Analityk: koszty budowy mieszkań w Polsce rosną bardzo wolno

[object Object]
"Biznes dla Ludzi". Kupujący mieszkania dostaną pomoc?tvn24bis
wideo 2/4

Koszty budowy mieszkań w Polsce według europejskich statystyk rosną bardzo wolno - zauważył ekspert portalu RynekPierwotny.pl Andrzej Prajsnar. Z danych Eurostatu wynika, że od czwartego kwartału 2015 roku do czwartego kwartału 2017 roku indeks kosztów wznoszenia budynków mieszkalnych wzrósł jedynie o 1,9 procent. Dużo większe koszty Eurostat odnotował w Rumunii i na Węgrzech.

Jak podaje Prajsnar, "w przypadku wybranych państw Starego Kontynentu, indeks Eurostatu w tym czasie najbardziej wzrósł w Rumunii - o 13,1 proc. oraz na Węgrzech - o 9 proc.".

Przyczyny wzrostu kosztów

Jak dodał, zmiany w tych krajach "mają dwie główne przyczyny". "Chodzi o bardzo dobrą koniunkturę na tamtejszych rynkach mieszkaniowych oraz realizację różnorodnych inwestycji przy wykorzystaniu środków unijnych".

"W przypadku Węgier, działalność deweloperów jest dodatkowo stymulowana dzięki programowi mieszkaniowemu CSOK (podobnemu do polskiego MdM-u). Na bardzo szybkie podwyżki kosztów budowy rumuńskich mieszkań wpływa natomiast rekordowe tempo wzrostu gospodarczego" - zauważył Prajsnar.

Z kolei wzrosty w Niemczech wyniosły 5,6 proc., we Francji - 4,1 proc., Hiszpanii - 3,9 proc., a Irlandii 2,6 proc. "Europejski Urząd Statystyczny na podstawie sygnałów z krajów członkowskich UE co kwartał podaje, jak zmienił się indeks kosztów wznoszenia budynków mieszkalnych. Warto zwrócić uwagę, że ten indeks oprócz wydatków związanych z zakupem materiałów budowlanych uwzględnia również robociznę" – tłumaczy Andrzej Prajsnar.

Drastyczne wzrosty

W ostatnim czasie krajowe instytucje, które badają rynek budowlany, alarmują, że teraz koszty budowy drastycznie rosną. Według danych Grupy PSB w maju 2018 roku, w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku, wzrosły ceny wszystkich materiałów budowlanych. Najbardziej zdrożały płyty OSB oraz drewno - o 36,6 proc., izolacje termiczne o 12,6 proc., a ceny cementu i wapna wzrosły o 4,7 proc.

Autor: sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości