Zmiany w ustawie o NBP przyjęte przez rząd

Najnowsze

TVN 24 | TVN24Rząd przyjął założenia do nowelizacji ustawy o NBP

Rząd przyjął we wtorek projekt założeń do zmian w ustawie o Narodowym Banku Polskim. Na temat kalendarium pracy związanych z projektem mówił, na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, minister finansów Mateusz Szczurek.

Według projektowanych założeń NBP ma otrzymać możliwość kupna oraz sprzedaży - z ograniczeniami wynikającymi z regulacji unijnych - dłużnych papierów wartościowych na rynku wtórnym.

Jak wskazano w projekcie założeń, zgodnie z Traktatem o funkcjonowaniu UE (TFUE) nabywanie na rynku pierwotnym obligacji skarbowych przez banki centralne wszystkich państw Unii jest zabroniony. Zakaz ten nie obejmuje natomiast zakupu obligacji skarbowych na rynku wtórnym. Monitoringiem takich transakcji zajmuje się Europejski Bank Centralny, który pilnuje, by nie stały się one formą pośredniego finansowania budżetu państwa, czy sektora publicznego.

Inne zmiany

Ponadto projektowana zmiana w ustawie o NBP proponuje wprowadzenie rotacyjności kadencji członków Rady Polityki Pieniężnej: 1/3 składu RPP byłaby powoływana co 2 lata w równej liczbie przez prezydenta, Sejm oraz Senat.

Wątek nowelizacji ustawy o NBP pojawia się w rozmowie szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza i prezesa NBP Marka Belki, której nagranie upublicznione zostało przez tygodnik "Wprost". Rozmowa dotyczy m.in. hipotetycznego wsparcia przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS; w tej części rozmowy Belka mówi m.in. o warunku pojawienia się nowego ministra finansów, w miejsce Jacka Rostowskiego oraz że bardzo ważną sprawę jest nowelizacja ustawy o banku centralnym.

Premier Donald Tusk zapewniał na poniedziałkowej konferencji prasowej, że projekt założeń powstał jeszcze przed rozmową Sienkiewicza z Belką i nie jest owocem tej rozmowy. - Po tej rozmowie nie zmienił się zasadniczo kształt tego projektu - oświadczył. - Projekt tej ustawy, skierowany przez NBP i procedowany wspólnie z ministrem finansów jest sprzed kilku miesięcy wcześniej. To jest łatwe do sprawdzenia - przekonywał premier.

Autor: mn//red / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 | TVN24