W Kolorado spada sprzedaż piwa. Po legalizacji marihuany

Najnowsze

tvn24Obama w obronie marihuany

Umożliwienie sprzedaży marihuany dla celów rekreacyjnych obija się na rynku piwa w amerykańskim stanie Kolorado - informuje Financial Times. Stan ten jako pierwszy zalegalizował marihuanę, w jego ślady poszły kolejne.

Z danych, które cytuje "FT" wynika, że miejsca piwa coraz częściej zajmuje marihuana. Sprzedaż złotego trunku spadała w styczniu w całych Stana Zjednoczonych o 4,9 proc., a w Kolorado 9,2 proc. Co więcej, w Kolorado dużo bardziej spada też udział piwa w całkowitej sprzedaży alkoholu.

Jedno zastępują drugim

"Financial Times" zauważa, że wpływ na niższą sprzedaż piwa może mieć kilka czynników, m. in. pogoda. Jednak badania prowadzone na Uniwersytecie w Montanie oraz w Kolorado potwierdzają tendencję marihuany do bycia substytutem alkoholu.

Autorzy badań stwierdzają, że "legalizacja w Kolorado i Waszyngtonie będzie prowadzić do zwiększonej konsumpcji marihuany, w połączeniu ze zmniejszeniem spożycia alkoholu".

W efekcie referendum z końca 2012 roku stany Kolorado i Waszyngton zalegalizowały sprzedaż marihuany także do celów rekreacyjnych. W pierwszym z tych stanów osoby powyżej 21. roku życia mogą od 1 stycznia jednorazowo kupić do 28 gramów marihuany. W stanie Waszyngton sprzedaż marihuany ma stać się legalna w ciągu 2014 roku. W ślady Kolorado i Waszyngtonu poszedł Nowy Jork.

Amerykańskie prawo federalne od 1970 roku traktuje marihuanę jako nielegalną substancję narkotyczną.

Więcej marihuany to mniej piwaTVN24 BiS

Autor: mn//gry / Źródło: Financial Times, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu