Flipowanie nieruchomości w 2023 roku - porady analityków ImmoBooking.pl

mat. sponsorowany

Rynek nieruchomości w 2023 roku, jaki będzie? Czy to dobry czas na inwestycje? Ciągle pędząca inflacja oznacza, że pieniądz traci na wartości, co może prowadzić do wzrostu cen nieruchomości. Kiedy ceny nieruchomości rosną szybciej niż inflacja, nieruchomości stają się bardziej atrakcyjne dla inwestorów, ponieważ ich wartość rośnie szybciej niż inflacja. Wpływ inflacji na nieruchomości zależy od wielu czynników, takich jak warunki gospodarcze i rynkowe, popyt na nieruchomości oraz dostępność mieszkań i domów. W niektórych przypadkach inflacja może powodować spadek cen nieruchomości, np. jeśli sytuacja gospodarcza jest niekorzystna lub jeśli na rynku jest dużo nieruchomości.

Flipowanie mieszkań, najważniejsze zasady

House flipping ma miejsce, gdy ktoś kupuje nieruchomość, trzyma ją przez krótki czas, a następnie sprzedaje ją za wyższą cenę. Zamiast kupować dom do zamieszkania, kupujesz dom jako inwestycję w nieruchomości — w efekcie spekulujesz na nim tak, jakbyś handlował akcjami.

Flipowanie domu czy mieszkania oznacza, że (jako nowy, krótkoterminowy właściciel) odnawiasz całą powierzchnię, aby była gotowa do wprowadzenia na rynek, a innym razem oznacza to po prostu trzymanie nieruchomości, dopóki nie będziesz mógł jej sprzedać za więcej, niż za nią zapłaciłeś. Tak czy inaczej, celem jest kupowanie tanio i sprzedawanie drogo, osiągając zysk w stosunkowo krótkim czasie — zwykle w ciągu miesięcy lub roku.

Najważniejsze informacje, na co uważać?

Flipowanie nieruchomości jest biznesem jak każdy inny, ale wymaga dużej wiedzy, obycia, nieco sprytu i rozsądnego planowania, aby odnieść sukces i oczekiwany efekt. Typowe błędy popełniane przez początkujących inwestorów w branży nieruchomości to złe oszacowanie czasu lub pieniędzy, których projekt będzie wymagał. W efekcie zamiast zarobić na inwestycji, muszą do niej dokładać lub zapożyczać się. Innym błędem, który robią flipperzy, jest przeszacowanie ich umiejętności i wiedzy. Cierpliwość i dobry osąd są szczególnie ważne w biznesie opartym na czasie, takim jak inwestowanie w nieruchomości. Rynek nieruchomości ciągle się zmienia i bardzo ważne jest, aby dostosować się do niego. Działać, ale na jego zasadach.

Czy w takim razie flipowanie mieszkań, nadal się opłaca? Jak to zrobić, aby zarobić na tej inwestycji?

W obecnych czasach można zaobserwować duże spowolnienie rynku deweloperskiego, ludzie coraz rzadziej decydują się na zakup mieszkań, tym bardziej z rynku pierwotnego. Przyczynia się do tego bardzo dużo czynników, takich jak sytuacja polityczna, inflacja, problemy z kredytami hipotecznymi. Czy możemy zatem stwierdzić, że nadeszła era flipperów? Według analityków portalu ImmoBooking.pl zdecydowanie tak, pod warunkiem, że wiesz jak to robić i kierujesz się zdrowym rozsądkiem.

Kupowanie nieruchomości z rynku wtórnego i inwestowanie w nie, jest o tyle lepsze, że posiadasz już konkretny budynek. Nie musisz martwić się o pozwolenia na budowę, przyłącza wody, prądu, co generuje duże obciążenia czasowe jak i finansowe. Ponadto, dostarczasz produkt obecnie najbardziej pożądany, czyli małe, kompatybilne mieszkania, dwupokojowe mieszkania na wynajem, na własny użytek, których klienci ciągle poszukują. Dlatego uzupełnianie swojego portfela lub zamienianie nieruchomości w nim, jest bardzo istotne, ponieważ nawet w przypadku pojawienia się korekt cenowych, będziesz miał możliwość na ciągłe pozostanie w rynku i zwiększanie swojego kapitału.

Profesjonalizacja rynku

W ostatnim czasie możemy zauważyć tendencję do profesjonalizacji rynku nieruchomości u naszych zachodnich sąsiadów oraz za oceanem. Nie da się ukryć, że również nasz polski rynek będzie dążył także w tym kierunku. Co za tym idzie? Inwestorzy mogą spotkać się z pewnymi utrudnieniami, jakie Państwo będzie wprowadzać w odniesieniu do handlowania nieruchomościami, przykładowo poprzez duże opodatkowanie takich działań. Ponadto, dostawcy okazji, czyli właściciele mieszkań, będą bardziej świadomi - będą mogli w łatwiejszy sposób wycenić wartość swojej nieruchomości czy skorzystać z profesjonalnych usług biura nieruchomości. To także oznacza, że trafienie tak zwanej „okazji zakupowej” będzie coraz rzadsze, bądź będzie się wiązało z większą inwestycją. Przykładowo, bardziej opłacalne będzie zakupienie całego budynku, który możemy zrewitalizować i doprowadzić nawet do stanu deweloperskiego plus i sprzedać ze znacznym zyskiem, niż zakup pojedynczego mieszkania w kamienicy. Wiąże się to z tym, że początkujący flipperzy, którzy nie posiadają dużego kapitału na wykonywanie kilku flipów jednocześnie, będą mogli połączyć siły z innymi inwestorami, co ma przełożenie na znacznie większy kapitał i tak z 300 tysięcy możemy nagle dojść do poziomu kilku milionów, co pozwoli na dokonanie znacznie bardziej rentownej transakcji, niż w przypadku samodzielnego inwestowania. Połączenie sił flipperów może mieć także duże przełożenie w przypadku sprzedaży, ponieważ będąc w posiadaniu kilkudziesieciu nieruchomości w portfelu, możemy zrobić lokal pokazowy, który pomoże klientowi zwizualizować daną przestrzeń oraz w efekcie przekona go do zakupu.

Gdzie umieszczać swoje ogłoszenia?

Wielu flipperów posiadających pojedyncze nieruchomości, często spotyka się z problemem gdzie umieścić swoje ogłoszenie, aby jak największa liczba ludzi się o tym dowiedziała i jak najszybciej sprzedać lub wynająć daną nieruchomość. Z pomocą przychodzi portal ImmoBooking.pl, który jest pionierem jeżeli chodzi o najnowszy i najbardziej efektywny marketing nieruchomości. Social Media to nieodłączny element naszego życia. Obecnie każdy z nas posiada co najmniej 2 konta na profilach społecznościowych. Co za tym idzie – znacznie łatwiej dotrzeć do użytkowników poprzez te kanały niż poprzez zwyczajne strony internetowe. W związku z tym, ImmoBooking.pl publikuje Twoje ogłoszenia zupełnie za darmo za stronie internetowej, ale ponadto proponuje także dotarcie do użytkowników na grupach facebookowych, które w Polsce cieszą się dużą popularnością. Dzięki pakietowi Social możemy dotrzeć do wybranej przez siebie liczby użytkowników, w dowolnej lokalizacji. I w taki sposób możemy nawet dotrzeć do osób, które nie szukają aktywnie mieszkania czy domu na sprzedaż, ale zaciekawi ich samo ogłoszenie, a w efekcie dokonają jego zakupu. Brzmi świetnie, prawda? Musimy pamiętać o tym, że ludzie zwracają uwagę na detale i końcowy wygląd, dlatego dobra wizualizacja nieruchomości plus duże zasięgi ogłoszenia, na pewno spotka się z udaną finalizacją.

Podsumowując, inwestowanie w nieruchomości nie jest łatwe i z pewnością nie jest dla każdego. Należy bacznie obserwować rynek, opierać się na rzetelnych informacjach, bazować na swoim doświadczeniu i świadomie podejmować decyzje. Flippowanie jest dla osób, które nie boją się ryzyka, potrafią przenikliwie myśleć i liczą się z ewentualną porażką. Według analiz portalu ImmoBooking.pl inwestowanie w roku 2023 może przynieść wiele korzyści. Ponadto trzeba pamiętać, że inwestycje to ciągły ruch i obrót pieniędzmi, dlatego ważne jest, aby inwestować i maksymalnie dostosowywać się do rynku i jego obecnej sytuacji. Takie działania z pewnością przyniosą oczekiwane przez nas efekty.

Projekt ImmoBooking.pl został zrealizowany od strony technicznej przez Software House TGcoders.pl, aby usprawnić prezentację nieruchomości i zmaksymalizować zasięgi Twoich ogłoszeń.

Źródło zdjęcia głównego: mat. sponsorowany

Pozostałe wiadomości

Rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat zakładają założenia projektu, które opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Dodano, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 roku.

System poboru opłat ma objąć autostrady i ekspresówki oddane po 2017 roku. Nowy plan rządu

System poboru opłat ma objąć autostrady i ekspresówki oddane po 2017 roku. Nowy plan rządu

Źródło:
PAP

Zyski Ryanaira obniżył się o prawie połowę w drugim kwartale 2024 roku, ponieważ ceny biletów spadły o 15 procent rok do roku. Zwiększa to obawy o słabe lato dla europejskich linii lotniczych w miarę wygasania boomu po pandemii COVID-19 - wskazał Reuters.

Zysk Ryanaira gwałtownie spada z powodu niższych cen biletów. Akcje na dużym minusie

Zysk Ryanaira gwałtownie spada z powodu niższych cen biletów. Akcje na dużym minusie

Źródło:
Reuters, "Guardian"

W 2023 roku liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o 129 819 osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tak spadła liczba ludności w Polsce w 2023 roku

Tak spadła liczba ludności w Polsce w 2023 roku

Źródło:
PAP

Dodatkowe 20 milionów złotych przeznaczone na program "Podróże z klasą" wyczerpano w cztery minuty - przekazał resort edukacji. MEN podał także, że zarejestrowano 752 nowe wnioski, a łącznie na program w tej edycji zostanie przeznaczone 80 milionów złotych.

"Podróże z klasą". Dodatkowe środki wyczerpano w cztery minuty

"Podróże z klasą". Dodatkowe środki wyczerpano w cztery minuty

Źródło:
PAP

Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu spadła o 8,9 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 5 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści oceniają, że spadek aktywności budownictwa to między innymi efekt cyklicznego przestoju w inwestycjach współfinansowanych przez Unię Europejską.

Słabe dane z budowlanki. "Sektor w fazie recesji"

Słabe dane z budowlanki. "Sektor w fazie recesji"

Źródło:
PAP

"Oszuści na niebezpiecznych stronach wyłudzają dane logowania do bankowości elektronicznej oraz informacje o kartach płatniczych" - przestrzega Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego na portalu X (dawniej Twitter).

Oszuści podszywają się pod bank

Oszuści podszywają się pod bank

Źródło:
PAP

Kilkunastu mieszkańców terenów pod lotnisko w Baranowie zgłosiło w ostatnich dniach chęć sprzedaży swoich nieruchomości - podała spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK).

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

Źródło:
PAP

Jednym z najlepiej opłacanych stanowisk jest specjalista pełniący funkcję chief information officera w sektorze IT. Taki pracownik może liczyć na miesięczną pensję w wysokości nawet 70 tysięcy złotych - wynika raportu płacowego firmy Antal. Na wysokie wynagrodzenia mogą liczyć również dyrektorzy finansowi, specjaliści w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), czy kierownicy do spraw marketingu.

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Źródło:
PAP

W ciągu siedmiu godzin po niedzielnej rezygnacji prezydenta USA Joe Bidena z walki o reelekcję, drobni darczyńcy wpłacili niemal 47 milionów dolarów na konta zbierającej fundusze dla Partii Demokratycznej organizacji non-profit ActBlue.

47 milionów dolarów w siedem godzin. "Największa jednodniowa zbiórka w bieżącej kampanii"

47 milionów dolarów w siedem godzin. "Największa jednodniowa zbiórka w bieżącej kampanii"

Źródło:
PAP

Minister finansów Andrzej Domański poinformował na antenie TOK FM, że jego resort będzie prowadził rozmowy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwem Przemysłu na temat cen prądu w 2025 roku i ewentualnych dalszych rozwiązań osłonowych.

Minister o rachunkach na "akceptowanym poziomie"

Minister o rachunkach na "akceptowanym poziomie"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padła szóstka. Wartość głównej wygranej to dwa miliony złotych. Totalizator Sportowy poinformował, gdzie kupiono szczęśliwy los.

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Inwestorzy oceniają skutki rezygnacji Joe Bidena z kandydowania na urząd prezydenta USA. Na giełdach w Azji przeważają spadki. Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Dolar pozostaje stabilny. W ocenie ekonomistów decyzja Bidena zwiększa niepewność na rynkach, co nie sprzyja walutom rynków wschodzących.

Rynki reagują na decyzję Bidena. "To oznacza większą niepewność"

Rynki reagują na decyzję Bidena. "To oznacza większą niepewność"

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2024 roku wzrosła o 4,4 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedaż detaliczna w czerwcu. Nowe dane ze sklepów

Sprzedaż detaliczna w czerwcu. Nowe dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Płace rosną, ale brakuje rąk do pracy. - Z pracownikami jest problem, szczególnie tymi sezonowymi - mówi właściciel sieci hoteli nad morzem. Specjaliści mówią o napiętej sytuacji, a problem może się jeszcze pogłębiać.

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Źródło:
tvn24.pl

Z ulgi dla samotnie wychowujących dzieci może skorzystać ten rodzic, który jest zaangażowany w wychowanie dzieci w większym stopniu - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na wyjaśnienia resortu finansów.

"To uprawnia do zastosowania preferencyjnego rozliczenia". Głos resortu finansów

"To uprawnia do zastosowania preferencyjnego rozliczenia". Głos resortu finansów

Źródło:
PAP

Mieszkańcy Majorki demonstrowali w niedzielę swoje niezadowolenie z turystyfikacji wyspy. Kilkanaście tysięcy osób wzięła udział w proteście, podczas którego wykrzykiwano hasła wymierzone w turystów, np. "Wracajcie do domów!" czy "Oddajcie nam Majorkę!". Postulują między innymi ograniczenie miejsc noclegowych.

Mieszkańcy Majorki do turystów: "Wracajcie do domów!", "wasz luksus, nasza męka"

Mieszkańcy Majorki do turystów: "Wracajcie do domów!", "wasz luksus, nasza męka"

Źródło:
PAP

Od 1 sierpnia 2024 roku Polskie Linie Lotnicze LOT tymczasowo zawieszają możliwość transportu psów na pokładzie samolotu oraz w luku bagażowym na rejsach do Stanów Zjednoczonych. Powodem są nowe przepisy wprowadzone w USA.

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Źródło:
tvn24.pl

W szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego wierzy zaledwie co czwarty tak zwany gniazdownik - wynika z raportu Otodom. Jednak, jak wynika z badania, 40 procent z nich patrzy w przyszłość pozytywnie, licząc na pomoc w sfinansowaniu lokum, a także na zmiany na rynku.

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Źródło:
PAP

Władze hiszpańskiego miasta Calpe zakazały turystom "rezerwowania" miejsc na plaży poprzez zostawianie tam krzeseł, parasoli czy leżaków. Plażowiczom, którzy nie zastosują się do nowych regulacji, grozi kara w wysokości 250 euro, czyli około 1070 złotych.

Będą kary za "rezerwowanie" miejsc na plaży. Władze ostrzegają turystów

Będą kary za "rezerwowanie" miejsc na plaży. Władze ostrzegają turystów

Źródło:
CNN

Wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez kierowców tak zwanych taksówek na aplikację z jednej strony może pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo, ale z drugiej spowodować powstanie problemów społecznych - przekazał Maciej Mysona z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Jak informuje Uber, po zmianie przepisów odeszło 30 procent kierowców, co wpłynęło na wzrost cen i dłuższy czas oczekiwania.

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Źródło:
PAP

Za opóźniony lub odwołany lot przysługuje rekompensata w wysokości od 250 do 600 euro, natomiast przy opóźnieniach pociągu kwota 25 lub 50 procent ceny biletu - wyjaśnia Renata Yanisiv, koordynator ECK Polska. W przypadku noclegów reklamować można każdą niezgodność z umową lub ofertą hotelu.

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Źródło:
PAP

Mieszkanka Żarowa w województwie dolnośląskim padła ofiarą oszustwa po wystawieniu na sprzedaż dziecięcej hulajnogi. 47-latka uwierzyła oszustom podszywającym się pod pracowników portalu ogłoszeniowego, w wyniku czego straciła spore oszczędności. Policja przypomina, by w trakcie transakcji internetowych zachować ostrożność oraz rozwagę.

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Źródło:
PAP, KPP w Świdnicy