PO z programem dla przedsiębiorców. Tusk: to wy utrzymujecie państwo, a nie odwrotnie

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Donald Tusk program dla przedsiębiorców
Donald Tusk program dla przedsiębiorcówTVN24
wideo 2/4
TVN24Donald Tusk program dla przedsiębiorców

Donald Tusk na posiedzeniu Klubu Partlamentarnego Koalicji Obywatelskiej zaprezentował program PO dla przedsiębiorców. Mówił między innymi o przesunięciu terminu płatności podatku, po otrzymaniu przelewu z tytułu faktury, a także płatności przez ZUS wypłaty zasiłku chorobowego pracowników w mikroprzedsiębiorstwach już od 1 dnia niezdolności do pracy.

Donald Tusk zapowiedział także, że w ciągu 100 dni od przejęcia rządów przez platformę, zmieni politykę skarbową. Urzędy skarbowe mają stać się mniej opresyjne, nie wychodzić z założenia, że przedsiębiorca jest "podejrzany".

- Jeśli chodzi o składkę zdrowotną (...) wiemy ciągle jak w tej hierarchii oczekiwań lęków ludzkich jest zdrowie - powiedział Tusk podkreślając, że PO chce ulżyć przedsiębiorcom, ale bez szkodzenia Polakom. - Chcemy zlikwidować absurdy, jak np. to, że przedsiębiorca płaci składkę zdrowotną od np. sprzedaży maszyn, która przekształcała się w tym momencie w okrutny podatek - zauważył Tusk.

Donald Tusk na wyjazdowym posiedzeniuTVN24

- I oczywiście to, o czym mówiliście chyba najczęściej. Oprócz tego, że chcecie odzyskać swoją godność przedsiębiorcy, którą stłamszono w ciągu tych kilku ostatnich lat czyniąc przedsiębiorcę w Polsce z definicji kimś podejrzanym - powiedział Donald Tusk zapowiadając ustabilizowanie sytuacji, tak, by prowadzący działalność nie byli zaskakiwani zmianami w prawie.

- Tak, jak było to w tym sławetnym roku, gdy system podatkowy zmieniał się tak często, że nawet jego autorzy nie byli za bardzo pewni jaki system podatkowy, jakiego dnia obowiązuje - zauważył szef PO. - Wydłużymy vacatio legis (...), a później naszą intencją będzie ustabilizować system podatkowy i generalnie warunki gospodarowania na dłuższy czas. Na czas przynajmniej kadencji, byście wiedzieli na czym stoicie planując swoją działalność - wyjaśnił.

Płacili 3,5 mln zł, a teraz płacą 30 mln zł

W trakcie wystąpienia Donald Tusk odniósł się do spotkań z przedsiębiorcami. Odniósł się do sytuacji Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie, której rachunki za gaz wzrosły o 800 proc. w porównaniu do sytuacji sprzed wojny.

- To jest niewarygodne, ta okręgowa spółdzielnia przed podwyżką płaciła 3,5 mln zł, a teraz płaci 30 mln zł. I dalej tak płacą, pomimo tego, że cena gazu na światowych rynkach spada niemal każdego dnia - powiedział Tusk.

Wskazał na pułapki, które stoją przed mleczarnią, jak np. fakt, że nie może podnieść cen produktu powołując się na ceny gazu, bo sieci handlowe kupujące towar zwracają uwagę, że ten tanieje. 

Polska fabryka okien drewnianych płaci 300 proc. więcej za polskie drewno

Tylko w Wielkopolsce w 2022 zamknęło się 21 tys. firm. To o 11 proc. więcej niż rok wcześniej "tego na pandemię już nikt nie może zwalić".

Jako "czytelny przykład tego, jak PiS rządzi w Polsce" Tusk wskazał sytuację fabryki okien drewnianych Linea z Wągrowca.

- Lasy państwowe wycinają polskie lasy, więc tego drewna na rynku jest tyle, że ono powinno wyraźnie stanieć, a fabryka okien drewnianych jest dziś zagrożona. Bo płaci za drewno nie taniej, ale 300 proc. drożej - powiedział Tusk.

- Ponieważ tak jak o tym wspominałem wczoraj, tak jak nas oszukiwali ci, którzy lamentowali, że sprzedamy ziemie cudzoziemcom, a potem się okazało, że w zeszłym roku sprzedali 9 razy więcej ziemi, Niemcom oczywiście, niż w ostatnim roku mojego premierowania - powiedział były premier. - Tak samo jest z lasami. De facto sprzedali polskie lasy chińczykom, a polski producent niech płaci 300 proc. więcej za polskie drewno - wskazał.

"Jesteście solą tej ziemi"

Donal Tusk stwierdził, że polski handel jest zagrożony, a jedyni, którzy korzystają, to wielkie sieci z kapitałem zagranicznym.

- W czasie rządów PiS zniknęło 30 tys. małych sklepów, a przybyło 2 tys. supermarketów. Tak wygląda handlowy patriotyzm PIS-u - wskazał Tusk porównując dane do ostatniego rządu premier Ewy Kopacz.

- Wszędzie tam gdzie byliśmy, tam gdzie będziemy, będziemy to święte zobowiązanie dla nas powtarzać. W Polsce przedsiębiorczynie i przedsiębiorcy, polscy handlowcy będą znowu dumni ze swojej pracy, będa mieli uczciwe warunki rozwoju i konkurencji. Przyrzekam wam, że państwo polskie będzie wam pomagać, a nie przeszkadzać. Jesteście solą tej ziemi. Ta prosta prawda, że to wy utrzymujecie państwo, a nie odwrotnie, powinna w końcu dotrzeć do tych, co podejmują decyzje w Warszawie - podsumował.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości