Co z tym gazem?

Aktualizacja:

Najpierw Gazprom zagroził, że odetnie dostawy gazu na Ukrainę w czwartek o 8 rano (czasu polskiego). Potem Kijów wezwał Moskwę do "niezwłocznego wznowienia" rozmów. Mediować mieliby przedstawiciele Komisji Europejskiej, ktora już wyraziła swoje zaniepokojenie sytuacją na Wschodzie.

Notę w sprawie rozmów przekazano z inicjatywy prezydenta Wiktora Juszczenki rosyjskiej ambasadzie w Kijowie.

Strona ukraińska proponuje, do czasu podpisania nowego kontraktu, utrzymanie tego samego poziomu dostaw i tranzytu gazu a także jego ceny. przedstawiciel urzędu prezydenckiego ds. bezpieczeństwa energetycznego Bohdan Sokołowski.

Zakręcą kurek

- Wobec niepodpisania kontraktu z Gazpromem nie ma żadnych podstaw, by dostarczać gaz poza terytorium celne - oznajmił wcześniej prezes koncernu Aleksiej Miller. Jak podkreślił, cała odpowiedzialność za taki stan rzeczy spoczywa na stronie ukraińskiej.

Mimo takiej decyzji Gazpromu Ukraina już zapowiedziała, że Kijów gwarantuje tranzyt gazu rosyjskiego w kierunku Unii Europejskiej przez swoje terytorium.

Za wysoka cena dla Kijowa

Gazprom zaproponował Ukrainie sprzedaż gazu w 2009 r. po cenie 250 dol. za tysiąc m sześć. W 2008 r. cena ta wynosiła 179,5 dol. - powiedział rosyjski premier Władimir Putin.

Jak podkreślił, proponowana cena jest niższa od rynkowej, gdyż Rosja zdaje sobie sprawę z trudności gospodarczych Ukrainy.

Tymczasem przedstawiciel prezydenta Wiktora Juszczenki ds. bezpieczeństwa energetycznego, Bohdan Sokołowski stwierdził, że taka cena jest nie do przyjęcia przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowej stawki za tranzyt paliwa po terytorium Ukrainy - Takie jest stanowisko ukraińskiej delegacji [na prowadzonych w Moskwie rozmowach o kontraktach gazowych na przyszły rok - red.] - powiedział Sokołowski w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.

Ukraina szantażuje?

Kilka godzin wcześniej Gazprom ostrzegł, że w przypadku niedogadania cen z Moskwą i odcięcia przez Gazprom kurka Kijów zamierza skonfiskować gaz płynący przez jej terytorium na zachód.

- Nie możemy nazwać stanowiska Ukrainy inaczej niż szantaż - powiedział Aleksander Miedwiediew, szef eksportu w Gazpromie, odnosząc się do listu rzekom przekazanego przez ukraińską firmę Naftohaz. - Oni szantażują Gazprom, Rosję i Zachodnią Europę.

Istnienia listu nie potwierdza jednak ukraińska pani premier Julia Tymoszenko. - Nie widziałem takiego listu i wątpię, by pismo tej treści w ogóle mogło być wysłane - powiedziała.

Putin martwi się o Europę

Premier Władimir Putin powiedział jednak publicznie, że takie ukraińskie ultimatum istnieje. - Nasi ukraińscy partnerzy oficjalnie nas ostrzegli, że jeśli nie zostanie podpisany kontrakt na dostawy gazu na Ukrainę, uniemożliwi ona tranzyt naszego gazu dla głównych klientów w Europie Zachodniej - oświadczył Putin podczas transmitowanej w telewizji rozmowy z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.

- Taka decyzja Ukrainy miałaby moim zdaniem bardzo poważne konsekwencje dla samego państwa tranzytowego - oznajmił Putin. - I to nie tylko w stosunkach z Rosją jako dostawcą, lecz także w stosunkach z naszymi klientami w państwach Unii Europejskiej - zaznaczył.

Ukraina: gaz do Europy dotrze

Tymczasem władze w Kijowie zapewniają, że bez względu na wynik rosyjsko-ukraińskich rozmów nikt nie ucierpi - ani Ukraińcy, ani Europejczycy.

- Ukraina gwarantuje bezpieczny, rzetelny, stały transport rosyjskiego gazu naturalnego do krajów europejskich przez własne terytorium - oznajmił zastępca szefa kancelarii

Nasi ukraińscy partnerzy oficjalnie nas ostrzegli, że jeśli nie zostanie podpisany kontrakt na dostawy gazu na Ukrainę, uniemożliwi ona tranzyt naszego gazu dla głównych klientów w Europie Zachodniej Władimir Putin

KE liczy na negocjacje

Komisja Europejska wyraziła w środę nadzieję, że spór na linii Kijów-Moskwa dotyczący kwestii gazowych uda się rozstrzygnąć na drodze negocjacji. SzeF KE Jose Manuel Barroso rozmawiał na ten temat telefonicznie z premierem Rosji Władimirem Putinem. Barroso zaznaczył, że rozwiązanie sporu o gaz nie może narazić na szwank transportu tego surowca na Zachód.

Z kolei rzeczniczka KE Christiane Hohmann podkreśliła w środę, że Komisja ciągle traktuje konflikt jako "dwustronny spór handlowy" między Ukrainą i Rosją. - Śledzimy sytuację bardzo uważnie - dodała jednak Hohmann.

Trudno się temu dziwić, bo Rosja zapewnia jedną czwartą unijnego zapotrzebowania na gaz, a 80 proc. dostaw idzie przez Ukrainę.

Sprawa długu (nie)rozstrzygnięta

To kolejna odsłona rosyjsko-ukraińskiego sporu gazowego. W środę Gazprom oświadczył, że strona ukraińska rozpoczęła spłacanie wartego 2 mld dolarów długu, co dotąd było głównym powodem kryzysu.

Naftohaz miał przelać na konto pośrednika w handlu gazem, spółki RosUkrEnergo kwotę 1,5 mld dolarów. Pieniądze - jak oznajmił Aleksander Miedwiediew - jeszcze nie dotarły. Tu, pozostaje także kwestia odsetek; jak się okazuje - spornych.

- Z pewnością nic już więcej dzisiaj nie zapłacimy - oznajmił rzecznik Naftogazu Wałentin Zemlanski. - Kwestia odsetek karnych powinna być rozwiązana drogą arbitrażu. Według wyliczeń rosyjskiego giganta, odsetki za opóźnienia w płatnościach wynoszą 450 mln dolarów.

Źródło: Reuters, PAP, bbc.co.uk

Pozostałe wiadomości

Fabryki w Chinach odnotowały największy spadek aktywności od 16 miesięcy - podała Agencja Reutera. Analitycy podkreślają, że choć pesymistyczne nastroje mogą wyolbrzymiać wpływ ceł Donalda Trumpa, to i tak Chiny znajdują się pod rosnącą presją gospodarczą.

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Źródło:
Reuters, PAP

Większość potencjalnych nabywców uważa, że ceny mieszkań wzrosną, choć w ostatnich miesiącach odsetek ten spada - wynika z raportu Otodom. Podwyżek najczęściej spodziewają się osoby młode.

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów poinformowało o złożeniu przez Polskę wniosku o unijną klauzulę wyjścia. Chodzi o wydatki na obronność. Klauzula pozwala na zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Źródło:
PAP

Przed południem hakerzy zaatakowali System Rejestrów Państwowych, ale atak został odparty - podał RMF FM. Nadal mogą występować trudności z działaniem mObywatela, rozliczaniem podatków czy rejestracją samochodów. Resort cyfryzacji poinformował o "przejściowych trudnościach z dostępem do niektórych usług publicznych".

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Akcje spółek Rafako i Rafamet kontynuują w środę gwałtowne wzrosty. Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek udzielenie firmom ponad 700 milionów złotych wsparcia poprzez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Źródło:
PAP

Inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 procent.

Nowe dane o inflacji

Nowe dane o inflacji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje uznawane za drogie stały się bardziej atrakcyjne dla polskich turystów. Na preferencje i wybór kierunku na wakacje wpłynęło to jednak nieznacznie - wskazał "Puls Biznesu".

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Malta naruszyła unijne prawo, oferując obywatelstwo za inwestycje. Zdaniem TSUE nabycie obywatelstwa nie może być elementem transakcji handlowej.

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 480 milionów złotych. W Polsce odnotowano jedną wygraną drugiego stopnia wynoszącą około 2,5 miliona złotych. Oto liczby, które padły 29 kwietnia 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do trzech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 29 kwietnia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Lotto

Rośnie kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Firma UPS poinformowała, że planuje zwolnić 20 tysięcy pracowników i zamknąć 70 oddziałów - przekazała w oświadczeniu dyrektorka generalna UPS Carol Tome. Powodem ma być ograniczenie liczby przesyłek, jakie dostarczała z firmy Amazon.

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP, Reuters

W rok liczba osób w wieku produkcyjnym zmalała o 151 tysięcy - podał Główny Urząd Statystyczny (GSU). Przyczyną tego zjawiska jest starzenie się społeczeństwa oraz mniejsza liczba młodych zasilających wiek produkcyjny.

Niepokojący raport GUS

Niepokojący raport GUS

Źródło:
PAP

W 2024 roku prawie 42 tysiące ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. To 11-krotnie więcej niż w 2022 roku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji skrytykował politykę handlową USA podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z państw BRICS. Zaapelował też o sprzeciw wobec "protekcjonizmu" Stanów Zjednoczonych.

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

Źródło:
PAP, China Daily

Ponad 700 milionów złotych zostanie przekazanych do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która wykorzysta te środki, by pomóc spółkom Rafako i Rafamet - przekazał premier Donald Tusk.

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Źródło:
PAP

Partia Liberalna Kanady (LPC) wygrała wybory parlamentarne. Lider ugrupowania i urzędujący premier Mark Carney podkreślił, że Kanada musi ambitnie podejść do kryzysu i stawić czoło groźbom prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na prąd. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen energii po wygaśnięciu ceny maksymalnej.

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Nową prezeską Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA została Marta Ewa Wachowicz - przekazał resort rozwoju. Wachowicz ma wykształcenie w obszarze badań kosmicznych. Uzyskała stopień doktora nauk fizycznych w dziedzinie fizyki kosmicznej.

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Finanse domowe w nieładzie, opóźnienia w płatnościach, dziwne zakupy. Kiedy odpowiedzialna wcześniej osoba zaczyna nieostrożnie podchodzić do kwestii finansowych, może to być oznaka niezdiagnozowanej demencji - ostrzega CNN. - Nigdy pojedynczy objaw nie może świadczyć o procesie chorobowym, ale może być sygnałem alarmującym - podkreśliła Karolina Jurga, autorka poradnika o demencji.

"Takie osoby bardzo chętnie dają pieniądze". To może być sygnał alarmujący

"Takie osoby bardzo chętnie dają pieniądze". To może być sygnał alarmujący

Źródło:
TVN24+

Eksperci są zgodni, że migranci są nam potrzebni, bo w ciągu najbliższej dekady z polskiego rynku pracy ma zniknąć nawet 2,1 miliona osób. - Masowy napływ cudzoziemców pozwolił wypełnić lukę, która powstała z powodu starzenia się społeczeństwa i depopulacji - podkreśla Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ale to już nie wystarczy.

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

Źródło:
TVN24+

Zbliża się majówka. System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, w czwartek (1 maja) będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. 

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Źródło:
tvn24.pl

W marcu 2025 roku największy udział w oglądalności wśród dystrybutorów treści wideo w Polsce miała grupa TVN Warner Bros. Discovery - wynika z raportu All Screens Video Landscape Grupy Nielsen, na który powołuje się serwis Wirtualne Media.

Grupa TVN Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Grupa TVN Warner Bros. Discovery liderem oglądalności

Źródło:
Wirtualne Media