TVN24 Biznes | Pieniądze

Dochód podstawowy w Polsce. Obejmie gminy, które "charakteryzują się szczególnie trudną sytuacją"

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Szlinder o bezwarunkowym dochodzie podstawowym
Szlinder o bezwarunkowym dochodzie podstawowymTVN24
wideo 2/5
TVN24Szlinder o bezwarunkowym dochodzie podstawowym

Bezwarunkowy dochód podstawowy ma być testowany w Polsce. - Celem jest sprawdzenie wpływu dochodu podstawowego między innymi w zakresie aktywności zawodowej, aktywności społecznej, edukacji - poinformował TVN24 Biznes dr Maciej Szlinder, który jest członkiem grupy przygotowującej eksperyment. Program pilotażowy ma objąć mieszkańców gmin położonych w województwie warmińsko-mazurskim.

W Polsce planowany jest pierwszy program pilotażowy bezwarunkowego dochodu podstawowego. W przygotowującej eksperyment grupie biorą udział naukowcy i absolwenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - dr Maciej Szlinder, dr Mariusz Baranowski i prof. Piotr Jabkowski.

Bezwarunkowy dochód podstawowy - na czym polega?

Eksperyment ma potrwać dwa lata. - Ma polegać na wypłacaniu pewnej kwoty zbliżonej do minimum socjalnego (1300 zł, ale może być też ostatecznie trochę więcej) pewnej liczbie mieszkańców gmin położonych na pograniczu polsko-rosyjskim w województwie warmińsko-mazurskim będących w wieku produkcyjnym, co miesiąc przez 24 miesiące - poinformował TVN24 Biznes dr Maciej Szlinder, prezes Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego. Szlinder jest jednym z pięciu autorów całej koncepcji przyjętej w strategii Stowarzyszenia Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza.

Pytany, dlaczego program pilotażowy obejmie akurat ten region, wyjaśnił, że "gminy pogranicza charakteryzują się szczególnie trudną sytuacją (wysokie wskaźniki ubóstwa, bezrobocia) wynikającą z trudnej historii (tereny poPGRowskie silnie dotknięte przez transformację ustrojową, które dodatkowo ucierpiały na likwidacji małego ruchu granicznego)". - Ta trudna sytuacja sugeruje potencjalnie wyraźne efekty testowanego dochodu podstawowego (tak jak w eksperymencie z Indii z lat 2011-12), a także wzmacnia otwartość miejscowych władz na nowe, odważne i innowacyjne rozwiązania - dodał Szlinder.

Cel eksperymentu

Prezes Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego wskazał, że beneficjenci będą poddawani kilku badaniom sprawdzającym zmiany m.in. w zakresie aktywności zawodowej, aktywności społecznej, edukacji, konsumpcji, oszczędności, poczucia sprawstwa, stresu, zaufania społecznego, bezpieczeństwa.

- Beneficjenci (grupa eksperymentalna) podobnie jak grupa kontrolna (inne osoby mieszkające w gminach o podobnej charakterystyce, ale nie w bezpośrednim sąsiedztwie gmin z grupy eksperymentalnej) będą poddawani kilku badaniom (przed początkiem wypłat, w trakcie, po zakończeniu i kilka miesięcy po ostatniej wypłacie) - przekazał Maciej Szlinder.

Jak podkreślił, celem eksperymentu "jest sprawdzenie wpływu dochodu podstawowego m.in. w zakresie aktywności zawodowej, aktywności społecznej, edukacji, konsumpcji, oszczędności, poczucia sprawstwa, stresu, zaufania społecznego, bezpieczeństwa".

Kiedy ruszy program pilotażowy?

Na razie nie wiadomo jednak, kiedy ruszy program. - Kiedy ruszy nie wiemy, bo nie mamy jeszcze decyzji o finansowaniu - poinformował prezes Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego.

W jego ocenie w przyszłości jest możliwe wprowadzenie BDP w skali ogólnokrajowej. Ale - jak zaznaczył Szlinder - "wymaga to bardziej rozbudowanej debaty, uzyskania odpowiedniej koalicji organizacji i instytucji (partii, związków zawodowych, NGO-sów, mediów, rozpoznawalnych jednostek etc) walczących o ten postulat, a także szerokiego poparcia społecznego".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości