Najnowsze

Tusk: Chcemy naprawiać, a nie likwidować nierentowne kopalnie

Najnowsze

Tusk: Otrzymałem raport CBŚ o patologicznych zjawiskach w kopalniach
Tusk: Otrzymałem raport CBŚ o patologicznych zjawiskach w kopalniachTVN24 Biznes i Świat
wideo 2/2

W interesie państwa nie leży prosta i szybka ścieżka likwidacji kopalni - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z przedstawicielami górniczych związków zawodowych. Prezes Rady Ministrów stwierdził też, że należy rozważyć ograniczenie importu węgla z państw, które konkurują z polskim węglem oraz wyeliminować patologie i korupcję tej branży.

Premier Donald Tusk spotkał się w środę z przedstawicielami górniczych związków zawodowych. Po rozmowach szef rządu stwierdził, że międzyresortowy zespół do spraw poprawy sytuacji w górnictwie węgla kamiennego przygotował rekomendacje, wykonanie których ma poprawić sytuację w tej branży.

Naprawiać a nie likwidować

- Należy rozważyć ograniczenie importu węgla z państw, które konkurują z polskim węglem. W interesie państwa nie leży prosta i szybka ścieżka likwidacji kopalni. Takie decyzje są bardzo kosztowne zarówno ze względów społecznych, jak i budżetu państwa - twierdzi Donald Tusk. - Wszyscy mamy interes w tym, aby ratować polski węgiel - dodaje Tusk. Szef rządu przekonywał, że rządowy zespół będzie pracował nadal, aby opracować koncepcje polegające na ograniczeniu niekorzystnym imporcie energii. - Ma to bezpośredni wpływ na kondycję polskiego górnictwa - mówi Tusk i dodaje, że zespół będzie również pracował nad zmianami organizacyjnymi w Kompanii Węglowej. - Naszą intencją jest praca nad takimi programami naprawczymi, które pozwolą uniknąć wariantów dramatycznych, w tym likwidacji kopalni i miejsc pracy. Szukamy działań, które będą mało dotkliwe dla śląskiego rynku pracy. Chcemy naprawić, a nie zlikwidować nierentowne kopalnie - tłumaczy Tusk.

Premier dodał również, że trzeba również wyeliminować korupcję i patologię w dystrybucji węgla. - W tej kwestii otrzymałem raport Centralnego Biura Śledczego, a jutro będę miał informacje z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o patologicznych zjawiskach w kopalniach.

Dalsze rozmowy

Donald Tusk zapowiedział również, że związkowcy dalej będą współpracować z rządowym zespołem. - Kolejne spotkania odbędą się 16 i 23 czerwca. Drugie spotkanie odbędzie się z moim udziałem w Warszawie - dodaje Tusk.

Autor: msz/klim/ / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości