Zapłacimy mniej za rozmowy przez komórkę?

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huZadzwonimy taniej?

Urząd Komunikacji Elektronicznej chciałby obniżyć hurtowe stawki rozliczeń między operatorami komórkowymi. Tzw. stawka MTR miałaby wynosić 0,0966 zł/min zamiast dotychczasowych 0,1677 zł/min UKE ogłosił rozpoczęcie konsultacji w tej sprawie.

Urząd uzasadnia, że niższe stawki stanowiłyby odpowiedź na zmiany zachodzące na rynku sprzyjałyby zrównoważonej konkurencji na rynku komórkowym. Miałoby to umożliwić operatorom "bardziej konkurencyjnej polityki cenowej".

W czwartek UKE ogłosił rozpoczęcie postępowania konsultacyjnego dotyczącego projektu decyzji w sprawie ustalenia opłat z tytułu dostępu telekomunikacyjnego w zakresie usługi zakończenia połączeń głosowych w ruchomej publicznej sieci telefonicznej Polkomtela, PTK Centertel i PTC. Operatorzy mają 30 dni na przedstawienie swojego stanowiska.

Wcześniej prezes UKE proponowała, by telefoniczne stawki hurtowe od lipca 2011 roku spadły do ok. 15 groszy, od stycznia 2012 r. do ok. 14 groszy, a od lipca 2012 r. do ok. 12 groszy. Jednocześnie mówiła, że jeśli operatorzy nie zgodzą się na takie rozwiązanie, to stawki zostaną jeszcze bardziej obniżone.

Ostatnia obniżka hurtowych, tzw. MTR-ów (ang. Mobile Termination Rates), miała miejsce na początku lipca 2009 r. Po ich obniżce spadły ceny detaliczne połączeń.

MTR-y są podstawą do rozliczeń między operatorami w przypadku rozmów pomiędzy różnymi sieciami. Operator telefoniczny obciąża osoby odbierające połączenie kosztami operatora sieci, z której połączenie było wykonane. Na podstawie tych stawek ustalane są ceny połączeń detalicznych dla klientów.

Zgodnie z decyzją UKE ustalił stawki za połączenia do mniejszych operatorów - w tym dla sieci Play - są wyższe, co tłumaczone jest koniecznością ponoszenia przez nowych operatorów znacznych nakładów inwestycyjnych.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu