"Dostają żenujące wynagrodzenie i jeszcze teraz straszy się ich zwolnieniami"

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Rzecznik rządu: Czarnek chce podjąć działania zmierzające do tego, aby nie zwalniać nauczycieli
Rzecznik rządu: Czarnek chce podjąć działania zmierzające do tego, aby nie zwalniać nauczycieliTVN24
wideo 2/18
Rzecznik rządu: Czarnek chce podjąć działania zmierzające do tego, aby nie zwalniać nauczycieliTVN24

Po podniesieniu wysokości płacy minimalnej są nauczyciele, którzy zarabiają mniej, niż ona wynosi i w związku z tym muszą otrzymywać dodatek uzupełniający - stwierdził w czwartek prezes ZNP Sławomir Broniarz. Ministerstwo Edukacji i Nauki odpowiada, że średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie o 7,8 procent, podwyższone zostanie też wynagrodzenie zasadnicze. - Na kasie w dyskoncie można zarobić więcej niż nauczyciel, który ma 20 lat doświadczenia zawodowego - skomentowała ekonomistka Alicja Defratyka.

W czwartek na konferencji prasowej prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz poinformował, że po podniesieniu od 1 stycznia 2023 roku wysokości płacy minimalnej do 3490 z, są nauczyciele, którzy zarabiają mniej, niż wynosi najniższa krajowa i w związku z tym muszą otrzymywać dodatek uzupełniający. Wyjaśnił, że chodzi o nauczycieli początkujących i o część nauczycieli mianowanych (bez uprawnień pedagogicznych).

Szef ZNP stwierdził, że jest to "ilustracja tego, jak rząd, jak Ministerstwo Edukacji i Nauki, traktuje środowisko nauczycielskie". - Jest bowiem czymś absolutnie niewyobrażalnym i nie do zaakceptowania sytuacja, w której młody człowiek, mający przed sobą perspektywę objęcia pracy w szkole, ma świadomość, że idzie do pracy, zarabiając mniej niż wynosi płaca minimalna, zarabiając mniej niż zarobi personel administracyjny czy obsługowy w tej szkole – ocenił.

Rzeczniczka Ministerstwa Edukacji i Nauki Adrianna Całus-Polak poproszona przez PAP o komentarz do tej wypowiedzi wskazała na uchwaloną przez Sejm w grudniu ustawę budżetową na 2023 rok, która oczekuje na rozpatrzenie przez Senat. Wyjaśniła, że przewiduje ona zwiększenie kwoty bazowej dla nauczycieli od 1 stycznia 2023 r. - W związku ze zmianą kwoty bazowej średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie o 7,8 proc. w porównaniu do wynagrodzeń obowiązujących od 1 września 2022 roku - poinformowała.

Dodała, że wraz ze wzrostem średniego wynagrodzenia nauczycieli zostaną również zwiększone minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli oraz dodatki zależne od wynagrodzenia zasadniczego. 

Nauczyciele w Polsce są niedoceniani

Alicja Defratyka, ekonomistka, autorka projektu ciekaweliczby.pl, opublikowała na Twitterze zestawienie płac nauczycieli i pracowników kas w dyskontach na dzień 3 stycznia 2023 roku. W rozmowie z TVN24 Biznes wytłumaczyła, że chciała w ten sposób pokazać, iż "w systemie edukacji sytuacja jest dramatyczna".

- Chciałam pokazać, jak niedoceniani są nauczyciele w Polsce. To, jak mało zarabiają, w stosunku do takich zawodów, które wcześniej przez wiele lat były uznawane za mało prestiżowe. Kiedyś nawet straszyło się dzieci, że jak się nie będą uczyć, to skończą na kasie w sklepie. Teraz widzimy, że na tej kasie w dyskoncie można zarobić więcej niż nauczyciel, który ma 20 lat doświadczenia zawodowego, tytuł magistra i wszystkie możliwe zdobyte stopnie zawodowe - wyjaśniła.

Według najnowszego komunikatu Lidla od stycznia 2023 roku stawki dla początkujących pracowników sklepów będą nawet wyższe - od 4200 zł brutto do 5150 zł brutto.

Pensja zbliżona do minimalnej

Ekonomistka dodała, że od 2007 roku publikuje zestawienia dotyczące pensji nauczycieli. - Ich zarobki w ostatnich latach bardzo zbliżyły się do płacy minimalnej. O ile jeszcze w 2007 wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego było nawet ponad dwa razy wyższe niż płaca minimalna, to w roku 2022 były już tylko o 40 procent wyższe. A zarobki nauczyciela kontaktowego praktycznie zrównywały się z płacą minimalną - podała.

Internauci, jak wskazuje Defratyka, komentują niskie płace nauczycieli, przytaczając argument, że "przecież nauczyciele mogą sobie dorobić". - Na kasie pracownik dyskontu też może zrobić godziny nadliczbowe czy dorobić w innej pracy. Większość osób może iść w tym kierunku. Jednak nie o to chodzi, bo mówimy tutaj o podstawie, jaką otrzymujemy za naszą pracę, a nie że możemy sobie dorobić, harując po nocach - odpowiedziała Alicja Defratyka.

Zaznaczyła też, że "czasami słychać takie komentarze, że nauczyciele zarabiają za dużo, bo przecież pracują tylko 18 godzin w tygodniu".

- To jest mit, który trzeba odkłamywać, bo 18 godzin dotyczy pracy tak zwanej tablicowej. Praca nauczyciela nie polega tylko na tej pracy spędzonej w klasie, ale też na przygotowywaniu się, znalezieniu materiałów, na sprawdzeniu prac domowych, klasówek, a to przecież wymaga wielu godzin pracy. Tak samo jak praca sportowca nie polega tylko na tym, że płaci mu się tylko za zagranie jednego meczu, start w jednych zawodach, tylko że się przygotowuje i trenuje codziennie - wyjaśniła.

Opisując sytuację w systemie edukacji, dodała, że "w szkołach mamy przepełnione klasy, brakuje nauczycieli, a ci, którzy są, dostają żenujące wynagrodzenie i jeszcze teraz straszy się ich zwolnieniami".

- Część nauczycieli przejdzie do sektora prywatnego, a nowych nie będzie. Kto będzie chciał wybrać się na studia pedagogiczne? Czasami nawet młodzież zaczyna zarabiać więcej od nauczycieli, prowadząc swoje kanały w mediach społecznościowych - zauważyła.

W perspektywie dwóch, trzech lat trzeba będzie zwolnić około 100 tysięcy nauczycieli - powiedział w ubiegłym tygodniu w Radiu Zet minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że jest to spowodowane potężnym niżem demograficznym zwłaszcza w szkołach średnich.

Czytaj więcej: Czarnek: w perspektywie dwóch, trzech lat trzeba będzie zwolnić 100 tysięcy nauczycieli

Kto będzie chciał zostać nauczycielem?

- Uważam, że wiele zmian dokonanych przez PiS będzie można odwrócić, ale tych związanych z systemem edukacji nie odwróci się łatwo. Tak szybko nie sprawi się, że z roku na roku nagle młodzi będą chcieli zostać nauczycielami w przyszłości. Proces edukacji nauczycieli przecież trwa latami - wskazała Alicja Defratyka.

Według ekonomistki "nawet po tych podwyżkach 7,8 procent wiele to nie zmieni". - Dalej nauczyciele będą zarabiać praktycznie mniej niż na kasie. To jest absurdalna sytuacja, do której doszliśmy. Na dłuższą metę system edukacji padnie, jak to wszystko będzie w Polsce dalej tak wyglądało. Nauczyciele mogą zmienić zawód, ale kto będzie uczyć nasze dzieci? - pytała.

Czytaj też: Podwyżki w dużej sieci. Podano wysokość zarobków

Autorka/Autor:jr/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jakye/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Główne ryzyko inflacji jest za nami - ocenił w wywiadzie dla telewizji CNBC minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, Polska "to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie".

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Źródło:
PAP

Senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek ustawy o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy trafią teraz do prezydenta.

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być około 150 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Źródło:
PAP

W czwartek do rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek szefowej resortu rodziny i pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Derdziuk stał na czele tej instytucji w latach 2009-2015.

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Źródło:
PAP

Usłyszałam, jak wiele osób uraziłam faktem, że śmiałam przyjechać w kryzysowej sytuacji z dzieckiem do Sejmu - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodaje, tylko 66 procent matek dzieci w wieku do sześciu lat jest aktywnych zawodowo. - Liczę, że za sprawą programu Aktywny rodzic podniesiemy aktywność zawodową kobiet o co najmniej 10 punktów procentowych - wyjaśnia.

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Źródło:
tvn24.pl

General Electric (GE) Power szykuje się do przeprowadzenia zwolnień grupowych w odlewni stali w Elblągu. Powodem - jak wynika ze zgłoszenia wysłanego do powiatowego urzędu pracy - jest postanowienie o zakończeniu działalności zakładu, który funkcjonował od 1948 roku.

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa określana jako Polski Ład wprowadziła chaos w systemie fiskalnym i wywołała niepokój wśród podatników, a niektóre zmiany wprowadzono nierzetelnie - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Źródło:
PAP

Poczta Polska ma radykalnie zredukować zatrudnienie i ograniczyć liczbę otwartych okienek i czas pracy urzędów - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Przedstawiciele spółki tłumaczą, że wszystko przez "niezwykle trudną sytuację finansową".

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Źródło:
PAP

Zdolność sfinansowania zakupu własnego mieszkania z przeciętnej pensji jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19 - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej.

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Źródło:
PAP

Rząd PiS obiecał 3,5 miliarda złotych z Krajowego Planu Odbudowy na budowę fabryki Izery - donosi Business Insider. W tej sprawie miała być podpisana umowa ze spółką Electromobility Poland.

Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę

Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę

Źródło:
tvn24.pl

Najwyższa Izba Kontroli podejmuje działania kontrolne w Orlenie - potwierdził redakcji biznesowej tvn24.pl rzecznik prasowy Najwyższej Izby Kontroli (NIK) Marcin Marjański. Mają one dotyczyć bezpieczeństwa paliwowego.

Kontrolerzy NIK weszli do Orlenu

Kontrolerzy NIK weszli do Orlenu

Źródło:
tvn24.pl, Radio Zet

Pracownicy likwidowanego zakładu Levi Strauss w Płocku wysłali do zarządu tej spółki z siedzibą w USA pismo, w którym podkreślili, że oczekują wnikliwego przeanalizowania wszystkich możliwych wariantów wsparcia dla zwalnianych pracowników, w tym głównie sprawiedliwych odpraw.

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. "Szczególnie bolesna wiadomość"

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. "Szczególnie bolesna wiadomość"

Źródło:
PAP

Przed dymisją zarządowi Polskiej Fundacji Narodowej zmieniono umowy, gwarantując im gigantyczne odprawy – poinformowała w czwartek "Rzeczpospolita". Do korekty umów miało dojść w związku ze zmianą władzy w Polsce. Byli członkowie zarządu PFN odmówili rozmowy na ten temat.

Media: Zmiana umów w ostatniej chwili. "Gigantyczne odprawy" dla zarządu

Media: Zmiana umów w ostatniej chwili. "Gigantyczne odprawy" dla zarządu

Źródło:
PAP

Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

Minimalny podatek dla superbogaczy. Inicjatywa dwóch państw

Minimalny podatek dla superbogaczy. Inicjatywa dwóch państw

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok, a wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - poinformował wiceminister finansów Jurand Drop.

Wakacje od rat. "Nie przewidujemy przedłużania tej formy wsparcia"

Wakacje od rat. "Nie przewidujemy przedłużania tej formy wsparcia"

Źródło:
PAP

W tym roku na majówkę Polacy najchętniej wybierają kraje Europy Południowej. Najpopularniejsze kierunki turystyczne to Włochy, Hiszpania i Grecja - wynika z danych firmy Ryanair. 

Najpopularniejsze kierunki na majówkę

Najpopularniejsze kierunki na majówkę

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o zmianach w Prawie spadkowym, nad którymi obecnie trwają prace w resorcie. Chodzi o między innymi o przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Rewolucja w testamentach. Ministerstwo zabiera głos

Rewolucja w testamentach. Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP

W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 miliarda złotych tak zwanego podatku od plastiku (plastic tax) obowiązującego na terenie Unii Europejskiej od 2021 roku. To szacunki resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceministra Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu w 2023 roku zapłacono 2 miliardy złotych.

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rezygnacji z obligatoryjnej konfiskaty samochodu prowadzonego przez osobę będącą pod wpływem alkoholu. Projekt nowelizacji przepisów w tej sprawie został opublikowany na rządowych stronach.

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w 2023 roku skorzystało w Polsce 4,8 miliona osób - wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Wydano na nie 1,7 miliarda złotych - to o 33 procent więcej niż rok wcześniej.

Duży wzrost wydatków na prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Duży wzrost wydatków na prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Źródło:
PAP

Rząd podpisał umowę wykonawczą z polską firmą WB Electronics na dostawę dronów FlyEye dla Wojska Polskiego. - Jest ona wypełnieniem umowy ramowej, która obejmuje w sumie 400 zestawów, czyli 1600 dronów - powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Na razie wojsko otrzyma siedem zestawów, w skład których wchodzi 28 dronów.

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Janta został powołany przez radę nadzorczą Jastrzębskiej Spółki Węglowej na stanowisko prezesa zarządu - podała spółka w komunikacie. JSW podała, że Ryszard Janta to menadżer z doświadczeniem zawodowym w branży produkcyjnej. Swoją funkcję ma objąć 30 kwietnia.

Nowy prezes górniczej spółki

Nowy prezes górniczej spółki

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek o 800 plus należy złożyć do końca kwietnia. ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu. Od lutego rodzice złożyli blisko 3 miliony wniosków, które objęły 4,6 miliona dzieci.

ZUS przypomina o ważnym terminie

ZUS przypomina o ważnym terminie

Źródło:
PAP