Przedsiębiorcy proponują rezygnację z części programów socjalnych. Jest odpowiedź minister

Autor:
ToL\kwoj
Źródło:
PAP
Emilewicz: chciałabym uspokoić premier Szydło, że program 500 plus nie zostanie zmieniony
Emilewicz: chciałabym uspokoić premier Szydło, że program 500 plus nie zostanie zmieniony TVN24
wideo 2/5
TVN24Emilewicz: chciałabym uspokoić premier Szydło, że program 500 plus nie zostanie zmieniony

Rządowe programy społeczne PiS są i będą realizowane; w okresie epidemii COVID-19 to szczególne wsparcie polskiej gospodarki - napisała w poniedziałek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców z części świadczeń społecznych należałoby zrezygnować lub zawiesić ich wypłatę.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w poniedziałek przedstawił stanowisko w sprawie projektu budżetu państwa na 2021 r.

"Zbyt optymistyczne" założenia

Zdaniem organizacji założenia przyjęte do opracowania tego budżetu "wydają się zbyt optymistyczne". Wskazano, że przewidywany wysoki deficyt budżetowy na rok 2021 może dodatkowo wzrosnąć, jeśli nie uda się wygenerować przewidzianych w projekcie budżetu wpływów podatkowych w pełnej wysokości. "Rząd może skorzystać z prostej rezerwy i zrezygnować z części dodatkowych programów socjalnych (500 plus na pierwsze dziecko bez progu dochodowego, 13. i 14. emerytury, program Dobry start), by obniżyć deficyt o ponad połowę. Tego rodzaju posunięcie zapewniłoby też komfort możliwości uruchomienia dodatkowych środków w razie wyraźnej potrzeby spowodowanej nieprzewidzianym rozwojem sytuacji epidemicznej" - czytamy w stanowisku ZPP. W opinii ZPP z części świadczeń społecznych należałoby zrezygnować bądź ewentualnie zawiesić ich wypłatę w przyszłym roku. Zdaniem organizacji, pozwoliłoby to obniżyć planowany na 2021 rok deficyt o ponad 40 mld zł bądź też wygenerować tej wysokości zapas możliwy do uruchomienia w przypadku konieczności poniesienia dodatkowych wydatków w związku z sytuacją epidemiczną.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Odpowiedź minister

W odpowiedzi na tę opinię minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniła, że "rządowe programy społeczne PiS są i będą realizowane". "To realne wsparcie rodzin. W okresie epidemii COVID-19 to szczególne wsparcie polskiej gospodarki, środki z #Rodzina500plus czy 13. emerytury są kołem zamachowym dla gospodarki. Rządy PiS to gwarancja realizacji programów społecznych" - napisała minister na Twitterze.

Autor:ToL\kwoj

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości