"Zdecydowana większość" seniorów otrzyma czternastą emeryturę w pełnej wysokości

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Emerytury. Polska się starzeje
Emerytury. Polska się starzejetvn24bis
wideo 2/5
tvn24bisEmerytury. Polska się starzeje

7,9 miliona osób, czyli większość upoważnionych do otrzymywania czternastej emerytury, dostanie wypłatę w pełnej wysokości - zapowiedziała minister rodziny Marlena Maląg. Ze świadczenia ma skorzystać ogółem 9,1 miliona osób. Planowany termin wypłaty to listopad.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

- Czternasta emerytura będzie nowym, ważnym wsparciem finansowym, szczególnie dla osób pobierających niskie świadczenia emerytalno-rentowe. Zależy nam na tym, żeby tym osobom żyło się lepiej, żeby miały więcej finansowych możliwości - powiedziała Maląg.

Zostanie wypłacona w listopadzie

Przypomniała, że projekt ustawy w zakresie czternastej emerytury został przyjęty przez Radę Ministrów i obecnie znajduje się w Sejmie. We wtorek ma się nim zająć Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. - Jeżeli projekt uzna akceptację większości sejmowej, 14 emerytura zostanie wypłacona w listopadzie - wskazała szefowa MRiPS.

Zgodnie z projektem ustawy, pełną czternastą emeryturę, w wysokości minimalnej emerytury, otrzymają emeryci i renciści pobierający świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł brutto. W przypadku emerytów i rencistów pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł, stosowana będzie zasada "złotówka za złotówkę", a więc czternasta emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł.

- Zakładamy, że czternastą emeryturą otrzyma ok. 9,1 mln osób. Zdecydowana większość, bo aż 7,9 mln osób – otrzyma wypłatę w pełnej wysokości. Na wypłatę tzw. czternastych emerytur rząd przeznaczył ok. 11,4 mld złotych - przekazała Maląg.

Dodała, że czternasta emerytura zostanie wypłacona z urzędu w terminie wypłaty listopadowych świadczeń. - W wyjątkowych sytuacjach świadczenie będzie wypłacone w grudniu 2021 roku - w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych - oraz w styczniu 2022 roku - w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników - zaznaczyła minister rodziny.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości