Podwojenie we Włoszech podatku liniowego od zagranicznych dochodów może ograniczyć atrakcyjność tego kraju jako schronienia podatkowego - oceniają doradcy podatkowi cytowani przez Reutersa. Jak dodają, bogaczy nadal będą jednak przyciągać korzystne regulacje spadkowe.
W środę Włochy podniosły podatek liniowy od zagranicznych dochodów zamożnych rezydentów do 200 000 euro rocznie. Dotychczas stawka była o połowę mniejsza.
Korzystne regulacje dla najbogatszych
Na regulacjach podatkowych, które obowiązują od 2017 roku, skorzystali sławni piłkarze, w tym Cristiano Ronaldo, a także specjaliści od finansów, którzy po "brexicie" postanowili wycofać się z Londynu.
Wprowadzony mechanizm spotykał się ze sporą krytyką ze względu na zwiększenie podziałów społecznych oraz popytu na mieszkania. Włoskie regulacje znalazły się również w centrum uwagi ze względu na decyzję Wielkiej Brytanii o zniesieniu w przyszłym roku przepisów, które zwalniały z opodatkowania rezydentów ze stałym, zagranicznym miejscem zamieszkania.
Wyższy podatek dla bogaczy
- Podatek liniowy w wysokości 200 000 euro może w rozsądny sposób ograniczyć liczbę osób korzystających z tego systemu - stwierdził Marto Cerrato z Kancelarii Podatkowej Maisto e Associati. Jak dodał, "ze względu na inflację poprzednia stawka 100 000 euro zaczęła być postrzegana jako niska".
Według prognoz brytyjskiej firmy doradczej Henley&Partners Włochy będą w tym roku najpopularniejszym kierunkiem podróży milionerów z całego świata, wyprzedzając w ten sposób Szwajcarię, Grecję, a także Portugalię.
"W tym roku do Włoch przeprowadzi się 2200 osób posiadających majątek o wartości co najmniej miliona dolarów. Na koniec 2022 roku zachęty podatkowe doprowadziły do 1136 relokacji" - wylicza Henley&Partners.
Bogaci zostaną we Włoszech
Zdaniem Marco Palanca z międzynarodowej kancelarii prawnej Simmons&Simmons, zmiany mogą skłonić niektóre osoby do ponownego rozważenia Włoch jako miejsca odprowadzania podatków. Jednak nowe przepisy będą miały niewielki wpływ na osoby o majątku netto przekraczającym 7 milionów euro.
Jak wyjaśnia ekspert, odpowiadają za to atrakcyjne podatki od spadków, wynoszące od 4 do 8 procent. W przypadku Wielkiej Brytanii mogą one natomiast osiągnąć nawet 40 procent, przy przekroczeniu progu 325 000 funtów.
Palanca powiedział, że Włochy przyciągają nowych ultrabogatych mieszkańców nie tylko z Wielkiej Brytanii, ale także ze Szwajcarii, gdzie planowane jest wprowadzenie 50-procentowego podatku od spadków na aktywa o wartości przekraczającej 50 mln franków szwajcarskich. Środki, które trafią do budżetu, mają pokryć koszty zielonej transformacji kraju.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: nebilegumusalan/Shutterstock