W strefie euro bezrobocie najwyższe od 11 lat

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huTrend się utrzymuje - stopa bezrobocia rośnie

Stopa bezrobocia w Polsce wciąż wyniosła 8,4 proc. w październiku, wobec 8,2 proc. we wrześniu i 6,7 proc. dokładnie rok wcześniej - podaje Eurostat we wtorkowym komunikacie. Z tego samego źródła wynika, że stopa bezrobocia w strefie euro w październiku 2009 roku była najwyższa od grudnia 1998 roku.

W całej Unii Europejskiej wskaźnik ten wyniósł 9,3 proc. wobec 9,2 proc. w poprzednim miesiącu i wobec 7,3 proc. rok wcześniej, wynika z danych unijnego urzędu statystycznego.

Najgorzej w Hiszpanii

W strefie euro bezrobocie ukształtowało się w październiku na poziomie 9,8 proc. wobec identycznego poziomu sprzed miesiąca i w porównaniu do 7,9 proc. w październiku 2008. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 9,8 proc. wobec 9,7 proc. przed korektą.

Przeciętna stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła 9,3 proc. wobec 9,2 proc. poprzednio. Najwyższa była w Hiszpanii: 19,3 proc. i na Łotwie: 20,9 proc., najniższa w Holandii: 3,7 proc.

W Polsce też przybywa bezrobotnych

Polska według Eurostatu w październiku osiągnęła stopę bezrobocia na poziomie 8,4 proc.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, stopa bezrobocia mierzona jak odsetek bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wobec wszystkich aktywnych zawodowo, wyniosła w październiku 2009 roku 11,1 proc. wobec 10,9 proc. we wrześniu i w porównaniu do 8,8 proc. rok wcześniej.

W tegorocznej ustawie budżetowe zapisano, że w grudniu stopa bezrobocia wyniesie 12,5 proc.

Bez pracy, ale pozytywni

Komentując ogłoszone w poniedziałek wyniki PKB, główny ekonomista Business Center Club i były wiceminister finansów prof. Stanisław Gomułka mówił m.in.:

- Niespodzianką jest utrzymujący się duży popyt konsumpcyjny oraz wzrost spożycia indywidualnego i spożycia ogółem, pomimo tego iż płace realne nie rosną, a raczej zaczynają spadać, a bezrobocie rośnie. To świadczy o pozytywnym nastawieniu konsumentów. Może to być również wynik dodatnich efektów obniżenia podatków PIT oraz składki rentowej w tym roku.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu