13 i 14 emerytura, czyli dodatkowe świadczenia dla emerytów. Kto i ile dostanie?

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Prezydent podpisał ustawę w sprawie 13. emerytury
Prezydent podpisał ustawę w sprawie 13. emeryturyTVN24
wideo 2/7
TVN24Prezydent podpisał ustawę w sprawie 13. emerytury

13 i 14 emerytura w 2021 roku - według zapowiedzi rządzących seniorzy otrzymają w tym roku dodatkowe emerytury dwa razy. Komu będą przysługiwać 13 i 14 emerytury? Ile wyniosą? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

W 2020 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy której 13 emerytury będą wypłacane każdego roku. Ustawa dotycząca 14 emerytury musi natomiast przejść jeszcze przez drogę legislacyjną. Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny poparła we wtorek projekty ustaw w sprawie czternastej emerytury.

13 emerytura

To świadczenie przysługuje osobom pobierającym emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowe, renty socjalne, renty rodzinne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz świadczenia i zasiłku przedemerytalne.

Wysokość 13 emerytury to wartość najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. W 2021 roku - według rządowej nowelizacji ustawy - ma ona wynieść 1250 złotych brutto (1069 złotych netto).

Dodatkowe świadczenie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci wraz ze świadczeniami za kwiecień. "W przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych trzynastą emeryturę wypłacimy w maju wraz z tymi świadczeniami" - wyjaśnia na Zakład.

Dodatkowo, w przypadku, gdy dochodzi do zbiegu prawa do świadczeń (np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową) osobie uprawnionej będzie przysługiwała tylko jedna "trzynastka".

14 emerytury

W przeciwieństwie do 13 emerytury "czternastki" w 2021 roku muszą przejść jeszcze przez drogę legislacyjną. O tym, jak i kiedy będą wypłacane świadczenia, mówiła w ostatnim czasie wielokrotnie minister rodziny Marlena Maląg.

- Jeżeli projekt uzna akceptację większości sejmowej, 14 emerytura zostanie wypłacona w listopadzie - wskazała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej szefowa MRiPS. - W wyjątkowych sytuacjach świadczenie będzie wypłacone w grudniu 2021 roku - w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych - oraz w styczniu 2022 roku - w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników - zaznaczyła minister rodziny.

Według zapisów w projekcie ustawy całkowitą "czternastkę" wynoszącą równowartość minimalnej emerytury (według zapisów rządowej ustawy będzie to 1250 złotych brutto, czyli 1069 netto), otrzymają osoby otrzymujące świadczenie w wysokości maksymalnie 2900 zł brutto.

Emeryci i renciści pobierający świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł, stosowana będzie zasada "złotówka za złotówkę", a więc czternasta emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia.

Jednak według zapowiedzi minister, większość osób otrzyma pełne świadczenie.

Posłowie opozycji zapowiedzieli na posiedzeniu komisji polityki społecznej i rodziny złożenie na późniejszym etapie prac legislacyjnych poprawki likwidującej próg dochodowy, a więc zmierzającej do tego, aby czternastki wypłacono wszystkim emerytom, bez względu na wysokość ich świadczenia.

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości