TVN24 Biznes | Pieniądze

14. emerytura 2021. ZUS o tym, kiedy świadczenia trafią na konto

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP
Prezes ZUS o wysokości emerytur w 2020 roku
Prezes ZUS o wysokości emerytur w 2020 rokuTVN24
wideo 2/5
TVN24Prezes ZUS o wysokości emerytur

Czternasta emerytura ma trafić na konta części emerytów już pod koniec października. - Dodatkowe świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, nie trzeba będzie składać żadnego wniosku - wskazała profesor Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Przygotowujemy się do wypłaty czternastej emerytury, która trafi do naszych klientów wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. W związku z tym, że 1 listopada to dzień świąteczny, pierwsze przelewy trafią na konta pod koniec października – zapowiedziała Gertruda Uścińska.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

14. emerytura - dla kogo i jaka jest wysokość "czternastki"

Prezes ZUS dodała, że czternasta emerytura w 2021 roku wyniesie 1250,88 zł brutto. Będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 roku będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do świadczeń będzie zawieszone.

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto, otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na przykład, jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, wówczas czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł, czyli wyniesie 1150,88 zł brutto.

Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Czternasta emerytura ma trafić do około 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać około 7,9 mln świadczeniobiorców.

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości