24bis.pl
wideo 2/4

300 dolarów w wirtualnej walucie bitcoin - tyle żądają cyberprzestępcy, którzy we wtorek zaatakowali systemy komputerowe miedzy innymi na Ukrainie, Danii, Wielkiej Brytanii, Holandii i Polsce. Tłumaczymy, czym jest bitcoin i ile znaczy na rynku pieniądza.

Bitcoiny po raz pierwszy wprowadzono do obiegu w 2009 roku. Jego pomysłodawcą jest anonimowa osoba kryjąca się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. W praktyce jest to darmowy program komputerowy, po którego instalacji użytkownik otrzymuje własny adres, tzw. wirtualny portfel.

Ile wart jest bitcoin?

Za jednego bitcoina dostaniemy obecnie około 9,5 tys. złotych. Jego wartość może się jednak zmienić w ciągu kilku dni nawet o kilka tysięcy złotych.

Wartość bitcoina na świecie wynosi 41 mld dolarów. Dla porównania majątek założyciela Microsoftu Billa Gatesa szacowany jest na 86 mld dolarów. Firma Apple wyceniana jest na 730 mld dolarów.

Złoto, które ma stanowić o realnej wartości pieniądza jest wyceniane na 8,2 bln dolarów. To 200 razy więcej niż wartość wszystkich bitcoinów.

W marcu 2017 roku miało miejsce historyczne wydarzenie - wartość bitcoina przewyższyła pierwszy raz wartość złota.

Autor: tol/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości