Deprecjacja – na czym polega i jakie są jej przyczyny

Źródło:
TVN24 Biznes, knf.gov.pl
Polska w unijnej czołówce pod względem wysokości inflacji
Polska w unijnej czołówce pod względem wysokości inflacjiTVN24
wideo 2/4
Polska w unijnej czołówce pod względem wysokości inflacjiTVN24

Czym dokładnie jest deprecjacja? Kiedy można mówić o zjawisku deprecjacji i czy niesie ona za sobą tylko negatywne skutki? Pojęcie to brzmi dosyć obco dla większości osób. Tymczasem deprecjacja ma wpływ na życie praktycznie każdego człowieka.

Najprostszą definicją deprecjacji jest spadek wartości towaru lub dobra.Aprecjacja i deprecjacja to przeciwne pojęcia.Różnica między deprecjacją a dewaluacją polega na tym, że dewaluacja jest dokonywana administracyjnie przez władze państwowe, natomiast deprecjacja wynika z sytuacji rynkowej.Deprecjacja występuje nie tylko na rynku walutowym, ale i w psychologii oraz sprzedaży.

Co to jest deprecjacja – definicja

Deprecjacja to, najprościej mówiąc, spadek wartości towaru lub dobra. Przeciwnym pojęciem do deprecjacji jest aprecjacja. Najczęściej używa się tego pojęcia w stosunku do rynku walutowego, ale można nim się posłużyć także w psychologii czy handlu.

Deprecjacja waluty

Każda waluta, którą można handlować, ma swój kurs walutowy. Kurs to informacja, ile jedna waluta kosztuje w innej walucie, czyli jaka jest jej cena, gdy chcemy ją wymienić. Kurs walutowy ma zawsze walutę podstawową i walutę kwotowaną.

Posługując się przykładem: brytyjski funt do polskiego złotego równa się - powiedzmy - pięć. Walutą podstawową jest funt brytyjski, a walutą kwotowaną polski złoty. Ten kurs oznacza, że jeden funt wart jest pięć złotych.

Kursy walutowe wszystkich walut zmieniają się każdego dnia. Kurs walutowy to papierek lakmusowy każdej gospodarki. Gdy waluta szybko się osłabia, to zła wiadomość dla jej gospodarki, bo towary z importu stają się bardzo drogie.

O deprecjacji można mówić, gdy kurs jednej waluty, wyrażony za pomocą innej waluty, spada. Jeżeli zmniejszają się notowania jednostki monetarnej względem zagranicznej jednostki pieniężnej na kursie walutowym, to właśnie deprecjacja. Pieniądz jest wymieniany na rynku walutowym. Jak na każdym rynku, także tu decyduje reguła popytu i podaży. Kursy walut ulegają ciągłym wahaniom. Gdy występuje zjawisko deprecjacji waluty, oznacza to, że większa ilość pieniądza krajowego musi zostać przeznaczona na zakup waluty zagranicznej. Mówi się wtedy, że waluta została osłabiona.

Aprecjacja waluty krajowej to natomiast umacnianie się pieniądza w stosunku do zagranicznych walut, czyli zjawisko odwrotne do deprecjacji. Dla przykładu, aprecjacja złotego ma miejsce, gdy kurs euro spadnie z 4,50 zł na 4,00 zł. Aprecjacja pieniądza wpływa m.in. na spadek inflacji, niższe ceny za import i wyższe za eksport.

Jakie są przyczyny deprecjacji waluty?

Do najważniejszych przyczyn osłabienia waluty krajowej należą:

niskie stopy procentowe obowiązujące w danym państwie. Dzieje się tak, ponieważ zmniejszeniu ulega rentowność deponowania pieniędzy w danym kraju. W związku z tym z rynku wycofują się zagraniczni inwestorzy;

zwiększenie się importu do danego kraju. Oznacza to konieczność zakupu większej ilości waluty zagranicznej. Na rynku pojawia się większa ilość waluty krajowej i prowadzi to do obniżenia jej wartości;

wzrost inflacji to również droga do osłabienia waluty. Wzrost cen towarów może odstraszyć zagranicznych klientów, a to prosta droga do zmniejszenia eksportu;

niskie bezrobocie to również ważny czynnik. Wysoki stopień zatrudnienia to również bogacenie się społeczeństw. Kupują oni chętniej zagraniczne, droższe towary. Większe zapotrzebowanie na zagraniczne towary sprawia, że wartość waluty krajowej się zmniejsza.

Bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na deprecjację pieniądza jest sytuacja polityczna i gospodarcza w danym kraju. W gospodarce rynkowej o popycie i podaży danej waluty decydują w dużej mierze inwestorzy, którzy mogą inwestować swoje aktywa w daną gospodarkę lub je wycofywać. Jeśli sytuacja polityczna w danym kraju jest niestabilna, to inwestorzy nie będą chętni na inwestycje, ponieważ mogą obawiać się zamrożenia ich środków pieniężnych ze względu na wybuch wojny czy zamieszek. Podobnie, jeśli kraj boryka się z problemami natury gospodarczej, to również nie będzie on atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym.

Krótkotrwała deprecjacja ma swoje zalety. Przyciąga to zagranicznych inwestorów, którzy chętniej inwestują w danym kraju. Zyskują na tym zjawisku również lokalni producenci, ponieważ zwiększa się popyt na lokalne produkty, które są tańsze od importowanych.

Deprecjacja a dewaluacja

Dewaluacja jest bardzo podobnym pojęciem do deprecjacji, gdyż zjawisko to również polega na osłabieniu waluty. Dewaluacja jest jednak spowodowana celowym działaniem rządu lub banku centralnego, które ma na celu np. poprawienie bilansu płatniczego czy zwiększenie wartości eksportu.

Zjawisko deprecjacji przy zakupie/sprzedaży samochodu

Na co dzień, oprócz kursu walut, ze zjawiskiem deprecjacji mamy do czynienia na rynku samochodów używanych. Jest to zjawisko jednocześnie mile widziane, jak i niepożądane. Wszystko zależy, po której stronie stołu negocjacji się znajdujesz. Jako sprzedający życzyłbyś sobie, by samochód, który chcesz sprzedać, stracił na wartości jak najmniej. Z kolei kupujący dzięki wysokiej deprecjacji zapłaci za samochód mniej. W całej tej sytuacji trzeba jednak pamiętać, że nabywca może być po pewnym czasie również zbywcą i samochód, który niegdyś kupił po bardzo atrakcyjnej cenie, będzie musiał odsprzedać kolejnemu nabywcy po jeszcze bardziej korzystnej cenie.

Deprecjacja to czynnik, który zdecydowanie warto i trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na zakup samochodu, nieistotne - nowego czy też używanego. Mechanizmy wyliczania deprecjacji są niezwykle skomplikowane i czasochłonne, gdyż bazują na wielu aspektach. Należą do nich między innymi:

– wizerunek marki i modelu, – opinia użytkowników, – jakości wykonania, – usterkowości i trwałość, – wysokość akcyzy, – cena części zamiennych.

Często nowe auto po wyjściu z salonu w ciągu pierwszych trzech lat traci nawet 50% swojej wartości. Przed  zakupem zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu na poszukiwania pojazdu nietracącego swojej wartości w szybkim tempie – pomoże to nie tylko wybrać lepsze auto, ale także w perspektywie czasu zaoszczędzić pieniądze.

Deprecjacja w psychologii

O zjawisku deprecjacji mówi się w kontekście człowieka, a konkretniej w kontekście obniżania własnej wartości i negatywnym postrzeganiu siebie. Taka deprecjacja siebie może przejawiać się na różne sposoby i może też mieć różny stopień natężenia. Od deprecjonujących siebie wypowiedzi, przez  postępowanie, aż po rozwiązania związane nawet z aktami autoagresji. Przykładem tego może być nadmierne przypisywanie sobie przez osoby, posiadające taką skłonność, winy za niepowodzenia i to niezależnie od tego, czy naprawdę są one odpowiedzialne za daną sytuację. Innym, jawnym przejawem deprecjonowania siebie są wszelkie samooskarżenia, które usłyszeć można w różnych wypowiedziach. Tacy ludzie podkreślają swoje wady i zmniejszają lub nawet unieważniają swoje zalety.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes, knf.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Projekt zjednoczonej Europy zbliża się do punktu krytycznego - ocenia Bloomberg. Na drodze do stworzenia z Unii Europejskiej globalnego mocarstwa mogą stanąć niepokoje polityczne, zagrożenia zewnętrze czy trudności gospodarcze. Tworzące Wspólnotę państwa zaciekle bronią własnych interesów, ignorując alarmujące prognozy o podupadającej pozycji Starego Kontynentu.

Europa w "stanie zagrożenia". "Punkt krytyczny"

Europa w "stanie zagrożenia". "Punkt krytyczny"

Źródło:
tvn24.pl/Bloomberg

Telefony z banków odbierała przez dwa lata prawie codziennie. - Padało zawsze jedno pytanie: czy zdaję sobie sprawę z tego, że mam zobowiązanie do spłaty? - opowiada w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Agnieszka Michalak. Chodzi o kredyt po zmarłym mężu. Duża część prawników wskazuje, że spadkobierca staje się nowym kredytobiorcą tej samej umowy. Są też jednak inne opinie, których zasadność potwierdzają wyroki sądów.

Rozdzwoniły się banki. "Zaczęłam siedzieć jak na bombie"

Rozdzwoniły się banki. "Zaczęłam siedzieć jak na bombie"

Źródło:
tvn24.pl

Producent odzieży kusi klientów użyciem naturalnych materiałów, ale okazuje się, że prawie sto procent składu to syntetyki. - Przepisy są przestarzałe. Potrzebujemy nowych rozwiązań, dzięki którym prawa konsumentów będą lepiej chronione - stwierdza Michał Kędziora, znany jako Mr Vintage.

Pułapki na klientów. "Nie dajcie się zwieść"

Pułapki na klientów. "Nie dajcie się zwieść"

Źródło:
tvn24.pl

Odwlekanie decyzji w sprawie rządowego programu dofinansowań do kredytów powoduje, że z każdym kolejnym miesiącem, kwartałem deweloperzy hamują budowy. Obawiam się takiej sytuacji, że za kilkanaście miesięcy, gdy kredyty staną się dostępne, znowu będziemy mieli dołek podażowy i historia z Kredytem 2 procent się powtórzy - powiedział w programie "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 ekspert portalu Rynek Pierwotny Marek Wielgo.

"Koszmar" może się powtórzyć

"Koszmar" może się powtórzyć

Źródło:
tvn24.pl

Nie do przyjęcia jest sytuacja, że obowiązek czipowania będzie dotyczył tylko nowo narodzonych psów. Biorąc pod uwagę proces legislacyjny, pełną populację zaczipowanych zwierząt osiągniemy dopiero za 20 lat - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl Leszek Świętalski, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP, odnosząc się do projektu ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów.

Rewolucja dla właścicieli psów i kotów. Projekt "trudny do zaakceptowania"

Rewolucja dla właścicieli psów i kotów. Projekt "trudny do zaakceptowania"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od wielu miesięcy trwa, a w ostatnich dniach nabrała mocy wymiana zdań między koalicjantami o kształcie zmian w sposobie naliczania składki zdrowotnej. Donald Tusk w sobotę pokazał kierunek w jakim kierunku ma iść ta reforma. - Na pewno nikt w przyszłym roku nie będzie płacił składki zdrowotnej od tzw. środków trwałych. Do końca roku przyjmiemy projekt ustawy o składce zdrowotnej - powiedział podczas sobotniej konwencji premier Donald Tusk.

Składka zdrowotna po nowemu. Premier podał termin

Składka zdrowotna po nowemu. Premier podał termin

Źródło:
PAP

Tegoroczna laureatka Nagrody Nobla zwróciła uwagę publiczności na literaturę koreańską. A tamtejszy rząd od wielu lat stara się uczynić swoim flagowym towarem eksportowym właśnie kulturę i nie szczędzi na to pieniędzy. Sukcesy na arenie międzynarodowej to nie efekt jednorazowego zastrzyku pieniędzy, a wieloletniej strategii, dzięki której wartość eksportu kulturalnego Korei przekroczyła już wartość eksportu m.in. sprzętu AGD, akumulatorów, samochodów elektrycznych i paneli wyświetlaczy.

Jak Korea wypracowała Nobla? Kultura jako towar eksportowy

Jak Korea wypracowała Nobla? Kultura jako towar eksportowy

Źródło:
tvn24.pl

Ubezpieczyciel samochodu służbowego, wypłacił nam tak zwaną kwotę bezsporną. Dostaliśmy pięć czy sześć tysięcy złotych. Proszę zobaczyć na zdjęcie - opowiada redakcji biznesowej tvn24.pl Kacper Dyląg ze Stronia Śląskiego, który w powodzi stracił dobytek. - Samochód jest wbity w budynek i sprawa wydaje się prosta, prawda? Jednak nie jest wciąż zakończona - opowiada o sytuacji z ubezpieczycielem.

Samochód wbity w budynek, ubezpieczyciel daje pięć tysięcy. "Sprawa wydaje się prosta, prawda?"

Samochód wbity w budynek, ubezpieczyciel daje pięć tysięcy. "Sprawa wydaje się prosta, prawda?"

Źródło:
tvn24.pl

Chiny zamierzają znacznie zwiększyć emisję długu publicznego - pisze portal CNN. Pozyskane środki mają zostać przeznaczone na świadczenia dla osób o niskich dochodach, wsparcie rynku nieruchomości i uzupełnienie kapitału banków państwowych. Dzięki temu Państwo Środka chce dążyć do ożywienia słabnącego wzrostu gospodarczego.

Chiny luzują pasa. Potężny zastrzyk dla gospodarki

Chiny luzują pasa. Potężny zastrzyk dla gospodarki

Źródło:
CNN, Reuters

Nikt nie jest w stanie udowodnić, że ładne zęby prezesa są ważne dla biznesu dużej spółki - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki, odnosząc się do podejrzanych wydatków na medycynę estetyczną w Orlenie. Tematem rozmowy była również spółka ORLEN Trading Switzerland. Wiceszef resortu dopytywany, czy w związku z nią zarzuty może otrzymać Daniel Obajtek, odpowiedział, że "trwają analizy". Skomentował także krytyczne słowa Szymona Hołowni o sytuacji w spółkach Skarbu Państwa.

"Nikt nie jest w stanie udowodnić, że ładne zęby prezesa są ważne dla biznesu"

"Nikt nie jest w stanie udowodnić, że ładne zęby prezesa są ważne dla biznesu"

Źródło:
TVN24

Amerykański koncern lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny Boeing zapowiada zwolnienie jednej dziesiątej swojej załogi. Po trwającym prawie miesiąc pacie negocjacyjnym ze związkowcami zarząd zdecydował o zwolnieniu 17 tysięcy pracowników i opóźnieniu o rok pierwszych dostawy odrzutowca 777X. Straty przeżywającej kryzys firmy w trzecim kwartale wyniosły 5 mld dolarów.

Miała być podwyżka, będą zwolnienia. Boeing przerywa negocjacyjny pat

Miała być podwyżka, będą zwolnienia. Boeing przerywa negocjacyjny pat

Źródło:
PAP

Łotwy nie stać na Rail Baltica. Inwestycja powinna zostać zawieszona na rok, do czasu rozwiązania problemów finansowych - powiedział minister rolnictwa Łotwy Armands Krauze. Sprawą projektu kolejowego Rail Baltica łączącego kraje bałtyckie z Polską zajmuje się parlamentarna komisja śledcza.

Megainwestycja kolejowa pod znakiem zapytania. "Nikt nie chce tego uczciwie przyznać"

Megainwestycja kolejowa pod znakiem zapytania. "Nikt nie chce tego uczciwie przyznać"

Źródło:
PAP

Latająca po sortowni papuga, pełzający pomiędzy paczkami wąż boa, czy nadana na zły adres urna z ludzkimi prochami to niektóre z nietypowych paczek, którymi zajmowała się Poczta Polska. Operator zwraca uwagę na zakazane przedmioty, na przykład baterii nie można wysyłać za granicę.

Latająca po sortowni papuga, zagubiona urna, paczka z wężem. Nietypowe przesyłki

Latająca po sortowni papuga, zagubiona urna, paczka z wężem. Nietypowe przesyłki

Źródło:
PAP

Osoby kierujące pojazdem pomimo zatrzymanego prawa jazdy stracą uprawnienia na stałe - zapowiedział w piątek minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Planowane jest także zaostrzenie kar za przekroczenie prędkości o 50 kilometrów na godzinę poza terenem zabudowanym oraz jazdę pod wpływem alkoholu.

Utrata prawa jazdy na zawsze. Minister zapowiada rewolucję

Utrata prawa jazdy na zawsze. Minister zapowiada rewolucję

Źródło:
PAP

- Podjęcie decyzji przez rząd w sprawie oskładkowania umów cywilnoprawnych jest niezbędnym warunkiem do kolejnych płatności z Krajowego Planu Odbudowy. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej chce wysłać wnioski w sprawie kolejnych pieniędzy na przełomie roku - poinformowała ministra Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Ta decyzja rządu będzie miała wpływ na pensje. Ważna zapowiedź

Ta decyzja rządu będzie miała wpływ na pensje. Ważna zapowiedź

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Niedaleko Kralovca w pobliżu czesko-polskiej granicy rozpoczęła się budowa odcinka autostrady D11, który ma połączyć się z polską S3. Prace prowadzi czesko-słowacko-węgierskie konsorcjum MI Roads. Budimex pierwotnie wygrał przetarg, ale później został z niego wykluczony.

Autostrada do Polski. Rusza budowa

Autostrada do Polski. Rusza budowa

Źródło:
PAP

Brytyjska firma farmaceutyczna GSK poinformowała, że zapłaci nawet 2,2 miliarda dolarów (mniej niż przewidywano) w ramach ugody dotyczącej tysięcy spraw w amerykańskich sądach. Firmie zarzucano, że zawierająca ranitydynę wycofana ze sprzedaży wersja jej leku Zantac może powodować raka - podał Reuters.

Lek na zgagę. Firma farmaceutyczna zapłaci potężną kwotę

Lek na zgagę. Firma farmaceutyczna zapłaci potężną kwotę

Źródło:
PAP, Reuters

Komisja Europejska ponownie zażądała wyjaśnień od platformy sprzedażowej Temu. Chiński serwis ma dostarczyć dowody na walkę z handlarzami oferującymi nielegalne produkty. Niedawno o podjęcie czynności w tej sprawie apelowało sześć krajów, w tym również Polska.

Handlowy gigant pod lupą Brukseli

Handlowy gigant pod lupą Brukseli

Źródło:
PAP

Były burmistrz Warny i były gubernator regionu zostali oskarżeni o próbę wyłudzenia 2,8 miliona euro z unijnych środków na remont nieistniejącego portu rybackiego - przekazała Prokuratura Europejska (EPPO). Port udawało kilka pływających pontonów.

Pieniądze na port, który nie istniał. Cztery osoby oskarżone

Pieniądze na port, który nie istniał. Cztery osoby oskarżone

Źródło:
PAP