Trump uderzył mocniej niż Brexit. Czarne chmury nad polską walutą

ShutterstockZłoty znajduje się w gronie walut, które najmocniej straciły na wartości po ogłoszeniu wyników wyborów w USA

Notowania złotego wobec euro i dolara są obecnie gorsze niż po ogłoszeniu wyników referendum ws. Brexitu. Funt zaliczył właśnie swój najlepszy dwutygodniowy wynik od ośmiu lat. To wynik wyników wyborów prezydenckich w USA. Złoty znajduje się w gronie walut, które najbardziej straciły na wartości.

To był burzliwy tydzień na rynkach finansowych po tym, jak inwestorzy zastanawiali się, co prezydentura Donalda Trumpa może oznaczać dla wzrostu gospodarczego USA, światowego handlu oraz notowań poszczególnych akcji. Debata toczyła się wokół tego, czy przyszły gospodarz Białego Domu zwiększy aktywność gospodarczą oraz inflację oraz czy jego antyhandlowa postawa będzie hamować wzrost na całym świecie.

Wynik wyborów w USA wywołuje też pytania, czy zwycięstwo Trumpa wywoła falę populizmu i niepewności politycznej w całej Europie.

Złoty mocno traci

Złoty znajduje się w gronie walut, które najmocniej straciły na wartości po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich w USA. Ze stratą ponad 3 proc. do dolara w tygodniu wyborczym, polska waluta znalazła się obok południowoafrykańskiego randa i rosyjskiego rubla. Na samym dole zestawienia przygotowanego przez agencję Bloomberg jest meksykańskie peso, którego wartość spadła o prawie 8 proc.

Złoty osłabił się też w sposób znaczący wobec innych głównych walut. Notowania wobec euro i dolara są obecnie gorsze niż po ogłoszeniu wyniku brytyjskiego referendum 24 czerwca.

W piątek o godz. 22.00 za dolara trzeba było zapłacić 4,07 zł. Euro kosztowało 4,42 zł, a frank szwajcarski 4,12 zł.

Funt korzysta na wyborach prezydenckich USABloomberg

Kurs funta

Po wyborach obawy rynków przesunęły się w stronę euro i dolara, a na tych wszystkich zawirowaniach najbardziej korzysta funt. Jeżeli chodzi o notowania wobec dolara, to od ub. piątku funt prezentuje się zdecydowanie najlepiej wśród 32 najważniejszych walut na świecie i jako jedyny zyskiwał.

Funt, w stosunku do innych walut, ma również za sobą najlepszy dwutygodniowy okres od 2008 roku. Brytyjska waluta wciąż utrzymuje niższy poziom niż przed czerwcowym referendum ws. Brexitu, ale w piątek udało jej się wskoczyć powyżej 1,26 dolara po raz pierwszy od początku października. Te notowania nieco uspokajają tych, którzy obawiają się, że słaby funt wywinduje koszty eksportu i podsyci inflację.

Złe informacje dla kredytobiorców. Złoty topi się w czerwieni:

Złe informacje dla kredytobiorców. Złoty topi się w czerwieni
Złe informacje dla kredytobiorców. Złoty topi się w czerwieniTVN24 BiS

Autor: tol//ms / Źródło: The Guardian, Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości