Mają góry pieniędzy i luksusowe domy. Tak mieszkają najbogatsi Amerykanie

Nieruchomości

Osiem najbogatszych osób świata ma razem tyle pieniędzy co połowa ludzkościTVN24 BiS
wideo 2/4

Ogromne posiadłości, wystawne domy w prestiżowych dzielnicach a nawet prywatna wyspa - tak mieszkają najbogatsi Amerykanie.

Listę najbogatszych Amerykanów opublikował kilka dni temu magazyn "Forbes". Miliarderzy znani są też z inwestycji w nieruchomości, a sami mieszkają w komfortowych rezydencjach.

1. Bill Gates, majątek - 89 mld dolarów

Twórca Microsoftu mieszka w posiadłości wartej blisko 150 mln dolarów o powierzchni 6 tys. metrów kwadratowych. Położony w mieście Medina w stanie Waszyngton dom posiada system serwerowy, osiemnastometrowy basen z podwodnym systemem muzycznym, jadalnię o powierzchni 93 merów kwadratowych oraz siłownię.

Co ciekawe, w budynku jest też licząca 200 metrów kwadratowych biblioteka, która posiada dach w kształcie kopuły. Wśród zbiorów Gatesa znajduje się Kodeks Leicester, XVI-wieczny manuskrypt autorstwa Leonarda da Vinci, który miliarder nabył na aukcji w 1994 roku za sumę 30,8 miliona dolarów.

2. Jeff Bezos, majątek - 81,5 mld dolarów

Twórca handlowego imperium Amazona kupił niedawno dom w Waszyngtonie. Miliarder wybrał nietypowy budynek, bo wcześniej do 2013 roku pełnił on funkcję muzeum włókienniczego. Powierzchnia domu to 2,5 tys. metrów kwadratowych. Wewnątrz znajduje się 10 sypialni i 11 łazienek. Nieruchomość znajduje się w prestiżowej dzielnicy Kalorama, gdzie po opuszczeniu Białego Domu mieszka m.in. Barack Obama.

3. Warren Buffet, majątek - 78 mld dolarów

Ten jeden z najlepszych inwestorów na świecie posiada wiele nieruchomości, ale znany jest ze skromnego życia. Jego dom o powierzchni 600 metrów kwadratowych leży w miejscowości Omaha w Nebrasce. Miliarder kupił go w 1958 roku za zaledwie 31,5 tys. dolarów.

4. Mark Zuckerberg, majątek - 71 mld dolarów

Jeden z najmłodszych miliarderów na świecie mieszka w Palo Alto w Kalifornii. Jego dom ma 460 metrów kwadratowych powierzchni i jest wart 7 mld dolarów. Co ciekawe, założyciel Facebooka za około 43,8 mln dolarów wykupił sąsiednie cztery domy, aby nikt mógł go podglądać.

5. Larry Ellison, majątek - 59 mld dolarów

Prezes firmy Oracle ma 72 lata i obszerny portfel nieruchomości. Inwestując kupił znacznie części całych dzielnic w Malibu i wokół jeziora Tahoe. Jest właścicielem m.in. domu w Newport wartego 70 mln dolarów, czy ogrodowej willli w japońskim Kyoto. Posiada też większość (98 proc.) wyspy Lanai na Hawajach. Posiadłość, w której najczęściej mieszka, znajduje się w Woodside w Kalifornii. Jej szacowana wartość to 110 mln dolarów.

Autor: msz/ms / Źródło: mansionglobal.com, forbes

Źródło zdjęcia głównego: Jeff Wilcox CC BY Wikipedia