Deprecjacja – na czym polega i jakie są jej przyczyny

Źródło:
TVN24 Biznes, knf.gov.pl
Polska w unijnej czołówce pod względem wysokości inflacji
Polska w unijnej czołówce pod względem wysokości inflacjiTVN24
wideo 2/3
Polska w unijnej czołówce pod względem wysokości inflacjiTVN24

Czym dokładnie jest deprecjacja? Kiedy można mówić o zjawisku deprecjacji i czy niesie ona za sobą tylko negatywne skutki? Pojęcie to brzmi dosyć obco dla większości osób. Tymczasem deprecjacja ma wpływ na życie praktycznie każdego człowieka.

Najprostszą definicją deprecjacji jest spadek wartości towaru lub dobra.Aprecjacja i deprecjacja to przeciwne pojęcia.Różnica między deprecjacją a dewaluacją polega na tym, że dewaluacja jest dokonywana administracyjnie przez władze państwowe, natomiast deprecjacja wynika z sytuacji rynkowej.Deprecjacja występuje nie tylko na rynku walutowym, ale i w psychologii oraz sprzedaży.

Co to jest deprecjacja – definicja

Deprecjacja to, najprościej mówiąc, spadek wartości towaru lub dobra. Przeciwnym pojęciem do deprecjacji jest aprecjacja. Najczęściej używa się tego pojęcia w stosunku do rynku walutowego, ale można nim się posłużyć także w psychologii czy handlu.

Deprecjacja waluty

Każda waluta, którą można handlować, ma swój kurs walutowy. Kurs to informacja, ile jedna waluta kosztuje w innej walucie, czyli jaka jest jej cena, gdy chcemy ją wymienić. Kurs walutowy ma zawsze walutę podstawową i walutę kwotowaną.

Posługując się przykładem: brytyjski funt do polskiego złotego równa się - powiedzmy - pięć. Walutą podstawową jest funt brytyjski, a walutą kwotowaną polski złoty. Ten kurs oznacza, że jeden funt wart jest pięć złotych.

Kursy walutowe wszystkich walut zmieniają się każdego dnia. Kurs walutowy to papierek lakmusowy każdej gospodarki. Gdy waluta szybko się osłabia, to zła wiadomość dla jej gospodarki, bo towary z importu stają się bardzo drogie.

O deprecjacji można mówić, gdy kurs jednej waluty, wyrażony za pomocą innej waluty, spada. Jeżeli zmniejszają się notowania jednostki monetarnej względem zagranicznej jednostki pieniężnej na kursie walutowym, to właśnie deprecjacja. Pieniądz jest wymieniany na rynku walutowym. Jak na każdym rynku, także tu decyduje reguła popytu i podaży. Kursy walut ulegają ciągłym wahaniom. Gdy występuje zjawisko deprecjacji waluty, oznacza to, że większa ilość pieniądza krajowego musi zostać przeznaczona na zakup waluty zagranicznej. Mówi się wtedy, że waluta została osłabiona.

Aprecjacja waluty krajowej to natomiast umacnianie się pieniądza w stosunku do zagranicznych walut, czyli zjawisko odwrotne do deprecjacji. Dla przykładu, aprecjacja złotego ma miejsce, gdy kurs euro spadnie z 4,50 zł na 4,00 zł. Aprecjacja pieniądza wpływa m.in. na spadek inflacji, niższe ceny za import i wyższe za eksport.

Jakie są przyczyny deprecjacji waluty?

Do najważniejszych przyczyn osłabienia waluty krajowej należą:

niskie stopy procentowe obowiązujące w danym państwie. Dzieje się tak, ponieważ zmniejszeniu ulega rentowność deponowania pieniędzy w danym kraju. W związku z tym z rynku wycofują się zagraniczni inwestorzy;

zwiększenie się importu do danego kraju. Oznacza to konieczność zakupu większej ilości waluty zagranicznej. Na rynku pojawia się większa ilość waluty krajowej i prowadzi to do obniżenia jej wartości;

wzrost inflacji to również droga do osłabienia waluty. Wzrost cen towarów może odstraszyć zagranicznych klientów, a to prosta droga do zmniejszenia eksportu;

niskie bezrobocie to również ważny czynnik. Wysoki stopień zatrudnienia to również bogacenie się społeczeństw. Kupują oni chętniej zagraniczne, droższe towary. Większe zapotrzebowanie na zagraniczne towary sprawia, że wartość waluty krajowej się zmniejsza.

Bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na deprecjację pieniądza jest sytuacja polityczna i gospodarcza w danym kraju. W gospodarce rynkowej o popycie i podaży danej waluty decydują w dużej mierze inwestorzy, którzy mogą inwestować swoje aktywa w daną gospodarkę lub je wycofywać. Jeśli sytuacja polityczna w danym kraju jest niestabilna, to inwestorzy nie będą chętni na inwestycje, ponieważ mogą obawiać się zamrożenia ich środków pieniężnych ze względu na wybuch wojny czy zamieszek. Podobnie, jeśli kraj boryka się z problemami natury gospodarczej, to również nie będzie on atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym.

Krótkotrwała deprecjacja ma swoje zalety. Przyciąga to zagranicznych inwestorów, którzy chętniej inwestują w danym kraju. Zyskują na tym zjawisku również lokalni producenci, ponieważ zwiększa się popyt na lokalne produkty, które są tańsze od importowanych.

Deprecjacja a dewaluacja

Dewaluacja jest bardzo podobnym pojęciem do deprecjacji, gdyż zjawisko to również polega na osłabieniu waluty. Dewaluacja jest jednak spowodowana celowym działaniem rządu lub banku centralnego, które ma na celu np. poprawienie bilansu płatniczego czy zwiększenie wartości eksportu.

Zjawisko deprecjacji przy zakupie/sprzedaży samochodu

Na co dzień, oprócz kursu walut, ze zjawiskiem deprecjacji mamy do czynienia na rynku samochodów używanych. Jest to zjawisko jednocześnie mile widziane, jak i niepożądane. Wszystko zależy, po której stronie stołu negocjacji się znajdujesz. Jako sprzedający życzyłbyś sobie, by samochód, który chcesz sprzedać, stracił na wartości jak najmniej. Z kolei kupujący dzięki wysokiej deprecjacji zapłaci za samochód mniej. W całej tej sytuacji trzeba jednak pamiętać, że nabywca może być po pewnym czasie również zbywcą i samochód, który niegdyś kupił po bardzo atrakcyjnej cenie, będzie musiał odsprzedać kolejnemu nabywcy po jeszcze bardziej korzystnej cenie.

Deprecjacja to czynnik, który zdecydowanie warto i trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na zakup samochodu, nieistotne - nowego czy też używanego. Mechanizmy wyliczania deprecjacji są niezwykle skomplikowane i czasochłonne, gdyż bazują na wielu aspektach. Należą do nich między innymi:

– wizerunek marki i modelu, – opinia użytkowników, – jakości wykonania, – usterkowości i trwałość, – wysokość akcyzy, – cena części zamiennych.

Często nowe auto po wyjściu z salonu w ciągu pierwszych trzech lat traci nawet 50% swojej wartości. Przed  zakupem zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu na poszukiwania pojazdu nietracącego swojej wartości w szybkim tempie – pomoże to nie tylko wybrać lepsze auto, ale także w perspektywie czasu zaoszczędzić pieniądze.

Deprecjacja w psychologii

O zjawisku deprecjacji mówi się w kontekście człowieka, a konkretniej w kontekście obniżania własnej wartości i negatywnym postrzeganiu siebie. Taka deprecjacja siebie może przejawiać się na różne sposoby i może też mieć różny stopień natężenia. Od deprecjonujących siebie wypowiedzi, przez  postępowanie, aż po rozwiązania związane nawet z aktami autoagresji. Przykładem tego może być nadmierne przypisywanie sobie przez osoby, posiadające taką skłonność, winy za niepowodzenia i to niezależnie od tego, czy naprawdę są one odpowiedzialne za daną sytuację. Innym, jawnym przejawem deprecjonowania siebie są wszelkie samooskarżenia, które usłyszeć można w różnych wypowiedziach. Tacy ludzie podkreślają swoje wady i zmniejszają lub nawet unieważniają swoje zalety.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes, knf.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Inflacja bazowa liczona po wyłączeniu cen żywności i energii w kwietniu 2025 roku wyniosła 3,4 procent rok do roku - podał Narodowy Bank Polski. W marcu ten wskaźnik wyniósł 3,6 procent.

Inflacja bazowa w Polsce. Dane za kwiecień

Inflacja bazowa w Polsce. Dane za kwiecień

Źródło:
tvn24.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

"The Economist" napisał, że polska giełda to "ignorowana supergwiazda". Do artykułu dziennika odniósł się minister finansów Andrzej Domański, który podkreślił, że w tym roku warszawski indeks jest 31 procent na plusie. "Rok przełomu" - dodał szef MF.

"Ignorowana supergwiazda". "The Economist" pisze, Domański komentuje

"Ignorowana supergwiazda". "The Economist" pisze, Domański komentuje

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Konsulat RP w Rzymie zaapelował do polskich turystów we Włoszech o ostrożność ze względu na rosnącą liczbę kradzieży. Nawiązano też do niedzielnych wyborów prezydenckich, prosząc o pilnowanie dokumentów, w tym zaświadczenia do głosowania.

Apel przed wyborami za granicą. "Nie ułatwiajcie pracy kieszonkowcom, chrońcie dokumenty"

Apel przed wyborami za granicą. "Nie ułatwiajcie pracy kieszonkowcom, chrońcie dokumenty"

Źródło:
PAP

Pekao, ING Bank Śląski, mBank, VeloBank, Credit Agricole, Bank Pocztowy i Toyota Bank - te instytucje finansowe zaplanowały przerwy techniczne w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach pojawią się utrudnienia w realizacji przelewów, płatnościami BLIK czy logowaniu do bankowości mobilnej.

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Były prezydent USA Barack Obama, występując w czwartek na kongresie Impact w Poznaniu, podkreślił, że solidarność Stanów Zjednoczonych z Europą opiera się na ludziach, a nie na danej administracji. Dodał, że Amerykanie widzą "niewiarygodną hojność", którą Polska okazała Ukraińcom.

Obama o Polsce: Amerykanie widzą niewiarygodną hojność

Obama o Polsce: Amerykanie widzą niewiarygodną hojność

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

W 2025 roku Polacy mogą kupić ponad 20 ton złota, co byłoby absolutnym rekordem - pisze piątkowa "Rzeczpospolita". Duże zainteresowanie inwestorów to efekt rosnących cen tego kruszcu.

To może być "absolutny rekord". Przełom na polskim rynku

To może być "absolutny rekord". Przełom na polskim rynku

Źródło:
PAP

Na wielu odcinkach dróg w Polsce "panuje chaos informacyjny" - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. NIK po kontroli orzekła, że wynika to z niewłaściwego ustawienia znaków, a co więcej, cały system zarządzania ruchem drogowym jest nieskuteczny.

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

Źródło:
PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

W polskich stoczniach powstaną nowe jednostki - zapowiedział premier Donald Tusk. Wyjaśnił, ze chodzi o nowy żaglowiec i statek szkoleniowo-badawczy. Dodał, że wszędzie, gdzie to będzie możliwe, przetargi będą wygrywali polscy dostawcy i producenci.

Tusk: będziemy budowali statki

Tusk: będziemy budowali statki

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Możliwość odbierania urzędowych wiadomości na telefonie przez aplikację mObywatel, to jedna z nowych funkcji, którą ma umożliwić zmiana w przepisach dotyczących doręczeń elektronicznych. Projekt trafił właśnie do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Odbieranie urzędowych wiadomości na telefonie coraz bliżej

Odbieranie urzędowych wiadomości na telefonie coraz bliżej

Źródło:
tvn24.pl

Po kwietniu 2025 roku deficyt budżetu państwa wyniósł 91,4 miliarda złotych, czyli 31,7 procent planu na cały rok - przekazało w czwartek Ministerstwo Finansów. To o ponad 15 miliardów złotych więcej w porównaniu do danych z ubiegłego miesiąca.

