TVN24 Biznes | Nieruchomości

Dwucyfrowe wzrosty cen mieszkań w dużych miastach

TVN24 Biznes | Nieruchomości

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Glapiński: cała RPP jest zdeterminowana do obniżenia inflacji do celu (wideo z 9 marca 2022)
Glapiński: cała RPP jest zdeterminowana do obniżenia inflacji do celu (wideo z 9 marca 2022)
wideo 2/7
Glapiński: cała RPP jest zdeterminowana do obniżenia inflacji do celu

Ceny transakcyjne mieszkań na rynku pierwotnym w sześciu dużych miastach w Polsce wzrosły o 17 procent w skali roku - wynika z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego za czwarty kwartał 2021. Ceny na rynku wtórnym poszły w górę o 13,1 procent. Liderem wzrostów na rynku pierwotnym była Gdynia, zaś na rynku wtórnym Kraków.

Narodowy Bank Polski w piątek opublikował "Informację o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w IV kwartale 2021 r.".

Z raportu wynika, że w ostatnich miesiącach ubiegłego roku odnotowano dalszy wzrost średnich cen transakcyjnych mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym.

Ceny mieszkań w Polsce

Średnie ceny transakcyjne metra kwadratowego na rynku pierwotnym w sześciu dużych miastach (Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań i Wrocław) wzrosły o 6,1 proc. kwartał do kwartału i o 17 proc. rok do roku. W Warszawie wzrost wyniósł odpowiednio: 5,8 i 13,6 proc. Najbardziej w ujęciu rocznym zdrożały nowe mieszkania w Gdyni - o 34,9 proc.

Ceny rosły też na rynku wtórnym. Średnie stawki transakcyjne w sześciu dużych miastach zwiększyły się 13,1 proc. rok do roku, natomiast w Warszawie o 5,8 proc. W Krakowie wzrost cen sięgnął 20,5 proc. w ujęciu rocznym. Stolica Małopolski była liderem wzrostów na rynku wtórnym.

W ostatnim kwartale 2021 roku zdrożał też najem mieszkań, zarówno w Warszawie jak i w sześciu dużych miastach. Jak zaznaczono w raporcie, mimo wzrostu zainteresowania najmem, w dużych miastach utrzymywała się wysoka liczba ofert mieszkań na rynkach najmu długoterminowego.

Mieszkania oddane do użytkowania, pozwolenia na budowę

W czwartym kwartale 2021 roku oddano do użytkowania w Polsce historycznie wysoką liczbę mieszkań - 70,4 tys. Oznacza to wzrost o 7,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku. "Oddawano głównie mieszkania na sprzedaż i wynajem (60,4 proc.) oraz indywidualne (37,6 proc.), przy czym liczba oddanych mieszkań indywidualnych wzrosła r/r w 2021 r., a deweloperskich spadła" - czytamy.

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że liczba ok. 61,1 tys. mieszkań, których budowę rozpoczęto w ostatnich trzech miesiącach 2021 roku również była wyższa o 8,1 proc. od notowanej w tym samym okresie w 2020 roku.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w czwartym kwartale ubiegłego roku wydano ok. 85,2 tys. pozwoleń na budowę mieszkań. To o około 1 tys. więcej względem czwartego kwartału 2020 roku oraz więcej o około 1,7 tys. względem poprzedniego kwartału. "Łącznie w ostatnich czterech kwartałach wydano ok. 340,6 tys. pozwoleń, tj. ok. 64,7 tys. więcej niż w tym samym okresie 2020 (wzrost r/r o 23,4 proc.)" - przypomniano w raporcie.

Jak podkreślono, w ostatnim kwartale ubiegłego roku istotnie wzrosły koszty budowy mieszkań, zwłaszcza materiałów, robocizny i wynajęcia sprzętu, co było głównym ryzykiem sektorowym. W kolejnych okresach - oceniono - na sektor oddziaływać będzie wzrost stóp procentowych i czynniki związane z rosyjską inwazję na Ukrainę.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Nightman1965 / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości