Logowanie, płatności kartą, dostęp do rachunku. Duże zmiany dla klientów banków

[object Object]
Zmiany w płatnościach zbliżeniowychTVN24 BiS
wideo 2/7

W najbliższą sobotę mija termin, do kiedy wszystkie banki muszą dostosować swoje systemy do unijnej dyrektywy PSD2. Dotyczy ona wszystkich usług płatniczych. Ma być bezpieczniej, ale kosztem wygody. Częściej niż dotąd trzeba będzie podawać PIN przy płaceniu kartą. Dodatkowe zabezpieczenia pojawią się przy zakupach w sklepie internetowym. Opisujemy główne zmiany.

Dyrektywa PSD2 została przyjęta przez kraje Unii Europejskiej w listopadzie 2015 roku. W Polsce pierwszą część przepisów wdrożono w 2018 roku za sprawą nowelizacji o usługach płatniczych. Te zmiany to między innymi: skrócenie czasu rozpatrywania reklamacji (z 30 dni kalendarzowych do 15 dni roboczych), zmniejszenie odpowiedzialności klienta za nieautoryzowane transakcje (na przykład w przypadku zgubienia lub kradzieży telefonu czy karty). Klient odpowiada do maksymalnie 50 euro (wcześniej było to 150 euro).

Wprowadzono także nowe zasady pokrywania kosztów przelewów zagranicznych. Przy transferze środków do kraju z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE, Islandia, Norwegia, Lichtenstein, Szwajcaria) koszty są dzielone między nadawcę i odbiorcę.

Od 14 września w życie wchodzą kolejne przepisy.

Silne uwierzytelnienie

Dyrektywa PDS2 dokładnie określa, jak bank powinien weryfikować tożsamość użytkownika. W skrócie bank lub dostawca usług płatniczych powinien wykorzystać dwa z trzech elementów:

- coś, co wiesz (np. hasło)

- coś, co masz (np. telefon komórkowy)

- coś, czym jesteś (czyli np. odcisk palca lub system rozpoznawania twarzy)

Większość banków wprowadziło już taki system weryfikacji przy logowaniu się do bankowości internetowej. Na przykład w mBanku, logując się przez stronę internetową, trzeba będzie wpisać identyfikator, hasło i uwierzytelnić się w aplikacji (tzw. mobilna autoryzacja) lub przepisać kod, który zostanie wysłany SMS-em.

Nie zmieni się natomiast sposób logowania do aplikacji – tak jak obecnie trzeba będzie wpisać kod PIN, który składa się z minimum 5 cyfr, zalogować za pomocą odcisku palca lub systemem rozpoznawania twarzy.

Z kolei Bank Pekao zdecydował o wycofaniu z użytku haseł z papierowej listy kodów oraz tokenów. W zamian proponuje hasła jednorazowe wysyłane SMS-em lub autoryzację mobilną w aplikacji. Kod będzie potrzebny także do wejścia w historię operacji starszą niż 90 dni.

Bank Pocztowy oprócz dotychczasowego identyfikatora i hasła wprowadzi dodatkowy kod wysłany SMS-em lub wyśle prośbę o hasło do tak zwanego Certyfikatu, który posłuży do autoryzacji w bankowości.

Bank Ochrony Środowiska wprowadził zupełnie nowy serwis internetowy. Umożliwia korzystanie z nowej metody autoryzacji – autoryzacji mobilnej z wykorzystaniem tokena mobilnego. Funkcjonujące obecnie tokeny zostaną wycofane. Klienci mogą dokonywać autoryzacji kodem SMS.

Także Getin Noble Bank od 14 września wycofuje z użycia tokeny oraz karty Display (z interaktywnym wyświetlaczem). Zamiast tego wprowadzone zostanie dodatkowe uwierzytelnienie za pomocą SMS-a.

Również w Euro Banku oprócz hasła i loginu potrzebny będzie token, hasło wysłane SMS-em lub autoryzacja w mobilnej aplikacji. Dla bezpieczeństwa bank skróci także sesje w swoim serwisie online i w aplikacji mobilnej do 5 minut.

Alior Bank poinformował, że oprócz identyfikatora i hasła do bankowości internetowej klienci podczas logowania zostaną poproszeni "także o hasło SMS lub zatwierdzenie logowania w aplikacji mobilnej". Wprowadzona zostanie też nowa metoda potwierdzenia operacji zlecanych w bankowości internetowej, na przykład przelewów.

W ING Banku Śląskim przy logowaniu do bankowości internetowej mogą być proszeni o wpisanie kodu autoryzacyjnego z SMS-a. W przypadku wykonywania na przykład przelewów w aplikacji mobilnej, bank może poprosić klientów o dodatkową autoryzację: kodem SMS lub PIN-em do aplikacji.

W przypadku logowania do bankowości internetowej po wprowadzeniu loginu i hasła klienci banku Santander zostaną poproszeni o dodatkowe potwierdzenie logowania. Korzystanie z aplikacji Santander mobile również będzie wymagało wskazania "zaufanego urządzenia" mobilnego.

Płatności kartą

Dyrektywa PSD2 wprowadza limity związane z płatnościami kartą bez użycia PIN: limit ilościowy i wartościowy. Bank może wybrać jeden z nich.

Jeśli bank zdecyduje się na limit ilościowy, nieco częściej trzeba będzie wpisywać PIN. Dziś jedynie transakcje powyżej 50 zł wymagają potwierdzania tym kodem. Po 14 września pięć pierwszych transakcji do 50 zł będzie bez PIN-u, natomiast szósta będzie wymagała jego wpisania.

Jeśli bank wybierze limit wartościowy, to PIN będzie trzeba podać, gdy suma kolejnych płatności nie potwierdzanych tym kodem przekroczy ustalony przez bank próg. W dyrektywie ten limit ustalony jest na maksymalnie 150 euro, jednak mogą go zmniejszyć.

O swojej decyzji bank ma obowiązek poinformować klientów na 60 dni przed wprowadzeniem dyrektywy PSD2.

- Nie będzie to bardziej uciążliwe niż jest obecnie. Po pierwsze każdy raczej pamięta swój PIN, po drugie i tak transakcje zbliżeniowe powyżej 50 złotych już obecnie należy akceptować wpisując PIN. Po trzecie – jeszcze lepiej zabezpiecza to przed utratą środków pieniężnych w przypadku próby kradzieży – tłumaczy w rozmowie z www.tvn24bis.pl Wojciech Pantkowski dyrektor Zespołu Systemów Płatniczych i Bankowości Elektronicznej w Związku Banków Polskich. – Szacujemy, że konieczność wpisywania PIN-u będzie o około 10 procent częstsza niż obecnie – dodaje Pantkowski.

Wyjątkiem będą transakcje np. na autostradach, w maszynach z napojami i jedzeniem czy biletomatach w komunikacji miejskiej lub w parkometrach. Często w takich miejscach nie ma zintegrowanej klawiatury do wpisania kodu. Tam nadal będzie można zapłacić bez użycia PIN niezależnie od wprowadzonych przez banki limitów.

Zakupy w internecie także będą wymagały silnego uwierzytelnienia. Podobnie jak przy przelewach trzeba będzie podać kod z SMS-a lub uwierzytelnić się w aplikacji mobilnej. Nawet jeśli do konta w sklepie "przypięta" jest karta kredytowa, bank będzie wymagał dodatkowej weryfikacji.

Otwarta bankowość

Kolejną generalną zmianą, jaką przyniesie ze sobą wprowadzenie dyrektywy PSD2 będzie pojawienie się tak zwanych podmiotów trzecich (TPP – Third Party Providers) i otwartej bankowości. Zgodnie z PSD2 podmioty trzecie będą mogły, w imieniu użytkownika usług płatniczych i za jego zgodą, uzyskać dostęp do informacji o jego rachunku lub zlecać realizację płatności.

Z kolei otwarta bankowość oznacza, że każdy bank, który oferuje dostęp do konta przez internet będzie musiał umożliwić dostęp TPP do danych z rachunku posiadacza. Oczywiście za zgodą właściciela rachunku.

W praktyce może to wyglądać na przykład tak: klient ma konta w trzech bankach, podmiot trzeci oferuje aplikację, która pozwala na obsługę trzech kont w jednym miejscu. Zgadzając się na otwartą bankowość i dostęp podmiotu trzeciego do dostępu do danych z naszych trzech kont bankowych, możemy zarządzać finansami w jednym miejscu zamiast przelogowywać się między stronami banków.

- PSD2 jest często przedstawiane jako szansa dla sektora finansowego w Polsce, ale może też być poważnym zagrożeniem - mówi Piotr Alicki, prezes zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej.

- Warto mieć świadomość, że w rezultacie tych regulacji każdy z międzynarodowych gigantów technologicznych może swobodnie wejść na nasz rynek - bo ma kapitał niezbędny do skutecznego konkurowania, a dzięki otwartemu dostępowi do wszystkich krajów Unii Europejskiej staje się to korzystne biznesowo. Globalni giganci mogą stać się zatem potężną konkurencją dla polskich czy też europejskich firm – nie tylko tych z sektora finansowego – dodaje Alicki.

Autor: Marta Malinowska-Hirsch / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC