Nieruchomości

Rządowe wsparcie przy zakupie mieszkania. Jest termin przyjmowania wniosków

Nieruchomości

[object Object]
Kredyty na nowo: 21 dni na decyzję kredytowąTVN24 BiS
wideo 2/6

Od 8 sierpnia będzie możliwe składanie wniosków o dofinansowanie zakupu nieruchomości z dodatkowych środków w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Tak przynajmniej wynika ze wstępnych informacji podanych w piątkowym komunikacie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

W środę prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która umożliwia wznowienie naboru wniosków o dofinansowanie wkładu własnego przy nabyciu mieszkania w programie Mieszkanie dla Młodych.

Wprowadzane rozwiązania umożliwią pełne wykorzystanie limitów dofinansowań zarówno w 2017, jak i w 2018 roku, czyli ostatnim roku realizacji programu. Zgodnie z informacją resortu, ustawa pozwoli na uruchomienie pomocy w zakupie mieszkania dla około 4 tysięcy gospodarstw domowych, które zgodnie z obowiązującymi przepisami są, lub w 2018 roku byłyby w praktyce pozbawione możliwości uzyskania tej formy pomocy mieszkaniowej.

Obecnie stosowany mechanizm wstrzymywania przyjmowania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego w sytuacji osiągnięcia przez kwotę wynikającą ze złożonych wniosków poziomu 95 procent limitu, powoduje niewykorzystywanie limitu w całości, mimo ciągłego dużego zainteresowania potencjalnych beneficjentów - wskazuje resort. Przyczyną niepełnego wykorzystania limitu są indywidualne decyzje części wnioskodawców, którzy na przykład wycofali złożone wnioski lub nie zdecydowali się na zawarcie umowy kredytu.

- Chcemy pomóc polskim rodzinom w pozyskiwaniu mieszkań, dlatego oprócz prac nad programem Mieszkanie Plus przygotowaliśmy projekt, który umożliwi pełne wykorzystanie dostępnych środków w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Dzięki temu kolejne tysiące rodzin będą mogły nabyć własne mieszkanie - powiedział cytowany w komunikacie minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Od kiedy

Przypomniano, że rząd przyjął projekt ustawy przedłożony przez ministra infrastruktury i budownictwa 13 czerwca 2017 roku. Po podpisie prezydenta, ustawa wejdzie w życie z dniem 1 sierpnia 2017 roku.

Według wstępnych informacji Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosi informację o wznowieniu przyjmowania wniosków 7 sierpnia 2017 roku, co umożliwi składanie wniosków o dofinansowanie wkładu własnego z terminem wypłaty wsparcia w bieżącym roku od 8 sierpnia 2017 roku - czytamy w komunikacie resortu.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości