Kasowanie punktów karnych raz na sześć miesięcy. Znamy więcej szczegółów zmian

Źródło:
TVN24 Biznes
Wyższe punkty karne a sytuacja na drogach
Wyższe punkty karne a sytuacja na drogachTVN Turbo
wideo 2/4
Wyższe punkty karne a sytuacja na drogachTVN Turbo

PiS wprowadza zmiany w Prawie o ruchu drogowym. Dotyczą one m.in. przywrócenia kursów dla kierowców, którzy chcą zmniejszyć liczbę punktów karnych, przywrócenia rocznego okresu, po którym usuwa się punkty karne. - Odnotowałem głosy branży transportowej - tłumaczy w rozmowie z TVN24 Biznes były minister transportu i poseł PiS Jerzy Polaczek. Wyjaśniał, że polska branża to "jedna czwarta europejskich przewozów towarowych". - Podobny los czeka taryfikator mandatów karnych, wyśrubowany do granic możliwości przeciętnego polskiego portfela - stwierdził w rozmowie z TVN24 Biznes Marek Konkolewski, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Nowe rozwiązania znalazły się w nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Chodzi o powrót do rozwiązań, które zniesiono zeszłoroczną nowelizacją. Dotyczą one m.in. przywrócenia kursów dla kierowców, którzy chcą zmniejszyć liczbę punktów karnych, przywrócenia rocznego okresu, po którym usuwa się punkty karne oraz przywrócenia mechanizmu, zgodnie z którym zatrzymane prawo jazdy - po okresie, na który zostało zatrzymane - będzie automatycznie zwracane, bez konieczności składania wniosku.

- Zostały przyjęte dwa rozwiązania. Umożliwienie przywrócenia szkoleń po to, aby kierowcy mogli zmniejszyć liczbę posiadanych punktów karnych. Powrót do poprzedniego rozwiązania o okresie ewidencjonowania informacji o punktach karnych - przekazał o zmianach projektu noweli Prawa o ruchu drogowym w rozmowie z TVN24 Biznes Jerzy Polaczek, były minister transportu i poseł na Sejm RP (PiS).

Zwrócił uwagę, że "osoba, która będzie ubiegała się o zmniejszenie liczby punktów poprzez udział w szkoleniach przez WORD, będzie mogła w nich uczestniczyć raz na sześć miesięcy". 

- To nie jest tak, że każdy może przyjść ileś razy w roku, aby sobie punkty zmniejszać. Z tej możliwości nie będą mogli korzystać kierowcy w okresie jednego roku od dnia, w którym po raz pierwszy wydane zostało im prawo jazdy. Tak samo jak ci, którzy wcześniej otrzymali powyżej 24 punktów karnych - zastrzegł.

Głos branży transportowej, zwłaszcza kierowców zawodowych

Na pytanie, z czego wynikają zmiany, Jerzy Polaczek wyjaśnił, że chodzi również o branżę transportową.

- Jako parlamentarzysta odnotowałem głosy branży transportowej, która reagowała na zmienione regulacje na początku poprzedniego roku w taki sposób, że zwłaszcza kierowcy zawodowi przy tej zwiększonej punktacji punktów karnych za drobne wykroczenia mogą być niejako bardziej dotknięci. Z punktu widzenia praktyki to osiągnięcie przekroczenia limitu punktów może im też zabierać uprawnienia, które jest ich źródłem utrzymania - wyjaśnił, zaznaczając, że branża transportowa to jest "jedna czwarta europejskich przewozów towarowych". Poseł odniósł się do kierowców, którzy już utracili prawo jazdy.

- Kierowcy, którzy w wyniku naruszenia przepisów ruchu drogowego utracili czasowo prawo jazdy, to tutaj nie będzie potrzebny dodatkowy wniosek, tylko takiemu kierowcy prawo jazdy będzie automatycznie zwracane - zaznaczył kolejną zmianę.

Podkreślił, że "Polska jest jednym z wiodących miejsc na mapie Europy, jeśli chodzi o zmniejszenie ofiar wypadków".

- W ciągu ostatnich trzech lat liczba wypadków i kolizji zmniejszyła się o 30 procent. Zmniejszają się koszty społeczne wypadków. To są wolne środki w systemie ubezpieczeń społecznych, ochrony zdrowia, mniejsze koszty postępowań prokuratorskich i policyjnych i wiele innych - wskazał Jerzy Polaczek.

Wracamy do tego, co było wcześniej

Marek Konkolewski, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego, skomentował zmiany w projekcie słowami: "wracamy do normalności".

- Jesteśmy w okresie przedwyborczym. Kibicuję, aby te przepisy były znowelizowane, żeby nowe przepisy były zastąpione dobrze znanymi starymi przepisami. A teraz puszcza się oko do wyborców, żeby im się przypodobać - podkreślił w rozmowie z TVN24 Biznes.  

Przypomniał, że jak pojawiły się pierwsze propozycje konfiskaty samochodów pijanym kierowcom, zmiany w taryfikatorze mandatów karnych, a także rewolucja w systemie punktów karnych, to był jednym z nielicznych, który głośno mówił, że prędzej czy później te przepisy będą zmieniane. - Długo nie czekałem - stwierdził.

- Zasada jest prosta. Nie zmienia się zwycięskiego składu. Punkty karne obowiązywały w Polsce od 1993 roku. Znakomita większość kierowców bardziej obawiała się punktów karnych niż mandatu. Niestety, władza doszła do wniosku, że trzeba dokonać rewolucji w sprawnym, dobrym systemie punktów karnych i wywróciła ten system do góry nogami - powiedział.

Wyjaśnił, że "za jednostkowe naruszenia można otrzymać aż 15 punktów karnych na przykład, gdy nie ustąpimy pierwszeństwa pieszemu na wyznaczonym przejściu. A kierowcy zostali pozbawieni możliwości udziału w kursach doszkalających, które dawały możliwość odpisania sobie sześciu punktów karnych raz na pół roku".

- Łatwiej zdecydowanie przekroczyć próg 24 punktów karnych za naruszenia ruchu drogowego i stanąć w oko w oko z egzaminatorem. To egzamin o prawo jazdy nie jest prosty - zauważył.  

W jego opinii "wydłużenie okresu w ewidencji punktów na dwa lata bez możliwości redukcji punktów karnych, doprowadziło do tego, że znakomita większość osób balansuje na pograniczu 24 punktów karnych".

- Ryzyko utraty prawa jazdy jest zdecydowanie wyższe. Dotyczy to również kierowców zawodowych, które posiadają, mówiąc kolokwialnie, całe 'abecadło'. To są kierowcy zawodowi, kurierzy, kierowcy autobusów, tirów i oni mają taki sam limit, jak kierowcy amatorzy - tłumaczył.

- Wracamy do tego, co było wcześniej - podsumował.

W jego ocenie "podobny los czeka taryfikator mandatów karnych, wyśrubowany do granic możliwości przeciętnego polskiego portfela".

Prace nad zmianami

Poprawki przywracają sytuację prawną sprzed 2022 roku. Nie tylko informacje o otrzymanej liczbie punktów zgromadzone w centralnej ewidencji mają być usuwane po roku, a nie dwóch latach, ale także, jeżeli ustawa wejdzie w życie, kierowcy maksymalnie raz na pół roku będą mogli wziąć udział w odpłatnym szkoleniu, które pozwoli zredukować 6 punktów karnych.

Z takiej możliwości nie będą mogli skorzystać tylko nowi kierowcy - w ciągu roku od wydania prawa jazdy po raz pierwszy. Według propozycji kursy doszkalające mają organizować dyrektorzy wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego na podstawie późniejszych wytycznych. Zaświadczenia potwierdzające zakończenie kursu będą przesyłane komendantowi wojewódzkiemu policji.

Proponowane zmiany miałyby wejść w życie trzy miesiące po dniu jej ogłoszenia, czyli najwcześniej późnym latem lub jesienią.

Prawdopodobnie jeszcze na tym posiedzeniu - jak twierdzą posłowie pracujący nad nowymi przepisami - Sejm uchwali nowelizację Prawa o ruchu drogowym.

Czytaj też: Ważne zmiany dla kierowców. Możliwy krok w tył w sprawie kasowania punktów karnych

Autorka/Autor:jr/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Elektrownie węglowe będą wygaszane do końca dekady i na początku lat 30., więc musimy już teraz podejmować decyzje, by budować nowe elektrownie gazowe - stwierdził na antenie TVN24 Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityka Insight.

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

W październiku Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski. Innych wniosków nie składano.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) nałożyła na Meta karę w wysokości niemal 800 milionów euro. Jako powód wskazano nieuczciwe praktyki w serwisie handlowym Facebook Marketplace, w tym powiązanie go z platformą społecznościową Facebook. Meta zapowiedziała odwołanie od decyzji.

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Źródło:
PAP

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 48,7 tysiąca złotych i pobiera ją mężczyzna, którego staż pracy to 67 lat - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najniższa wypłacana kwota przez ZUS to 2 grosze. Świadczenie poniżej emerytury minimalnej otrzymuje ponad 456 tysięcy osób.

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP

PKB Polski w trzecim kwartale 2024 roku wzrósł o 2,7 procent rok do roku wobec 3,2 procent w drugim kwartale - wynika ze wstępnego szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w trzecim kwartale spadł o 0,2 procent.

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Niemieckie władze zabroniły portom przyjmowania statków z rosyjskim skroplonym gazem ziemnym (LNG) - podał "Financial Times", powołując się na rządowe pismo do państwowej spółki Deutsche Energy Terminal (DET). Zakaz ma obowiązywać do odwołania.

Niemcy wprowadziły zakaz. Chodzi o statki z Rosji

Niemcy wprowadziły zakaz. Chodzi o statki z Rosji

Źródło:
PAP

Efektem audytów w firmach kontrolowanych przez Skarb Państwa jest ponad 40 zawiadomień do prokuratury. Kilkaset osób może spodziewać się wezwania - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna". Najczęściej powtarzające się zarzuty to fikcyjne etaty, płacenie za niewykonane usługi, brak kontroli nad wydatkami na marketing, sponsoring i promocję oraz marnotrawienie środków firmowych fundacji.

Audyty w państwowych spółkach. Ponad 40 zawiadomień do prokuratury

Audyty w państwowych spółkach. Ponad 40 zawiadomień do prokuratury

Źródło:
PAP/DGP

Po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie stosowania przez Ryanair tak zwanego overbookingu - podano w komunikacie.

Biletów więcej niż miejsc. Postępowanie UOKiK

Biletów więcej niż miejsc. Postępowanie UOKiK

Źródło:
PAP

Dwie partie wody źródlanej Alfred gazowanej i niegazowanej wyprodukowanej przez firmę Chmielnik Zdrój zostały wycofane ze sprzedaży. W wodzie wykryte zostały bakterie między innymi z grupy coli – poinformował Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie.

Woda wycofana ze sprzedaży. Wykryto groźne bakterie

Woda wycofana ze sprzedaży. Wykryto groźne bakterie

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Unijne organy ścigania skonfiskowały w 2023 roku 152 miliony podróbek produktów takich jak zabawki czy płyty o łącznej wartości 3,4 miliarda euro - wynika ze sprawozdania Komisji Europejskiej i unijnego urzędu patentowego (EUIPO).

Ponad 150 milionów podróbek. Padł rekord

Ponad 150 milionów podróbek. Padł rekord

Źródło:
PAP

Konkretne rozwiązania w sprawie zmian dotyczących składki zostaną przedstawione na najbliższym posiedzeniu rządu - przekazała w środę Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w składce zdrowotnej na raty

Zmiany w składce zdrowotnej na raty

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie sieci Neonet przez x-kom - podała w komunikacie druga ze spółek. "Zgoda UOKiK jest jednym z kluczowych warunków umowy inwestycyjnej" - wyjaśniono.

Duża sieć w Polsce zmieni właściciela. Jest zielone światło

Duża sieć w Polsce zmieni właściciela. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Władze Florencji zdecydowały o wprowadzeniu nowych zakazów i ograniczeń w ramach walki z nadmierną turystyką. Plan ma 10 punktów. Na celowniku znalazły się między innymi skrytki, w których gospodarze apartamentów na wynajem umieszczają klucze przed przyjazdem gości.

Włoskie miasto wprowadza dotkliwe ograniczenia dla turystów. Dziesięć punktów

Włoskie miasto wprowadza dotkliwe ograniczenia dla turystów. Dziesięć punktów

Źródło:
CNN, tvn24.pl

"Dziękuję autorom apelu za przypomnienie o problemie SLAPP-ów. Nad zmianami ustawowymi pracuje intensywnie Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego" - napisał w środę w mediach społecznościowych minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Minister reaguje na apel w sprawie SLAPP-ów

Minister reaguje na apel w sprawie SLAPP-ów

Źródło:
tvn24, PAP

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie dotyczące mąki żytniej razowej. "Nie należy spożywać wskazanej w komunikacie partii produktu" - napisano. To kolejny podobny komunikat w ostatnim czasie.

Mąka wycofywana ze sklepów. Ostrzeżenie

Mąka wycofywana ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Aż 32 procent przedstawicieli firm motoryzacyjnych w Polsce planuje redukcję liczby pracowników w najbliższych miesiącach – wynika z opublikowanego w środę raportu "MotoBarometr 2024". To ośmiokrotnie więcej niż w 2023 roku, kiedy do zwolnień szykowało się jedynie 4 procent firm motoryzacyjnych w naszym kraju.

Ciemne chmury nad branżą. Szykują się zwolnienia

Ciemne chmury nad branżą. Szykują się zwolnienia

Źródło:
PAP

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) wystosowała apel dotyczący środków do zwalczania gryzoni. W komunikacie wskazała, by stosowanie fumigantów pozostawić podmiotom profesjonalnym, a w użytku domowym korzystać z innych preparatów.

Środki do zwalczania gryzoni. Apel państwowej inspekcji

Środki do zwalczania gryzoni. Apel państwowej inspekcji

Źródło:
PAP

Zwolnienia grupowe zostaną przeprowadzone w Siarkopolu należącym do Grupy Azoty. Zatrudnienie ma stracić około jedna czwarta pracowników z ponad 700-osobowej załogi - przekazała rzeczniczka Grupy Azoty Monika Darnobyt.

Zwolnienia grupowe w Siarkopolu. "Nie wygląda to dobrze"

Zwolnienia grupowe w Siarkopolu. "Nie wygląda to dobrze"

Źródło:
PAP

Wiedeń odchodzi od gazu ziemnego. Powody to wzrost cen surowca, do czego przyczyniają się nałożone na Rosję sankcje oraz przechodzenie na odnawialne źródła energii (OZE). Rosja pozostaje głównym dostawcą gazu do Austrii.

Europejska stolica stopniowo rezygnuje z gazu

Europejska stolica stopniowo rezygnuje z gazu

Źródło:
PAP

- Zmiana pokoleniowa ma szansę przełożyć się na zmiany w polskiej kulturze pracy - uważa ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Uczestników konferencji "Młodzi na rynku pracy" zachęcała, by byli roszczeniowi, żądali normalnych umów o pracę i nie zabierali pracy do domu.

"Nie zgadzajcie się na bezpłatne nadgodziny, nie zabierajcie pracy do domu"

"Nie zgadzajcie się na bezpłatne nadgodziny, nie zabierajcie pracy do domu"

Źródło:
PAP

Brytyjski dziennik "The Guardian" nie będzie już więcej aktywny w serwisie X (dawniej Twitter). Jak poinformowała w środę redakcja gazety, jej obecność w portalu społecznościowym pociąga za sobą więcej szkód niż pożytku. Medium ma ponad 80 kont w X, które obserwuje około 27 milionów użytkowników.

Miliony obserwujących, radykalna decyzja. "Nie będziemy już zamieszczać nowych treści"

Miliony obserwujących, radykalna decyzja. "Nie będziemy już zamieszczać nowych treści"

Źródło:
PAP

Sugerowanie przez Cinkciarz.pl, że w możliwie najkrótszym czasie uzyska licencję bankową może wprowadzać odbiorców w błąd - stwierdziła Komisja Nadzoru Bankowego, odnosząc się do zapowiedzi firmy. Dodała, że KNF nawet nie rozpoczęła takiego procesu w przypadku tej firmy.

KNF o zapowiedzi Cinkciarza: to może wprowadzać w błąd

KNF o zapowiedzi Cinkciarza: to może wprowadzać w błąd

Źródło:
PAP

Liczba deweloperów spodziewających się obniżek cen mieszkań znacząco wzrosła. Obecnie już co czwarty przewiduje taki scenariusz w najbliższych miesiącach - wynika z najnowszego badania Indeksu Nastrojów Deweloperów opracowanego przez portal tabelaofert.pl. Jak wskazują eksperci, obecnie "mamy idealną sytuację na rynku z punktu widzenia nabywców".

"Idealna sytuacja" dla szukających mieszkania. Nie było tak od dekady

"Idealna sytuacja" dla szukających mieszkania. Nie było tak od dekady

Źródło:
PAP

KIA Polska poinformowała Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w trzech modelach marki - Optima, Sorento i Rio - może dojść do awarii - czytamy w komunikacie UOKiK. Kampania naprawcza w Polsce dotyczy 16 882 pojazdów.

KIA wzywa do warsztatów. Chodzi o prawie 17 tysięcy aut

KIA wzywa do warsztatów. Chodzi o prawie 17 tysięcy aut

Źródło:
tvn24.pl