Polski budżet pod kreską. Najnowsze dane o deficycie

Polski budżet pod kreską. Najnowsze dane o deficycie

Źródło:
PAP

W aplikacji mObywatel możliwe będzie sprawdzenie prognozy emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i środków zgromadzonych w innych produktach emerytalnych - zapowiedział na X Maciej Berek, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Prognoza emerytury w rządowej aplikacji. Nowa funkcja

Prognoza emerytury w rządowej aplikacji. Nowa funkcja

Źródło:
PAP

Inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,3 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 procent.

Dane GUS o inflacji w kwietniu 2025

Dane GUS o inflacji w kwietniu 2025

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Biuro podróży Rainbow Tours ogłosiło strategiczne przejęcie 70 procent udziałów w rumuńskim biurze podróży Pararela 45, będącego jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek w Rumunii - przekazała spółka w komunikacie. Rainbow Tours jest trzecim największym biurem podróży w Polsce, obsługującym około 636 tysięcy klientów rocznie.

Polskie biuro podróży przejmuje lidera branży z Europy południowo-wschodniej

Polskie biuro podróży przejmuje lidera branży z Europy południowo-wschodniej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

PKB Polski w pierwszym kwartale 2025 roku wzrósł o 3,2 procent rok do roku - wynika z szybkiego szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w pierwszym kwartale wzrósł o 0,7 procent. Dane skomentował premier Donald Tusk.

"Wyjątkowo nudny odczyt". Tak rośnie polska gospodarka

"Wyjątkowo nudny odczyt". Tak rośnie polska gospodarka

Źródło:
PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP

Brak cudzoziemców na polskim rynku pracy miałby konsekwencje dla co piątej firmy - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. PIE wskazał, że w latach 2021-2023 imigranci mieli 18-procentowy wkład we wzrost gospodarczy w Polsce.

"Konsekwencje dla co piątej firmy". Analiza

"Konsekwencje dla co piątej firmy". Analiza

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że TikTok (należący do chińskiej firmy technologicznej ByteDance) łamie unijne przepisy, nie upubliczniając we właściwy sposób danych o reklamach wyświetlanych w serwisie. Firmie grozi kara w wysokości do 6 procent światowych obrotów, a nawet nakaz tymczasowego zawieszenia działania serwisu w UE.

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Źródło:
Politico, PAP

Oszuści podszywają się telefonicznie pod naszych przedstawicieli - ostrzega Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG zaznacza że jego pracownicy nigdy nie dzwonią do osób, które składały depozyty, by uzyskać od nich informacje o rachunkach i nie proszą o podanie haseł.

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

Źródło:
PAP

Brytyjski producent samochodów Jaguar Land Rover oświadczył, że nie zamierza produkować pojazdów w USA, ponieważ cła prezydenta Donalda Trumpa uderzają w przemysł motoryzacyjny.

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Źródło:
BBC

Za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości (PiS) firma dziennikarza i kandydata na prezydenta Krzysztofa Stanowskiego wystawiła TVP faktury na ponad milion złotych - wynika z informacji, do których dotarł Onet. Stanowski pobierał też wynagrodzenie za pełnienie funkcji eksperta w studiu.

Za PiS współpracował z TVP. Faktury Stanowskiego

Za PiS współpracował z TVP. Faktury Stanowskiego

Źródło:
Onet

W pierwszym kwartale 2025 roku obroty sesyjne na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wzrosły o ponad 34 procent rok do roku, przekraczając 111 miliardów złotych - poinformowała giełda w środę. Dodano również, że przychody osiągnęły rekordowy poziom ponad 132 milionów złotych, co oznacza wzrost o blisko 12 procent.

Rekordy na polskiej giełdzie

Rekordy na polskiej giełdzie

Źródło:
PAP