Sankcje? Rosjanie i Amerykanie odkryli złoże ropy i gazu

Najnowsze

Rosnieft.comRosnieft i Exxon odkryły złoże ropy

Rosyjska spółka naftowa Rosnieft i amerykański koncern ExxonMobil odkryły ropę podczas wiercenia w rejonie Universitetskaya-1 na Morzu Karskim - poinformował Rosnieft w sobotnim oświadczeniu. Informację tę podaje agencja RIA Novosti.

"Rosnieft pomyślnie zakończył wiercenie w rejonie Oceanu Arktycznego na Universitetskaya-1, co zaowocowało odkryciem ropy naftowej w licencjonowanym obszarze pola naftowego East-Prinovozemelsky. Wiercenie zostało dokonane w rekordowym czasie półtora miesiąca, zgodnie z wszystkimi wymaganiami technologicznymi i ekologicznymi" - podał Rosnieft.

Duże zapasy?

Według wstępnych ocen, w pierwszym odwiercie dostępnych będzie 338 mln metrów sześciennych gazu i 100 mln ton ropy - oświadczył szef Rosnieftu Igor Sieczin.

Umowę o współpracy w tym rejonie wydobywczym Rosnieft i ExxonMobil podpisały w 2011 roku. Zgodnie z porozumieniem rosyjski koncern jest właścicielem dwóch trzecich joint venture, Exxon kontroluje resztę. Projekt jest wart 3,2 mld dolarów.

W sierpniu 2013 roku spółka oparta o joint venture Rosnieftu i ExxonMobil - Karmorneftegaz rozpoczęła wiercenie na Universitetskaya-1.

Pomimo sankcji

Jak pisaliśmy, w połowie sierpnia ExxonMobil rozpoczął odwierty w rosyjskiej części Arktyki. Prace prowadzone są mimo sankcji nałożonych na jego partnera Rosnieft. Exxon przeniósł platformę wiertniczą z Norwegii. Pierwszy odwiert został wykonany na zlecenie Rosjan na Morzu Karskim. Chociaż amerykańskie sankcje nie mają na celu powstrzymania wspólnych projektów firm z USA i Rosji, to jednak ograniczają dostęp do nowoczesnych technologii rosyjskim firmom. Prezydent Rosji wyraził przekonanie, że wspólne projekty Rosnieftu, ExxonMobil i innych firm "przyniosą korzyści dla obu gospodarek i przyczynią się do wzmocnienia globalnej sytuacji energetycznej".

Autor: mn/kwoj / Źródło: Ria Novosti

Źródło zdjęcia głównego: Rosnieft.com