Wiemy, jak wydawać unijną kasę

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Najbardziej widoczne są inwestycje infrastrukturalne

Drogi, koleje, lotniska, wodociągi i kanalizacje - to najbardziej widoczne inwestycje, do których wykonania posłużyły unijne pieniądze. W tym roku wydamy rekordową sumę unijnych środków, bo aż 22,5 mld zł - wyliczyła "Rzeczpospolita". A to aż o dwie trzecie więcej niż w ubiegłym roku.

Doliczając wkład własny (do każdego unijnego euro Polska dokłada co najmniej 15 eurocentów z budżetu), dzięki Unii realizowaliśmy projekty o wartości 35 mld zł. Oprócz inwestycji infrastrukturalnych, unijne środki przeznaczono m.in. na pomoc bezrobotnym, szkolenia dla pracowników i urzędników oraz wsparcie inwestycji przedsiębiorców, uczelni i administracji publicznej.

Więcej pracy, mniej zaległości

Zdaniem ekonomistów, dzięki unijnemu wsparciu, nadrabiamy wieloletnie zaległości. - Gdyby nie pieniądze z Unii, w czasie kryzysu prawdopodobnie znowu odłożylibyśmy na przyszłość wiele koniecznych projektów – komentuje w rozmowie z dziennikiem główny ekonomista Raiffeisen Banku, Jacek Wiśniewski. Dzięki tym projektom, zwłaszcza infrastrukturalnym, powstaje też dużo nowych miejsc pracy.

Odkąd należymy do Unii Europejskiej, otrzymaliśmy już ponad 66 mld zł dotacji. W tym roku wydatki z unijnych pieniędzy mają o 4 proc. przekroczyć założenia resortu rozwoju regionalnego.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24