Flipowanie nieruchomości w 2023 roku - porady analityków ImmoBooking.pl

mat. sponsorowany

Rynek nieruchomości w 2023 roku, jaki będzie? Czy to dobry czas na inwestycje? Ciągle pędząca inflacja oznacza, że pieniądz traci na wartości, co może prowadzić do wzrostu cen nieruchomości. Kiedy ceny nieruchomości rosną szybciej niż inflacja, nieruchomości stają się bardziej atrakcyjne dla inwestorów, ponieważ ich wartość rośnie szybciej niż inflacja. Wpływ inflacji na nieruchomości zależy od wielu czynników, takich jak warunki gospodarcze i rynkowe, popyt na nieruchomości oraz dostępność mieszkań i domów. W niektórych przypadkach inflacja może powodować spadek cen nieruchomości, np. jeśli sytuacja gospodarcza jest niekorzystna lub jeśli na rynku jest dużo nieruchomości.

Flipowanie mieszkań, najważniejsze zasady

House flipping ma miejsce, gdy ktoś kupuje nieruchomość, trzyma ją przez krótki czas, a następnie sprzedaje ją za wyższą cenę. Zamiast kupować dom do zamieszkania, kupujesz dom jako inwestycję w nieruchomości — w efekcie spekulujesz na nim tak, jakbyś handlował akcjami.

Flipowanie domu czy mieszkania oznacza, że (jako nowy, krótkoterminowy właściciel) odnawiasz całą powierzchnię, aby była gotowa do wprowadzenia na rynek, a innym razem oznacza to po prostu trzymanie nieruchomości, dopóki nie będziesz mógł jej sprzedać za więcej, niż za nią zapłaciłeś. Tak czy inaczej, celem jest kupowanie tanio i sprzedawanie drogo, osiągając zysk w stosunkowo krótkim czasie — zwykle w ciągu miesięcy lub roku.

Najważniejsze informacje, na co uważać?

Flipowanie nieruchomości jest biznesem jak każdy inny, ale wymaga dużej wiedzy, obycia, nieco sprytu i rozsądnego planowania, aby odnieść sukces i oczekiwany efekt. Typowe błędy popełniane przez początkujących inwestorów w branży nieruchomości to złe oszacowanie czasu lub pieniędzy, których projekt będzie wymagał. W efekcie zamiast zarobić na inwestycji, muszą do niej dokładać lub zapożyczać się. Innym błędem, który robią flipperzy, jest przeszacowanie ich umiejętności i wiedzy. Cierpliwość i dobry osąd są szczególnie ważne w biznesie opartym na czasie, takim jak inwestowanie w nieruchomości. Rynek nieruchomości ciągle się zmienia i bardzo ważne jest, aby dostosować się do niego. Działać, ale na jego zasadach.

Czy w takim razie flipowanie mieszkań, nadal się opłaca? Jak to zrobić, aby zarobić na tej inwestycji?

W obecnych czasach można zaobserwować duże spowolnienie rynku deweloperskiego, ludzie coraz rzadziej decydują się na zakup mieszkań, tym bardziej z rynku pierwotnego. Przyczynia się do tego bardzo dużo czynników, takich jak sytuacja polityczna, inflacja, problemy z kredytami hipotecznymi. Czy możemy zatem stwierdzić, że nadeszła era flipperów? Według analityków portalu ImmoBooking.pl zdecydowanie tak, pod warunkiem, że wiesz jak to robić i kierujesz się zdrowym rozsądkiem.

Kupowanie nieruchomości z rynku wtórnego i inwestowanie w nie, jest o tyle lepsze, że posiadasz już konkretny budynek. Nie musisz martwić się o pozwolenia na budowę, przyłącza wody, prądu, co generuje duże obciążenia czasowe jak i finansowe. Ponadto, dostarczasz produkt obecnie najbardziej pożądany, czyli małe, kompatybilne mieszkania, dwupokojowe mieszkania na wynajem, na własny użytek, których klienci ciągle poszukują. Dlatego uzupełnianie swojego portfela lub zamienianie nieruchomości w nim, jest bardzo istotne, ponieważ nawet w przypadku pojawienia się korekt cenowych, będziesz miał możliwość na ciągłe pozostanie w rynku i zwiększanie swojego kapitału.

Profesjonalizacja rynku

W ostatnim czasie możemy zauważyć tendencję do profesjonalizacji rynku nieruchomości u naszych zachodnich sąsiadów oraz za oceanem. Nie da się ukryć, że również nasz polski rynek będzie dążył także w tym kierunku. Co za tym idzie? Inwestorzy mogą spotkać się z pewnymi utrudnieniami, jakie Państwo będzie wprowadzać w odniesieniu do handlowania nieruchomościami, przykładowo poprzez duże opodatkowanie takich działań. Ponadto, dostawcy okazji, czyli właściciele mieszkań, będą bardziej świadomi - będą mogli w łatwiejszy sposób wycenić wartość swojej nieruchomości czy skorzystać z profesjonalnych usług biura nieruchomości. To także oznacza, że trafienie tak zwanej „okazji zakupowej” będzie coraz rzadsze, bądź będzie się wiązało z większą inwestycją. Przykładowo, bardziej opłacalne będzie zakupienie całego budynku, który możemy zrewitalizować i doprowadzić nawet do stanu deweloperskiego plus i sprzedać ze znacznym zyskiem, niż zakup pojedynczego mieszkania w kamienicy. Wiąże się to z tym, że początkujący flipperzy, którzy nie posiadają dużego kapitału na wykonywanie kilku flipów jednocześnie, będą mogli połączyć siły z innymi inwestorami, co ma przełożenie na znacznie większy kapitał i tak z 300 tysięcy możemy nagle dojść do poziomu kilku milionów, co pozwoli na dokonanie znacznie bardziej rentownej transakcji, niż w przypadku samodzielnego inwestowania. Połączenie sił flipperów może mieć także duże przełożenie w przypadku sprzedaży, ponieważ będąc w posiadaniu kilkudziesieciu nieruchomości w portfelu, możemy zrobić lokal pokazowy, który pomoże klientowi zwizualizować daną przestrzeń oraz w efekcie przekona go do zakupu.

Gdzie umieszczać swoje ogłoszenia?

Wielu flipperów posiadających pojedyncze nieruchomości, często spotyka się z problemem gdzie umieścić swoje ogłoszenie, aby jak największa liczba ludzi się o tym dowiedziała i jak najszybciej sprzedać lub wynająć daną nieruchomość. Z pomocą przychodzi portal ImmoBooking.pl, który jest pionierem jeżeli chodzi o najnowszy i najbardziej efektywny marketing nieruchomości. Social Media to nieodłączny element naszego życia. Obecnie każdy z nas posiada co najmniej 2 konta na profilach społecznościowych. Co za tym idzie – znacznie łatwiej dotrzeć do użytkowników poprzez te kanały niż poprzez zwyczajne strony internetowe. W związku z tym, ImmoBooking.pl publikuje Twoje ogłoszenia zupełnie za darmo za stronie internetowej, ale ponadto proponuje także dotarcie do użytkowników na grupach facebookowych, które w Polsce cieszą się dużą popularnością. Dzięki pakietowi Social możemy dotrzeć do wybranej przez siebie liczby użytkowników, w dowolnej lokalizacji. I w taki sposób możemy nawet dotrzeć do osób, które nie szukają aktywnie mieszkania czy domu na sprzedaż, ale zaciekawi ich samo ogłoszenie, a w efekcie dokonają jego zakupu. Brzmi świetnie, prawda? Musimy pamiętać o tym, że ludzie zwracają uwagę na detale i końcowy wygląd, dlatego dobra wizualizacja nieruchomości plus duże zasięgi ogłoszenia, na pewno spotka się z udaną finalizacją.

Podsumowując, inwestowanie w nieruchomości nie jest łatwe i z pewnością nie jest dla każdego. Należy bacznie obserwować rynek, opierać się na rzetelnych informacjach, bazować na swoim doświadczeniu i świadomie podejmować decyzje. Flippowanie jest dla osób, które nie boją się ryzyka, potrafią przenikliwie myśleć i liczą się z ewentualną porażką. Według analiz portalu ImmoBooking.pl inwestowanie w roku 2023 może przynieść wiele korzyści. Ponadto trzeba pamiętać, że inwestycje to ciągły ruch i obrót pieniędzmi, dlatego ważne jest, aby inwestować i maksymalnie dostosowywać się do rynku i jego obecnej sytuacji. Takie działania z pewnością przyniosą oczekiwane przez nas efekty.

Projekt ImmoBooking.pl został zrealizowany od strony technicznej przez Software House TGcoders.pl, aby usprawnić prezentację nieruchomości i zmaksymalizować zasięgi Twoich ogłoszeń.

Źródło zdjęcia głównego: mat. sponsorowany

Pozostałe wiadomości

Fundusze unijne były wydatkowane nieprawidłowo, powstały poważne podejrzenia korupcji - tak Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej, mówi o funkcjonowaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl odnosi się też do kwestii programu "Laptop dla ucznia", polskiego auta elektrycznego, a także do działania Krajowego Zasobu Nieruchomości. - Bałagan zarządczy był ogromny - stwierdza.

Izera, laptopy i odwołane zarządy. Ministra: bałagan był ogromny

Izera, laptopy i odwołane zarządy. Ministra: bałagan był ogromny

Źródło:
tvn24.pl

Ukraina proponuje Polsce składający się z pięciu kroków plan, którego celem ma być odblokowanie granicy. "Plan wzajemnego zrozumienia" ogłosił w piątek ukraiński premier Denys Szmyhal.

Ukraina proponuje Polsce "Plan wzajemnego zrozumienia"

Ukraina proponuje Polsce "Plan wzajemnego zrozumienia"

Źródło:
PAP

Poseł Konfederacji zapytał, czy rząd planuje zrównać wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn. Jest odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie zrównany? Ministerstwo odpowiada

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie zrównany? Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl, PAP

"Bezpieczny kredyt 2 procent" cieszył się dużą popularnością również wśród obcokrajowców. Banki podpisały ponad 3 tysiące umów z obywatelami innych krajów. Na tej liście dominują obywatele Ukrainy oraz Białorusi. Informacje w tej sprawie przekazał minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.

Obcokrajowcy skusili się na kredyty z programu PiS. Dominuje jeden kraj

Obcokrajowcy skusili się na kredyty z programu PiS. Dominuje jeden kraj

Źródło:
tvn24.pl

Biuro podróży Itaka zrezygnowało z jednej z wycieczek oferowanych z wylotem z lotniska w Radomiu. Wkrótce wykonywanie lotów do Egiptu zakończy również biuro Anex Tour. Do końca sezonu zimowego w ofercie portu na południu Mazowsza pozostaną dwa połączenia regularne - do Rzymu i do Larnaki na Cyprze. Mimo zmian w siatce lotów spółka Polskie Porty Lotnicze, która zarządza lotniskiem Warszawa-Radom, nie ma obaw o realizację prognoz na ten rok.

Cięcie tras z Radomia

Cięcie tras z Radomia

Źródło:
tvn24.pl

W przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich dla Polski, które uwolnią do 137 miliardów euro (600 miliardów złotych) z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy - poinformowała w piątek w Warszawie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Pieniądze wcześniej były zablokowane ze względu na obawy Brukseli związane z praworządnością w Polsce.

Gigantyczne pieniądze dla Polski. "Mamy dobre wiadomości"

Gigantyczne pieniądze dla Polski. "Mamy dobre wiadomości"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

PKO Bank Polski, Bank Pekao, ING Bank Śląski, Alior Bank oraz Citi Handlowy - to część banków, które zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W związku z tym klienci muszą przygotować się na utrudnienia. Mogą wystąpić między innymi przerwy w dostępie do bankowości internetowej oraz aplikacji mobilnej.

Utrudnienia w największych bankach. "Operacje zaplanuj wcześniej"

Utrudnienia w największych bankach. "Operacje zaplanuj wcześniej"

Źródło:
tvn24.pl

Nieco ponad rok temu w Wielkiej Brytanii zakończył się największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Okazuje się, że obecnie większość firm, które brały udział w eksperymencie, wciąż pozwala zatrudnionym pracować krócej, a ponad połowa formalnie wprowadziła tę zmianę na stałe.

Największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Oto wyniki

Największy na świecie test czterodniowego tygodnia pracy. Oto wyniki

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza Polska Press w piątek odwołała zarząd spółki - poinformowała Polska Agencja Prasowa, powołując się na źródła zbliżone do spółki. Z funkcji prezesa odwołano Stanisława Bortkiewicza. Z zarządem żegnają się też Dorota Kania, Łukasz Greszta i Miłosz Szulc.

Media: zarząd Polska Press odwołany

Media: zarząd Polska Press odwołany

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Grzegorz Kinelski będzie nowym prezesem Enei. Uchwałę w tej sprawie podjęła w piątek rada nadzorcza spółki energetycznej. Kinelski obejmie stanowisko 1 marca 2024 roku. Zastąpi Pawła Majewskiego, który został odwołany na początku miesiąca.

Zmiany w dużej firmie energetycznej. Wybrano nowego prezesa

Zmiany w dużej firmie energetycznej. Wybrano nowego prezesa

Źródło:
tvn24.pl

Dotychczasowy prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) Tomasz Cudny został odwołany przez radę nadzorczą - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie giełdowym.

Prezes górniczej spółki odwołany

Prezes górniczej spółki odwołany

Źródło:
PAP

Na ten moment został wystosowany wniosek o zaopiniowanie przez radę nadzorczą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformowała szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do kandydatury Doroty Bieniasz na stanowisko szefowej ZUS. - To jest niezbędny krok. Ta opinia jest konieczna - podkreśliła ministra.

To ma być nowa szefowa ZUS

To ma być nowa szefowa ZUS

Źródło:
PAP

Na przełomie lutego i marca paliwa będą dalej drożeć, choć skala wzrostów powinna być niewielka - przewidują analitycy portalu E-petrol. Zwrócili jednak uwagę na niepokojący trend, jeśli chodzi o ropę, między innymi w kontekście Bliskiego Wschodu.

"Maleje ryzyko, że taki czarny scenariusz zrealizuje się w najbliższych dniach"

"Maleje ryzyko, że taki czarny scenariusz zrealizuje się w najbliższych dniach"

Źródło:
PAP

Zielony Ład i handel z Ukrainą to tylko jedne z przyczyn problemów rolników - powiedział na antenie TVN24 Wawrzyniec Czubak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zwrócił uwagę, że na spadek opłacalności działalności gospodarstw rolnych wpływają przede wszystkim wysokie ceny środków ochrony roślin, nawozów czy energii, które nie wróciły do poziomów sprzed rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Fala rolniczych protestów. "To jest tak jak z ciężką zimą"

Fala rolniczych protestów. "To jest tak jak z ciężką zimą"

Źródło:
TVN24

O ponad tysiąc procent wzrósł w ubiegłym roku przemyt papierosów z Białorusi. Po krótkim zastoju główny "towar eksportowy" reżimu Łukaszenki znowu na topie - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Główny "towar eksportowy" reżimu Łukaszenki. Wzrost o 1000 procent

Główny "towar eksportowy" reżimu Łukaszenki. Wzrost o 1000 procent

Źródło:
PAP

87-letni mieszkaniec Rzymu, po sprawdzeniu wyników gry liczbowej w gazecie, myślał, że wygrał 64 miliony euro (w przeliczeniu 276 milionów złotych). Niestety okazało się później, że opublikowane liczby były błędne. - O mało co nie dostałem zawału - stwierdził mężczyzna, który teraz chce podać dziennik do sądu.

Od euforii niemal do zawału. "Pobiegłem do kolektury i tam zaczął się mój dramat"

Od euforii niemal do zawału. "Pobiegłem do kolektury i tam zaczął się mój dramat"

Źródło:
PAP

Około ośmiu miliardów złotych brakuje na realizację całego Programu Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030 - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz. Zapewnił, że nie ma planów zarzucenia programu.

Dziura w sztandarowym programie PiS. "Środki są niewystarczające"

Dziura w sztandarowym programie PiS. "Środki są niewystarczające"

Źródło:
PAP

Orange Polska kontynuuje proces wyłączania sieci 3G w Polsce. W maju przyjdzie czas na okolice Słupska i Koszalina - poinformował operator. Zwrócono przy tym uwagę, że dla niektórych użytkowników będzie to oznaczało konieczność wymiany karty SIM lub telefonu. Zmiany już wcześniej wprowadziło T-Mobile Polska.

Duży operator zapowiada kolejne zmiany. Konieczna może być wymiana karty SIM lub telefonu

Duży operator zapowiada kolejne zmiany. Konieczna może być wymiana karty SIM lub telefonu

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad wprowadzeniem opłaty rejestracyjnej i nowego podatku od pojazdów spalinowych. To rozwiązania, które zapowiedziano w przygotowanym przez poprzedni rząd Krajowym Planie Odbudowy. Wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta chciałby, żeby przy wyliczaniu wysokości opłaty i podatku była brana pod uwagę waga pojazdu. Zwraca przy tym uwagę na narastający problem z SUV-ami. - Jeśli będzie można zmusić właścicieli SUV-ów do wzięcia, przynajmniej finansowo, większej odpowiedzialności za zajmowanie większej przestrzeni, skłaniałbym się, by to zrobić - mówi Krzysztof Bolesta w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Nowy podatek od aut spalinowych. "Pracujemy nad tym"

Nowy podatek od aut spalinowych. "Pracujemy nad tym"

Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

Do końca marca powinniśmy mieć wstępne odpowiedzi, jakie działania są możliwe w obrębie spółki, aby ceny paliw były niższe niż w tej chwili - powiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Szef rządu był także dopytywany o swoje dawne zapowiedzi, że gdy przejmie władzę, paliwo będzie po 5,19 zł. - Rozumiem niecierpliwość, ja też na to czekam - odparł.

Donald Tusk o cenach paliw. "Ja też na to czekam"

Donald Tusk o cenach paliw. "Ja też na to czekam"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Finansów prowadzi prace nad zmianami w tak zwanym podatku Belki. Wstępna koncepcja ma być ogłoszona jeszcze w lutym - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman. Obietnica w sprawie podatku Belki pojawiła się w trakcie kampanii wyborczej ze strony Koalicji Obywatelskiej i była jednym ze "100 konkretów".

Podatek Belki do zmiany. Ważna zapowiedź

Podatek Belki do zmiany. Ważna zapowiedź

Źródło:
PAP

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał Radę Polskiej Fundacji Narodowej. Jak poinformował resort, "decyzja została podjęta ze względu na brak transparentności w działaniach realizowanych przez PFN".

"Współpracownicy Kaczyńskiego i działacze PiS". Rada odwołana

"Współpracownicy Kaczyńskiego i działacze PiS". Rada odwołana

Źródło:
tvn24.pl

Grupa Orlen poinformowała, że wypracowała w 2023 roku zysk netto w wysokości ponad 27,5 miliarda złotych. W czwartym kwartale zysk netto sięgnął blisko 7,3 miliarda złotych. Tak poinformował płocki koncern w raporcie finansowym opublikowanym w czwartek.

Orlen podał wyniki finansowe. Zysk mniejszy niż rok wcześniej

Orlen podał wyniki finansowe. Zysk mniejszy niż rok wcześniej

Źródło:
PAP, tvn24.pl