Izba Reprezentantów przegłosowała zawieszenie limitu zadłużenia

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Prezydent Joe Biden i spiker Izby Reprezentantów Kevin McCarthy długo nie mogli dość porozumienia w sprawie podniesienia limitu długu publicznego USA
Prezydent Joe Biden i spiker Izby Reprezentantów Kevin McCarthy długo nie mogli dość porozumienia w sprawie podniesienia limitu długu publicznego USA
TVN24
TVN24Prezydent Joe Biden i spiker Izby Reprezentantów Kevin McCarthy długo nie mogli dość porozumienia w sprawie podniesienia limitu długu publicznego USA

Członkowie Izby Reprezentantów USA zagłosowali nad ustawą zawieszającą limit zadłużenia kraju. Aby USA uniknęły niewypłacalności, projekt musi wkrótce przegłosować Senat. "Dziś Izba uczyniła kluczowy krok w kierunku uniknięcia pierwszego w historii bankructwa i ochrony naszej ciężko osiągniętej i historycznej odbudowy gospodarki" - napisał prezydent USA Joe Biden. "Żadna ze stron nie dostała wszystkiego, czego chciała. Na tym polega odpowiedzialność" - dodał.

Izba Reprezentantów przegłosowała w środę projekt ustawy zawieszający limit zadłużenia do stycznia 2025 roku oraz ograniczający wydatki budżetowe w dwóch najbliższych budżetach.

Za projektem, będącym efektem kompromisu między prezydentem USA Joe Bidenem i liderem republikanów, spikerem Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym głosowało 314 kongresmenów, zaś przeciwko było 117.

- Uzależnienie od wydawania pieniędzy w Waszyngtonie jest zarówno nieodpowiedzialne, jak i po prostu złe. Więc zatrzymajmy je. Będę szczery, dzisiejsza ustawa nie zatrzymuje jej, ale po raz pierwszy zaczynamy zawracać ten okręt - powiedział McCarthy przed głosowaniem.

Do przyjęcia ustawy doszło po miejscami dramatycznych negocjacjach w obliczu możliwego bankructwa USA i mimo ostrego sprzeciwu części kongresmenów obydwu partii.

Część najbardziej radykalnych zwolenników cięć wydatków wśród republikanów groziło nawet McCarthy'emu usunięciem go ze stanowiska, lecz ostatecznie spikerowi udało się ograniczyć bunt w partii. Lewicowi demokraci z kolei sprzeciwiali się przeciwko cięciom socjalnym i zaostrzeniom kryteriów w dostępie do programów dla najuboższych rodzin.

Ustawa zawiesza limit długu do stycznia 2025 i mrozi wydatki budżetowe w roku fiskalnym 2024 - poza wydatkami obronnymi - na poziomie z obecnego roku. Porozumienie przewiduje wzrost tych wydatków o 1 proc. w kolejnym roku. Według analiz pozwoli to zredukować deficyty budżetowe o 1,5 biliona dolarów w ciągu 10 lat.

Biden: kluczowy krok w kierunku uniknięcia bankructwa

"Dziś Izba uczyniła kluczowy krok w kierunku uniknięcia pierwszego w historii bankructwa i ochrony naszej ciężko osiągniętej i historycznej odbudowy gospodarki" - napisał Biden w oświadczeniu.

"To porozumienie budżetowe jest ponadpartyjnym kompromisem. Żadna ze stron nie dostała wszystkiego, czego chciała. Na tym polega odpowiedzialność" - dodał, wzywając Senat do szybkiego przegłosowania legislacji.

Zawieszenie limitu długu, ustanowionego obecnie na poziomie 31,4 biliona dolarów, jest konieczne, by Stany Zjednoczone uniknęły bankructwa. Według Departamentu Skarbu, by tak się stało, ustawa musi zostać podpisana przez prezydenta przed 5 czerwca.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości