Najnowsze

Smartfon źródłem stresu? Sprawdź, czy jesteś uzależniony

Najnowsze

shutterstock.com | Daniel Y. GoUzależnie od smartfonów jest coraz większym problemem

Stres, pogorszenie relacji w rodzinie, coraz częstsze popełnianie błędów, aż w końcu wypalenie zawodowe - takie skutki niesie ze sobą uzależnienie pracowników od smartfonów - ostrzega BBC News.

Nie możesz na urlopie obyć się bez smartfona? Codziennie sprawdzasz pocztę i wysyłasz podwładnym wiadomości z poleceniami? Czujesz niepokój, gdy w hotelu nie ma sieci Wi-Fi, a podczas wędrówki po górach czy rezerwacie nie ma zasięgu? Uważaj, bo możesz być uzależniony od smartfona.

To małe urządzenie dla jednych jest zwykłym narzędziem ułatwiającym utrzymywanie kontaktu z bliskimi. Dla innych czymś w rodzaju "tyrana", który nie pozwala nigdy na "wyłączenie" od codziennych spraw i zawodowych problemów.

Uzależnieni od smartfonów zerkają na niego regularnie, co kilka minut. To nawyk, z którego nie do końca zdają sobie sprawę. Dla nich "to normalne". Co więcej, niewłączenie telefonu i niezalogowanie się, by sprawdzić pocztę wywołuje niepokój. Cierpią też więzi z bliskimi - zaznacza serwis.

Zły smartfon

BBC News podaje przykład Amerykanin Kevina Holesha, która dostrzegając fakt, że coraz więcej czasu spędza ze smartfonem, a za mało z rodziną, opracował specjalną aplikację o nazwie "Moment". Pozwala ona użytkownikom zobaczyć, ile czasu spędzają na używaniu telefonu oraz narzucić limity czasowe, po przekroczeniu których urządzenie automatycznie się wyłącza. Niektórzy pracodawcy także widzą u swoich pracowników podobne problemy. Dla przykładu, niemiecki producent samochodów Daimler wprowadził niedawno opcję automatycznego kasowania e-mail w skrzynkach pracowników przebywających na wakacjach. Koncern uznał, że niektórzy z nich potrafią "odciąć" się od pracy. - Negatywnym skutkiem tej kultury "bycia zawsze online" jest fakt, że twój mózg nigdy nie zasypia, organizm nie ma czasu na odpoczynek, a to z kolei prowadzi do stresu - tłumaczy w rozmowie z BBC dr Christine Grant, psycholog pracy z Centrum Badań Psychologii Uniwersytetu w Coventry. - A im jesteśmy bardziej zmęczeni i zestresowani, tym więcej błędów popełniamy - dodaje.

Ze smartfonen non-stop

Grant przyznaje, że miał kilku pacjentów, którzy mieli problem z powiedzeniem sobie: "przez dzień lub dwa nie korzystam ze smartfona". - Oni byli wypaleni, bo podróżowali z telefonem przez cały czas, bez względu na strefę czasową - powiedział. A może być jeszcze gorzej. Jak pisze BBC, powołując się na dane brytyjskiego regulatora rynku telekomunikacyjnego Ofcom, od 2010 r. czas spędzony przed komputerami, w internecie i telewizorami wzrósł ze średnio 8 godzin 48 minut do ponad 11 godzin dziennie. W głównej mierze przez używanie smartfonów. W uzależnienie od tego urządzenia coraz częściej wpadają także dzieci.

Smartfon źródłem stresu? Sprawdź, czy jesteś uzależniony
Smartfon źródłem stresu? Sprawdź, czy jesteś uzależnionyENEX/Reuters/TVN24biznes i Świat

Autor: rf/mn / Źródło: BBC News

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com | Daniel Y. Go

Pozostałe wiadomości