TVN24 Biznes | Pieniądze

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Są terminy wypłat

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Dodatkowe świadczenie dla emerytów. Jest decyzja Sejmu
Dodatkowe świadczenie dla emerytów. Jest decyzja Sejmu
wideo 2/5
Dodatkowe świadczenie dla emerytów. Jest decyzja Sejmu

Czternaste emerytury będą wypłacane od 25 sierpnia - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie będzie przyznawane z urzędu, czyli nie trzeba składać żadnego wniosku. "Na rękę" emeryci otrzymają 1218 złotych.

- Czternasta emerytura, czyli kolejne w 2022 roku dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, trafi do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln z ZUS - przekazała szefowa ZUS.

14. emerytury. Terminy wypłat

Jak dodała, prawo do świadczenia będzie badane na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty. "Czternastka" będzie zwolniona z podatku dochodowego. Świadczenie na rękę wyniesie 1217,98 zł.

- Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł - wyjaśniła prof. Uścińska.

W ZUS terminy wypłaty tego świadczenia to: 25 sierpnia, 1, 5, 6, 10, 15, 20 września.

Natomiast w systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej, niż raz na miesiąc – otrzymają "czternastkę" w październiku.

Czternastka wolna od potrąceń

"Czternastka" będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenia z programu 500 plus dla niesamodzielnych.

Rząd szacuje, że w tym roku na świadczenie może zostać przeznaczone nawet około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości