Nowy program mieszkaniowy z kredytami na preferencyjnych warunkach. Jest termin startu

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP
Rzecznik rządu Piotr Mueller o programie Bezpieczny Kredyt 2 procent
Rzecznik rządu Piotr Mueller o programie Bezpieczny Kredyt 2 procentTVN24
wideo 2/4
TVN24Rzecznik rządu Piotr Mueller o programie Bezpieczny Kredyt 2 procent

Rząd pracuje nad wprowadzeniem programu Pierwsze Mieszkanie. Jednym z jego elementów jest kredyt hipoteczny, którego oprocentowanie ma wynosić 2 procent. Rzecznik rządu Piotr Mueller mówił podczas piątkowej konferencji prasowej o tym, od kiedy ma być dostępny Bezpieczny Kredyt 2 procent.

Rzecznik rządu Piotr Mueller w piątek był pytany, czy projekt przepisów ws. rozwiązania Bezpieczny Kredyt 2 procent trafił już pod obrady Rady Ministrów. - Chyba w tym momencie trwają jeszcze konsultacje społeczne, ale tak, chcemy, jesteśmy zdeterminowani, aby w wakacje tego roku ten projekt (Bezpieczny Kredyt 2 procent - red.) już obowiązywał, aby faktycznie mogli z tego tańszego kredytu skorzystać kredytobiorcy, żeby było łatwiej otrzymać kredyt i zakupić własne mieszkanie - odpowiedział Mueller.

Wcześniej informowano, że program Pierwsze Mieszkanie ma ruszyć 1 lipca 2023 roku.

Program Pierwsze Mieszkanie

Ogłoszony w połowie grudnia ubiegłego roku program Pierwsze Mieszkanie - zgodnie z zapowiedziami - będzie skierowany do osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie. Program ma zawierać dwa elementy. Pierwszym z nich jest Bezpieczny Kredyt 2 procent, który będzie skierowany do osób do 45. roku życia, które nie mają i nie miały mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku i "pierwszego mieszkania" spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.

Budżet państwa przez 10 lat ma dopłacać różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po pięciu latach) a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc. Maksymalna wysokość kredytu to 500 tys. zł, a w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem - 600 tys. zł.

Kredyt będzie można przeznaczyć na zakup mieszkania zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości