Wszystkie rozpoczęte już budowy mieszkań powstających w ramach tego programu zostaną planowo ukończone. Najemcy mieszkań otrzymają oferty ich wykupu na własność na preferencyjnych warunkach - przekazało dla TVN24 Biznes Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Według stanu na koniec pierwszego kwartału bieżącego roku, na zaawansowanym etapie realizacji jest około 52,2 tysięcy lokali mieszkalnych, w tym wybudowanych zostało ponad 19,8 tysiąca.
- Program Mieszkanie Plus zostanie zamknięty, a wynajmujący będą mogli wykupić lokale po preferencyjnych cenach - poinformował w środę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
W odpowiedzi na pytania TVN24 Biznes, Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyjaśniło, że "Program Mieszkanie Plus ma charakter podażowy".
"W 2016 r. gdy startował, budowało się bardzo mało mieszkań. A 2022 rok zamknął się rekordem – oddano do użytku najwięcej mieszkań od 1979 r., czyli 238,6 tys. Obecnie mamy do czynienia z wysoką podażą mieszkań na rynku, a jednocześnie wysokimi stopami procentowymi, które ograniczają możliwość ich zakupu, czyli niskim popytem" - podano.
"Dlatego MRiT przygotowało program Pierwsze Mieszkanie, którego celem jest ograniczenie skutków ograniczonej możliwości dostępu do mieszkań" - wyjaśniono.
Ile mieszkań wybudowano w ramach programu Mieszkanie Plus?
Z informacji przekazanych TVN24 Biznes przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wynika, że "według stanu na koniec pierwszego kwartału bieżącego roku na zaawansowanym etapie realizacji jest ok. 52,2 tys. lokali mieszkalnych, w tym wybudowanych zostało ponad 19,8 tys. lokali mieszkalnych, a ok. 32,4 tys. lokali znajduje się w budowie".
"Wszystkie rozpoczęte już budowy mieszkań powstających w ramach tego programu zostaną planowo ukończone. Najemcy mieszkań otrzymają oferty ich wykupu na własność na preferencyjnych warunkach" - napisało Biuro Komunikacji Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
"Nad szczegółowymi rozwiązaniami wspólnie pracujemy z PFR Nieruchomości S.A. (PFRN), która organizuje budowę mieszkań na wynajem, w tym mieszkań z opcją dojścia do własności, w ramach części rynkowej rządowego programu mieszkaniowego" dodano.
PFR Nieruchomości poinformował w odpowiedzi na pytania TVN24 Biznes, że "zgodnie z założeniami Narodowego Programu Mieszkaniowego, spółka PFR Nieruchomości była odpowiedzialna za program budowy mieszkań na zasadach rynkowych (ze środków Funduszu Mieszkań dla Rozwoju)".
Podano, że "należący do PFR Fundusz Mieszkań dla Rozwoju, którego aktywami zarządza PFR Nieruchomości S.A. zrealizuje do końca trwający program inwestycyjny na 15 tysięcy mieszkań".
"Obecnie w Funduszu Mieszkań dla Rozwoju mamy 3468 wybudowanych mieszkań i 1571 w budowie. Z puli wybudowanych – 2857 zostanie objętych opcją dojścia do własności. Oferta umów najmu instytucjonalnego z dojściem do własności zostanie w przedstawiona w odniesieniu do mieszkań w 14 lokalizacjach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju – Białej Podlaskiej, Wałbrzychu, Dębicy, Zamościu, Świdniku, Nowym Targu, Łowiczu, Toruniu, Mińsku Mazowieckim, Wrześni, Krakowie, Katowicach, Radomiu i Gdyni" - wymieniono.
Poinformowano, że budowy trwają we Wrocławiu (469 mieszkań), Zgorzelcu (221), Nakle nad Notecią (190), Sianowie (168) i Katowicach (523). Jeszcze w 2023 roku ruszą w Lublinie (391) oraz Skawinie (168).
"Trwa projektowanie osiedli m.in. w Szczecinie (800), Wrocławiu (około 1000 mieszkań), Sochaczewie (246), Elblągu (145), Warszawie (558). W sumie na różnych etapach realizacji znajduje się 14,5 tysiąca mieszkań Funduszu Mieszkań dla Rozwoju" - przekazało biuro prasowe.
Miało być 100 tysięcy mieszkań
Mieszkanie Plus to jeden ze sztandarowych programów rządowych, który miał wesprzeć Polaków, którzy - z różnych powodów - nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania. Rozwiązania miały między innymi ułatwić budowę mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszach z wykorzystaniem gruntów publicznych. W 2018 roku premier Mateusz Morawiecki obiecywał, że w 2019 roku w ramach programu Mieszkanie Plus w budowie będzie 100 tysięcy mieszkań.
- W 2019 roku to jest moje zobowiązanie, które też przed państwem składam. Będzie w budowie 100 tysięcy mieszkań - mówił.
Dodał: "Rozliczycie mnie państwo. Popatrzycie na dzisiejszą datę i za rok w kwietniu zobaczymy, czy chociaż 40, 50, 60 tysięcy mieszkań z tego programu Mieszkanie Plus zostanie wybudowanych".
Swoje niezadowolenie z rezultatów programu wielokrotnie wyrażał prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Mieszkanie Plus niestety nie wyszło - przyznał pod koniec minionego roku. W przekonaniu byłego premiera to "opór deweloperów okazał się tak silny, a także pewne inne cechy naszego społeczeństwa doprowadziły do tego, że nie zdołano przełamać wszystkiego, co utrudnia zdobywanie tanich terenów pod budowę mieszkań". - Żeby mieszkania były tanie, to także tereny muszą być tanie czy nawet bardzo tanie - podkreślał. Kilka miesięcy wcześniej stwierdził, że "satysfakcjonujący byłby wynik 350 tysięcy nowych mieszkań" z programu.
Czytaj też: Minister zapowiada likwidację, premier mówi o "90 procentach, dla których szklanka jest pełna"
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock