Kapitał płynie nawet z Afryki. Eldorado w polskich nieruchomościach

Nieruchomości

Morawiecki o stopie inwestycjitvn24
wideo 2/6

Fundusze z Republiki Południowej Afryki, Malezji, Korei Południowej i Singapuru coraz chętniej inwestują na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. W tym roku łączna wartość transakcji może przekroczyć rekordowe 4,6 miliarda euro - szacuje firma doradcza Colliers International. Do Polski może też napłynąć nowy strumień kapitału z Kanady i Australii.

Jak wskazano w raporcie, przełomem była akcesja do Unii Europejskiej w 2004 roku, która uwiarygodniła Polskę w oczach zagranicznych inwestorów i wzbudziła duże zainteresowanie branżą nieruchomości komercyjnych.

Napływ funduszy strukturalnych i perspektywy wzrostu polskiej gospodarki napędzały aktywność inwestycyjną. Wartość zrealizowanych transakcji w Polsce sięgnęła 4,5 miliarda euro już w 2006 roku.

Od kryzysu do rekordu

Globalny kryzys finansowy z lat 2008/2009 podważył zaufanie do globalnego sektora finansowego i rynku nieruchomości, a negatywne nastroje inwestorów nie ominęły również Polski. W efekcie, wyhamował napływ zagranicznych funduszy, co skutkowało znaczącym spadkiem inwestycji. Impas nie trwał jednak długo, bo na początku 2010 roku rozpoczął się systematyczny wzrost wartości realizowanych transakcji. Co więcej, w 2016 roku wolumen transakcji osiągnął nowe maksimum na poziomie 4,6 miliarda euro, z czego 1,8 miliarda euro zainwestował kapitał z Republiki Południowej Afryki.

Wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce (mld EUR)mat. prasowe

Na przestrzeni 20 lat zmieniła się struktura narodowościowa inwestorów. Colliers International wskazuje, że dziś na polskim rynku nieruchomości komercyjnych nie inwestują jedynie fundusze z Wielkiej Brytanii, Niemiec lub USA. Coraz większą grupę kupujących stanowią inwestorzy z RPA i Azji (Malezja, Korea Południowa, Singapur). Swoją obecność w Polsce zaznaczyli też chińscy inwestorzy, a ich śladem mogą pójść kolejni inwestorzy spoza Europy, bowiem zakup aktywów w Polsce rozważają też fundusze z Kanady i Australii.

Jakie prognozy

Według danych firmy Colliers International, od 2006 roku do pierwszego półrocza 2017 roku na polskim rynku nieruchomości komercyjnych zrealizowano transakcje o łącznej wartości 34,2 miliarda euro. Tylko w pierwszych dwóch kwartałach tego roku wolumen inwestycji wyniósł 1,5 miliarda euro, a cały 2017 rok może przekroczyć rekordowa kwotę 4,6 miliarda euro z 2016 roku. "Polska cieszy się dużym zainteresowaniem globalnych funduszy. Na korzyść polskiego rynku przemawia potencjał gospodarczy, stabilność systemu prawnego i głębokość ośrodków miejskich, w których inwestorzy chcą ulokować kapitał" - mówi cytowany w komunikacie Piotr Mirowski, partner i szef działu doradztwa inwestycyjnego w Colliers International.

"Wolumen transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce za cały 2017 rok może osiągnąć rekordowy poziom. Spodziewam się, że 2018 będzie również rokiem silnych wzrostów, ale wiele będzie zależało od dostępności budynków na sprzedaż" - przewiduje.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock