Unia apeluje, będzie też radzić o gazie

Aktualizacja:

Praga, sprawująca obecnie przewodnictwo w UE, zareagowała na rosyjsko-ukraiński spór gazowy. Na razie bardzo ostrożnie: w poniedziałek do Brukseli mają zjechać wiceambasadorowie krajów członkowskich, by "wymienić się informacjami".

- Czujemy, że sytuacja eskalowała do punktu, w którym wydaje się uzasadnione zwołanie nadzwyczajnego spotkania - oświadczył rzecznik czeskiego przewodnictwa Radek Honzak.

Celem zjazdu - jak wyjaśnił czeski dyplomata - jest ustalenie "czy Unia Europejska jest wystarczająco zjednoczona" w obliczu gazowego kryzysu. Ma być też mowa o tajnikach negocjacji rosyjsko-ukraińskich i ewentualnych konsekwencjach sporu dla europejskiego odbiorcy gazu.

Wieczorne wezwanie

W piatek wieczorem czeskie przewodnictwo Unii zaapelowało o pilne zakończenie sporu między Rosją a Ukrainą. "Unia Europejska apeluje o pilne rozwiązanie sporu handlowego dotyczącego dostaw gazu z Federacji Rosyjskiej na Ukrainę" - głosi komunikat.

"Kontakty energetyczne między UE a jej sąsiadami powinny opierać się na wiarygodności i przewidywalności. Istniejące zobowiązania w zakresie dostaw i tranzytu muszą być honorowane w każdych okolicznościach" - stwierdzono także.

"UE żałuje, że zapewnienia o wiarygodności dostaw energii nie zostały zrealizowane i będzie nadal z blisko monitorować rozwój sytuacji" - dodano w komunikacie.

- Będę w kontakcie ze wszystkimi zaangażowanymi stronami, by stwierdzić, jakie są przyczyny nieprawidłowości i żądać natychmiastowego wznowienia pełnych dostaw do krajów członkowskich - oświadczył natomiats unijny komisarz ds. energii Andris Piebalgs.

To delikatna zmiana. Wcześniej Czesi mówili: nie zamierzamy mieszać się w dwustronny spór, dopóki nie zagraża on europejskiemu odbiorcy.

O 30 proc. mniej gazu dla Rumunii

Pomimo intensyfikującego się konfliktu, strona rosyjska, jak i ukraińska, zapewniały, że Europa na sporze nie ucierpi. Przedstawiciele niemieckich gigantów z sektora energetycznego E.On i RWE i duńskiego Royal Dutch Shell jeszcze w tym tygodniu mówili, że nie spodziewają się ograniczeń dostaw. Tymczasem, sytuacja nagle zmieniła się w Rumunii. Tam - jak poinformowało rumuński operator gazowy Transgaz - dostawy w nagły sposób zmalały w piątek o 30-40 proc. - To z powodu sporu Ukrainy z Rosją - powiedział dyrektor Transgazu Ioan Rusu agencji Reuters.

Bukareszt nie panikuje. Bo importująca około 1/3 rocznego zużycia gazu z Rosji Rumunia ma w podziemnych zbiornikach ok. 3 mld metrów sześciennych tego paliwa i będzie mogła - czerpiąc z tych zapasów - wykorzystywać do 25 mln metrów sześciennych gazu każdego dnia.

Według Transgazu, dzienna ilość gazu, przeciętnie 10 mln metrów sześciennych, zmalała w piątek wieczorem o blisko 3 mln. Do całej Unii Europejskiej wędruje zaś - według danych Gazpromu - ponad 300 mln metrów sześciennych gazu na dobę.

Kijów odrzuca zarzuty Gazpromu

Rosja wstrzymała dostawy gazu na Ukrainę w Nowy Rok. Rosyjski koncern tłumaczył, że zakręcił kurek, ponieważ nie ma żadnego kontraktu na 2009 rok. Negocjacje zakończyły się fiaskiem dzień wcześniej, bo - jak twierdził rzecznik Gazpromu - ukraińska delegacja nie miała mandatu do podpisania umowy. Gazprom nadal zarzuca stronie ukraińskiej zaleganie z płatnościami, a teraz także kradzieże niewielkich ilości gazu.

Ukraiński Naftogaz ma inną wersję.

O ile mi wiadomo, zbiorniki w Rosji są całkowicie zapełnione, a przecież należy coś z tym gazem robić. Rosja ma tylko jedno wyjście: jeśli gazu będzie za dużo i nie będzie go gdzie przechowywać, to trzeba go będzie albo spalać, albo zatrzymać wydobycie. Anonimowy dyplomata z Ukrainy

- Rozmowy zakończyły się w wyniku stanowiska Gazpromu, który nie chciał rozpatrywać propozycji Naftohazu, dotyczącej przyjęcia gospodarczo uzasadnionej ceny gazu dla odbiorców ukraińskich i odpowiednio skorygowanej do poziomu europejskiego (...) stawki za tranzyt rosyjskiego gazu przez ukraińskie terytorium - czytamy w przekazanym prasie oświadczeniu spółki.

Według niektórych ukraińskich dyplomatów, problem może leżeć gdzie indziej - Rosja ma zbyt dużo gazu. - O ile mi wiadomo, zbiorniki w Rosji są całkowicie zapełnione, a przecież należy coś z tym gazem robić - mówił anonimowo. - Rosja ma tylko jedno wyjście: jeśli gazu będzie za dużo i nie będzie go gdzie przechowywać, to trzeba go będzie albo spalać, albo zatrzymać wydobycie.

Sprawa długu (nie)rozstrzygnięta

W środę Gazprom oświadczył, że strona ukraińska rozpoczęła spłacanie wartego 2 mld dolarów długu, co dotąd było głównym powodem kryzysu.

Naftohaz miał przelać na konto pośrednika w handlu gazem, spółki RosUkrEnergo kwotę 1,5 mld dolarów. Pieniądze - jak oznajmił Aleksander Miedwiediew - jeszcze nie dotarły. Tu, pozostaje także kwestia odsetek; jak się okazuje - spornych.

- Z pewnością nic już więcej dzisiaj nie zapłacimy - oznajmił rzecznik Naftogazu Wałentin Zemlanski. - Kwestia odsetek karnych powinna być rozwiązana drogą arbitrażu. Według wyliczeń rosyjskiego giganta, odsetki za opóźnienia w płatnościach wynoszą 450 mln dolarów.

Źródło: PAP, Bloomberg

Pozostałe wiadomości

Na wniosek Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wydało decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną spółki Torgservis PL oraz jej udziałowców, Siergieja i Andrieja Sznejderów. Objęta sankcjami spółka prowadzi na polskim rynku sieć dyskontów MyPrice.

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Źródło:
PAP

Według raportu Instytutu Gallupa tylko 10 procent Polaków uważa, że angażuje się w swoją pracę. Raport analizuje emocje pracowników na całym świecie w 2024 roku. Polska zajęła 32. miejsce na 38 krajów europejskich, co jest jednym z najniższych wyników w Europie.

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Źródło:
PAP

Od kilku miesięcy obowiązują przepisy wprowadzające obowiązek raportowania do fiskusa transakcji sprzedających na platformach internetowych. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, osoby, które dokonują wielu transakcji na kilku internetowych platformach handlu, mogą nie podlegać raportowaniu do Krajowej Administracji Skarbowej, mimo przekroczenia ustawowych limitów.

Sprzedajesz w internecie, dane mogą trafić do fiskusa. Resort wyjaśnia

Sprzedajesz w internecie, dane mogą trafić do fiskusa. Resort wyjaśnia

Źródło:
PAP

W sobotę w głównym losowaniu Lotto padły aż dwie szóstki. Padła też jedna szóstka w grze Lotto Plus. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 26 kwietnia 2025 roku.

Dwie szóstki w Lotto, jedna w Lotto Plus

Dwie szóstki w Lotto, jedna w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) odnotował w całej Polsce 25,5 miliona zaświadczeń lekarskich dotyczących czasowej niezdolności do pracy, co przełożyło się na łącznie 253,5 miliona dni absencji chorobowej. Z danych ZUS wynika, że nastąpił wyraźny wzrost zachorowań na krztusiec.

Miliony dni na L4. Jedna choroba zanotowała ostry wzrost

Miliony dni na L4. Jedna choroba zanotowała ostry wzrost

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają wiadomości, w których nakłaniają do zaktualizowania danych z powodu podejrzanej aktywności na "koncie Blik" - informuje spółka Polski Standard Płatności (PSP), operator Blika, w swoich mediach społecznościowych. Jak przekazano, to próba kradzieży danych i środków finansowych.

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Źródło:
tvn24.pl

Według badania Polskiej Organizacji Turystycznej 43 procent Polaków planuje w tym roku wyjazd na majówkę. Spośród nich 21 procent zamierza spędzić ten czas w kraju, 7 procent za granicą, a reszta jeszcze nie podjęła decyzji.

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Źródło:
PAP

Unijny komisarz do spraw gospodarki Valdis Dombrovskis po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem skarbu Scottem Bessentem powiedział, że rozmowy z USA "nie są jeszcze w zbyt dojrzałej fazie". - Wciąż potrzeba wiele pracy, by dojść do porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi i uniknąć wzajemnych ceł - podkreślał. Dombrovskis zabrał głos także w sprawie działań Chin.

Unijny komisarz o rozmowach z USA. Ostrzega Chiny

Unijny komisarz o rozmowach z USA. Ostrzega Chiny

Źródło:
PAP

Premier Australii Anthony Albanese zapowiada, że jeśli jego partia wygra nadchodzące wybory, to doprowadzi do zainwestowania 1,2 miliarda dolarów w metale ziem rzadkich. Stacja BBC zastanawia się, czy blokada Chin na eksport tych metali jest szansą dla Canberry.

Blokada Chin szansą dla Australii

Blokada Chin szansą dla Australii

Źródło:
BBC

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane w wysokości około miliona złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot i liczby, które padły 25 kwietnia 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Zespół CSIRT KNF ostrzega przed rosnącym zagrożeniem "płynącym z grupowych wiadomości SMS od cyberprzestępców". Podkreśla także, że działania oszustów są "coraz bardziej niebezpieczne".

"Ich działania są nie tylko coraz bardziej niebezpieczne". Ostrzeżenie

"Ich działania są nie tylko coraz bardziej niebezpieczne". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Chin rozważa zwolnienie części towarów z USA z ceł w wysokości 125 procent - podały źródła Reutersa. Chiński resort spraw zagranicznych nie potwierdził tych informacji.

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Wolta Pekinu. Zmiana podejścia w wojnie celnej

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump przekazał w rozmowie z magazynem "Time", że umowy handlowe są oczekiwane za trzy do czterech tygodni. Zaznaczył, że USA prowadzą rozmowy z Chinami na temat umowy celnej, choć Pekin zaprzecza.

Donald Trump: uważam to za stratę

Donald Trump: uważam to za stratę

Źródło:
PAP

Unia Europejska przyjęła środki, które mają zniechęcać firmy żeglugowe z krajów członkowskich do sprzedaży starych statków na rzecz rosyjskiej "floty cieni" - poinformował Olof Gill, rzecznik Komisji Europejskiej.

Walka z "flotą cieni". Przyjęte środki

Walka z "flotą cieni". Przyjęte środki

Źródło:
PAP

Od maja turyści w Salzburgu będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Warunkiem jest zameldowanie się w obiekcie turystycznym. Bilet Mobilności Gościnnej ma promować ekologiczne środki transportu.

Komunikacja miejska za darmo. Jest jeden warunek

Komunikacja miejska za darmo. Jest jeden warunek

Źródło:
PAP

Rata kredytu z oprocentowaniem zmiennym na 500 tysięcy złotych może spaść nawet o ponad 700 złotych. Dlaczego? Instytucje finansowe spodziewają się, że wskaźnik WIBOR 3M za dziewięć miesięcy może wynieść tylko 3,64 procent. Wszystko przez gołębie głosy płynące z Rady Polityki Pieniężnej i banku centralnego. Pierwsze spadki rat mają się jednak pojawić już w przyszłym miesiącu - wynika z analizy Rankomat.pl. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem stałym na spadek raty często trzeba będzie poczekać kilka lat.

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik

Źródło:
tvn24.pl

W lutym 2025 roku Polacy byli drugą najliczniejszą grupą turystów z Unii Europejskiej na Maderze - podają lokalne władze. Rosnąca popularność wyspy sprawiła, że po raz pierwszy w historii Polacy zagłosują tam w wyborach prezydenckich.

Polacy pokochali tę wyspę. Zapadła ważna decyzja

Polacy pokochali tę wyspę. Zapadła ważna decyzja

Źródło:
PAP

Agencja Rozwoju Przemysłu chce przejąć spółkę Skarbu Państwa - Fabrykę Przewodów Energetycznych z siedzibą w Będzinie. Taką informację podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Jest chętny na przejęcie fabryki, która "mocno podupadła"

Jest chętny na przejęcie fabryki, która "mocno podupadła"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał na terenie całego kraju obrót produktem leczniczym o nazwie Clatra. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Wszystkie serie leku wstrzymane w obrocie

Wszystkie serie leku wstrzymane w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Choć sama kara Komisji Europejskiej dla Apple i Mety nie jest zaskoczeniem, to jej relatywnie niska wysokość wydaje się być związana z napięciami w relacjach transatlantyckich - oceniła Aleksandra Wójtowicz, analityczka do spraw cyfrowych Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).

"Symboliczna" kara w wysokości pół miliarda euro

"Symboliczna" kara w wysokości pół miliarda euro

Źródło:
PAP

Rząd na posiedzeniu 6 maja zajmie się ułatwieniem procedury rozwodowej - przekazał w czwartek premier Donald Tusk podczas spotkania ze stroną społeczną w sprawie deregulacji. Według propozycji małżeństwo mógłby rozwiązać, po spełnieniu określonych warunków, urzędnik stanu cywilnego lub notariusz.

Szykują się zmiany w rozwodach

Szykują się zmiany w rozwodach

Źródło:
PAP

Kalifornia została czwartą co do wielkości gospodarką na świecie - oświadczył gubernator tego amerykańskiego stanu Gavin Newsom, cytowany w piątek przez stację BBC. W 2024 roku kalifornijski PKB wyniósł 4,10 bln dolarów. To więcej niż PKB Japonii, które wynosiło 4,01 bln dolarów.

Kalifornia wyprzedziła Japonię

Kalifornia wyprzedziła Japonię

Źródło:
PAP

To na pewno nie jest czas na takie zmiany - mówi prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk, odnosząc się do pomysłu wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. - Przyjmując takie przepisy zakładamy po prostu, że firmy muszą pogodzić z się ze spadkiem efektywności produkcyjnej, czyli mniejszymi przychodami lub muszą zatrudnić dodatkowe osoby - dodała.

Mocna krytyka czterodniowego tygodnia pracy

Mocna krytyka czterodniowego tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl

Koncern Apple planuje przenieść montaż wszystkich iPhone'ów sprzedawanych w USA z Chin do Indii już w 2026 roku - informuje gazeta "Financial Times". Decyzja ta wynika z zaostrzenia wojny handlowej między Pekinem a Waszyngtonem.

Chcą przenieść produkcję do innego kraju. Wszystko przez cła Trumpa

Chcą przenieść produkcję do innego kraju. Wszystko przez cła Trumpa

Źródło:
PAP

Za rządów PiS stadnina w Janowie Podlaskim straciła najlepsze konie i zasoby genetyczne - stwierdził wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak. Dodał, że odbudowa hodowli koni arabskich jest procesem, który zajmie kilka lat.

"Zamilknijcie na ten temat, bo ja nie wytrzymam takiej bezczelności"

"Zamilknijcie na ten temat, bo ja nie wytrzymam takiej bezczelności"

Źródło:
PAP